Koronavirus komplikuje izraelské volby, mění se organizace

Izraelská volební komise musela kvůli pokračujícímu šíření koronaviru v zemi upravit organizaci úterních parlamentních voleb. Změny ale mohou mást voliče a vést k vytváření davů, píší tamní média. Počítáno je nyní také s pomalejším sčítáním hlasů, protože až 600.000 jich bude odevzdáno ve dvojité obálce mimo volební místnosti. V minulých dvou letech už kvůli nestabilitě vládních koalic volili lidé v Izraeli třikrát, naposledy loni v březnu.

Reklama

Úterní volby jsou druhé, které se konají v době epidemie nemoci covid-19. Volební komise musela zajistit možnost odevzdat hlas i koronavirem nakaženým lidem a těm v karanténě - dohromady je jich asi 51.000. V jednotlivých městech bude ale pro osoby v karanténě jenom několik možností, kde odevzdat hlas, takže se na těchto místech mohou tvořit fronty.

Nad přístupovými trasami k volebním místům budou létat bezpilotní letadla, s jejichž pomocí budou voliči směrováni k méně vytíženým místnostem. V případě potřeby může být na frekventovaná místa vyslán autobus a volit bude možné také v něm.

V Izraeli je možné hlasovat jen na území státu, výjimku mají pouze diplomaté. Kdo by tedy chtěl volit a je v zahraničí, musí se vrátit domů. Na mezinárodním Ben Gurionově letišti proto bude zřízena volební místnost pro ty, kdo se vrátí na poslední chvíli a budou pak muset nastoupit do karantény.

Ve snaze zabránit vzniku davu a tedy možnému šíření nákazy volební komise rozdělila některé okrsky na dva. Lidé se však o tom mohou dovědět až na poslední chvíli či dokonce až přímo ve frontě tam, kde už nebudou registrováni, napsal deník Haarec.

Podobně jako loni v březnu byly letos značné finanční náklady na zajištění sanitárních opatření. Voliči si například budou muset před vhozením hlasu dvakrát dezinfikovat ruce.

Ve dvojitých obálkách přicházejí hlasy od diplomatického sboru, z věznic, z armády, od zdravotníků a hospitalizovaných a od hendikepovaných. Tyto hlasy se nesčítají na místě, ale jsou odvezeny do sídla centrální volební komise v parlamentu a sečteny až poté, co skončí sčítání běžných hlasů. Při minulých volbách bylo takto odevzdáno asi 330.000 hlasů, letos jich bude podle izraelských médií 500.000 až 600.000, budou mezi nimi hlasy lidí v karanténě, nakažených covidem-19 a také lidí z pečovatelských domovů.

Podle průzkumů hrozí čtyřem politickým stranám, že nepřekonají minimum 3,25 procenta hlasů k tomu, aby se dostaly do parlamentu. Zdlouhavé počítání může oddálit informaci o konečném výsledku. Velký počet lidí hlasujících mimo volební místnosti také znamená, že méně přesné budou odhady výsledků založené na dotazování voličů po odchodu od voleb. Volební komise ale stejně chce co nejrychlejší sčítání, protože v sobotu začíná několikadenní svátek pesach.

Prezident Reuven Rivlin už řekl, že na rozdíl od minulých voleb vyčká dva týdny, než začne zvát vůdce politických stran ke konzultacím o příštím premiérovi, neboť jsou očekávané velmi těsné výsledky. Politici se musí vyslovit, koho jejich strana podpoří do čela vlády, a toho, kdo bude mít nevětší podporu, pak Rivlin pověří sestavením koalice. Za normální situace bývají oficiální výsledky zveřejněny nejpozději osm dní po volbách.

Témata:  Izrael EuroZprávy.cz Koronavirus volby v Izraeli

Související

Ze společnosti

Česko hlásí 1126 nově nakažených, očkování zpomalilo!

Česko hlásí 1126 nově nakažených, očkování zpomalilo!

Epidemie koronaviru v Česku dál pozvolna slábne. Testy v pondělí potvrdily 1126 případů nákazy, byl to nejnižší pondělní přírůstek od půlky loňského září. Tempo očkování ale proti minulému týdnu zpomalilo. Zdravotníci v pondělí podali 74.290 dávek vakcíny, což bylo o téměř 3000 méně než před týdnem. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 20 minutami

Tokio

Japonská ekonomika se kvůli koronaviru ve čtvrtletí vrátila k poklesu

Japonská ekonomika kvůli dopadu koronavirové pandemie na spotřebu na začátku roku klesla v celoročním přepočtu o 5,1 procenta. Vyplývá to z předběžné zprávy o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí, kterou dnes zveřejnila japonská vláda. Pokles je větší, než se čekalo. V předchozích dvou kvartálech ekonomika rostla, v loňském závěrečném čtvrtletí přidala 11,7 procenta.

před 33 minutami

před 50 minutami

před hodinou

Pomůcky na ochranu dýchacích cest

Ode dneška nemusí sportovci či klienti kadeřnictví mít respirátory

Ode dneška už sportovci a lidé při cvičení nebo zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských služeb či tatérů nemusí mít na sobě respirátory. Vyplývá to ze změny opatření ministerstva zdravotnictví o nošení ochrany dýchacích cest kvůli epidemii nemoci covid-19, kterou v pondělí schválila vláda.

před hodinou

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Proč vypukla pandemie? Svět ignoroval četná varování, zjistil panel WHO

NÁZOR - Proč koronavirová epidemie, která vypukla v čínském Wu-chanu, tak rychle přerostla v ničivou celosvětovou pandemii? Tuto otázku klade editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v té souvislosti připomíná, že od poslední velké epidemie onemocnění SARS v roce 2003, která si vyžádala během šesti měsíců 774 obětí, bylo vydáno několik varování, abychom se připravili na mnohem horší pohromu.

před hodinou

před 11 hodinami

Nemocnice v Gaze

Covid a ozbrojený konflikt. Přetížené nemocnice v Gaze jsou bojují na dvou frontách

Nemocnice v Gaze čelily přetížení kvůli pandemii ještě předtím, než začátkem minulého týdne propukly boje s Izraelem. Nyní ke koronavirovým pacientům přibyli zranění, píše agentura Reuters. "Ministerstvo zdravotnictví bojuje v Pásmu Gazy na dvou frontách - na koronavirové a na další, obtížnější, kde jsou zranění," uvedl Marván abú Sáda, primář chirurgického oddělení nemocnice aš-Šifá

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Andrés Manuel López Obrador

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů v Torreónu

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se dnes omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

před 11 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

USA rozešlou do zahraničí 80 milionů dávek vakcín, řekl Biden

Spojené státy navyšují na 80 milionů počet dávek proticovidových vakcín, které plánují do konce června přerozdělit do zahraničí. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden. Kromě již slíbených 60 milionů dávek přípravku od firmy AstraZeneca prý Washington vyčlení na export nejméně 20 milionů dávek vakcín, kterými se už v USA očkuje.

před 11 hodinami

Matt Hancock

Indická varianta koronaviru podle Británie očkované starší lidi nepostihuje

Podle prvních údajů jsou očkovaní starší lidé chráněni před obávanou variantou koronaviru odhalenou v Indii. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Právě četný výskyt takzvané indické mutace koronaviru v Británii vede k obavám, že země nebude moci zrušit zbývající protiepidemická omezení 21. června, jak je nyní plánováno.

před 12 hodinami

Benátky

Italské vládní strany se dohodly na zrušení zákazu nočního vycházení

Italské vládní strany se dnes dohodly na postupném rušení zákazu nočního vycházení. Informovala o tom agentura ANSA. Trvání zákazu, který má úplně zaniknout 21. června, rozdělovalo kabinet premiéra Maria Draghiho, jehož koalice zahrnuje pravicové i levicové strany. Díky zlepšující se epidemické situaci vláda v příštích týdnech umožní obnovu provozu ve vnitřních prostorech barů a restaurací či spuštění sjezdovek na ledovcích.

před 12 hodinami

Hraniční přechod s Rakouskem, ilustrační foto

Rakousko od středy nebude pro cestující z České republiky vyžadovat karanténu

Od středy se nemusí cestující z České republiky a mnoha dalších evropských zemí po příjezdu do Rakouska odebrat do karantény. Cestovatelé však u sebe musí mít doklad o očkování proti covidu-19, nebo negativní test či potvrzení o uzdravení z nemoci. V aktualizovaném nařízení o cestování však nadále platí velmi přísná pravidla pro osoby přijíždějící ze zemí silně zasažených obávanými variantami koronaviru, tedy z Brazílie, Indie a Jihoafrické republiky.

před 12 hodinami

Barma, ilustrační foto

USA, Británie a Kanada uvalily nové sankce proti barmské juntě

USA, Británie a Kanada dnes zavedly nové sankce proti barmské juntě, informuje agentura Reuters. Washington přidal na sankční seznam členy junty, která se v únoru po vojenském převratu postavila do čela asijské země a násilně potlačuje protesty, a několik dalších barmských představitelů. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama