Jednání o jaderné dohodě s Íránem budou pokračovat příští týden

Představitelé Íránu a světových mocností budou příští úterý ve Vídni jednat o osudu mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Po dnešním virtuálním jednání o obnovení dohody to uvedli evropští a íránští činitelé. Do Rakouska příští týden přijedou rovněž zástupci Spojených států, kteří chtějí prostřednictvím nepřímých jednání s Íránem hledat možnosti návratu k dohodě.

Reklama

Přímé rozhovory mezi Teheránem a Washingtonem se však neočekávají, Írán takovou možnost jasně odmítl, uvedla agentura Reuters.

Dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán - JCPOA, jejímž cílem je zabránit Íránu ve vývoji jaderných zbraní, uzavřely s Teheránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Bývalý americký prezident Donald Trump od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán následně začal části dohody porušovat.

Zástupci Íránu, Číny, Ruska, Francie, Německa a Británie dnes hovořili o možném návratu Spojených států k jaderné dohodě a o tom, jak zajistit, aby ji všechny strany plně dodržovaly. Náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Arakčí íránské televizi sdělil, že se po upřímných a vážných rozhovorech účastníci dnešního jednání domluvili, že se příští úterý setkají ve Vídni osobně. Následně to podle Reuters potvrdily také dva evropské diplomatické zdroje.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price následně médiím sdělil, že USA do Vídně rovněž přijedou a budou jednat se svými evropskými, ruskými a čínskými partnery o možnostech návratu k dohodě. "Je stále brzy a my neočekáváme náhlý průlom, protože nás čekají těžké diskuse. Domníváme se však, že jde o zdravý krok vpřed," prohlásil.

Spojené státy se podle Price jednání zúčastní prostřednictvím pracovních skupin, které ustanoví Evropská unie s dalšími smluvními stranami mezinárodní dohody včetně Íránu. Cílem je podle americké diplomacie vytvořit soupis sankcí, které by mohly USA postupně rušit výměnou za jasně stanovená omezení íránského jaderného programu, na něž by musel na oplátku přistoupit Teherán.

Arakčí podle Reuters uvedl, že zástupci Spojených států nebudou přítomni u žádného jednání o jaderné dohodě, kde budou představitelé Íránu. Dodal, že je na ostatních signatářích, zda budou jednat s USA, ať už ve Vídni nebo jinde. "Íránská delegace nebude s americkou delegací jednat na žádné úrovni," řekl. Price uvedl, že Spojené státy zůstávají přímým jednáním otevřeny.

Íránská státní televize Press TV následně s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že Írán odmítne rovněž veškeré pokusy o nepřímá jednání či jakékoliv návrhy, podle nichž by USA uvolňovaly své sankce pouze postupně.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas poznamenal, že současné rozhovory vítá, přičemž dodal, že už nelze ztrácet čas.

Ruský velvyslanec při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) Michail Uljanov dnešní jednání označil za věcné a dodal, že konzultace budou pokračovat. "Zdá se, že jsme na správné cestě. Ta cesta před námi ale nebude jednoduchá a bude vyžadovat intenzivní snahu. Zdá se, že zúčastněné strany jsou na to připraveny," napsal na twitteru.

Témata:  EuroZprávy.cz Írán Heiko Maas jaderná dohoda s Íránem

Související

Tank íránské armády, ilustrační fotografie. Blízký východ

Íránský útok na Izrael? Muž z Pentagonu popsal, jaké má Teherán možnosti

NÁZOR -  Íránský generál Hosejn Salámí pronesl množství poznámek o údajné "zranitelnosti" Izraele vůči útokům v "dominovém stylu", upozorňuje vojenský publicista Kris Osborn v komentáři pro server National Interest. Bývalý pracovník Pentagonu v té souvislosti připomíná, že íránští političtí a vojenští představitelé se rozhodně neproslavili díky uváženým, umírněným a neprovokativním výrokům.  

Írán, ilustrační foto Blízký východ

Evropa a Rusko se liší v pohledu na pokrok při jednání o dohodě s Íránem

Evropské mocnosti a Rusko se liší v pohledu na dosažený pokrok při rozhovorech o podmínkách oživení jaderné dohody s Íránem z roku 2015, od níž před třemi lety odstoupily Spojené státy. Zatímco podle Evropy dál chybí dohoda v nejdůležitějších bodech, Moskva očekává úspěch do několika týdnů. Teherán uvedl, že již existuje shoda na zrušení části protiíránských sankcí. 

Ze společnosti

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Fanoušci největší nesportovní události na světě se konečně dočkali. Po dvou letech se na obrazovky vrátila legendární soutěž Eurovision song contest známá českým příznivcům jako Eurovize. I letos má svého tuzemského zástupce, který se ale objeví až na druhém semifinálovém kole ve čtvrtek. Jak dopadlo to první?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Španělsko a EU vyzvaly kvůli migrantům Maroko k přísnější ostraze hranice kolem Ceuty

Maroko dnes povolalo ke konzultacím svou velvyslankyni v Madridu. Země zároveň čelila výzvám představitelů Španělska a Evropské unie, aby lépe kontrolovala svou hranici u španělského města Ceuta, kam v posledních dvou dnech dorazily tisíce migrantů. Jejich příchod usnadnil přístup marocké policie, která polevila v ostraze hranice, uvedl dnes španělský tisk. Město navštívil premiér Pedro Sánchez, který slíbil rychlé obnovení pořádku.

před 6 hodinami

Josep Borrell

Borrell vyzval k příměří mezi Izraelem a Hamásem, prohlášení EU odmítlo Maďarsko

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyzvali k okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které má umožnit ochranu civilistů a doručení humanitární pomoci. Neshodli se však na společném prohlášení požadujícím od Izraele "přiměřenou obranu" před útoky z Pásma Gazy. Po mimořádné videokonferenci se zástupci vlád to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož společné komuniké nepodpořilo Maďarsko.

před 6 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Miloš Zeman

Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

před 7 hodinami

Barma, ilustrační foto

Po vojenském puči odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí

Od únorového vojenského puče odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí. Mezi uprchlíky jsou i bývalí členové barmského parlamentu, kterému armáda zabránila zasedat, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení indické vlády. Místní úřady očekávají, že vlna utečenců ještě zesílí kvůli bojům v barmských oblastech poblíž indické hranice. Tisíce lidí odešly i do dalšího sousedního státu - Thajska.

před 7 hodinami

Mateřská škola

Rozvolnění opatření pro kroužky umožní návrat do učeben a větší účast

Možnost setkávání dětí ve skupinách do deseti bez testů na covid-19 umožní od 24. května návrat kroužků z venkovních do vnitřních prostor. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže (DDM) a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Podle něj se dosud do kroužků prezenčně vrátilo do 60 procent zapsaných dětí. Naprostá většina aktivit se kvůli protikoronavirovým opatřením mohla konat jen venku. Očekává, že s návratem kroužků do budov účast poroste.

před 7 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama