Nálet v Jemenu: Arabská koalice zabila 13 civilistů včetně dětí, tvrdí povstalci

Koalice pod velením Saúdské Arábie v pondělí při náletu v severním Jemenu zasáhla vozidlo převážející civilisty, o život přišlo 13 lidí včetně čtyř dětí. Podle agentury AP to oznámili šíitští povstalci Húsíové, proti nimž koalice, která stojí na straně vlády, bojuje.

Reklama

Jemenští kmenoví vůdci, kteří si přáli zůstat v anonymitě kvůli obavám z odvety, uvedli, že saúdskoarabské bojové letouny dnes cílily na vozidlo v provincii Saada, která je baštou rebelů. O život při incidentu podle nich přišli všichni cestující.

Koalice pod velením Rijádu čelí mezinárodní kritice za útoky, při kterých přišly o život stovky civilistů a které zasáhly nevojenské cíle včetně škol, nemocnic a svatebních večírků. Húsíové útočili na Saúdskou Arábii s pomocí dronů a raket.

Jemenská severozápadní hranice se Saúdskou Arábii je častým terčem saúdskoarabských bojových letounů, které sledují konvoje v regionu a v uplynulých letech udělaly řadu chyb, píše AP.

Ministerstvo zdravotnictví povstalců identifikovalo 11 obětí nejnovějšího útoku, při kterém podle něj zemřela i žena a čtyři děti ve věku 12 až 14 let. Dvě těla byla podle mluvčího ministerstva tak ohořelá, že je nešlo identifikovat. Koalice pod vedením Saúdské Arábie se k incidentu podle AP dosud nevyjádřila.

Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí shodou okolností oznámil, že koalice pod velením Rijádu byla po třech letech stažena z černé listiny OSN. Ve zprávě Radě bezpečnosti OSN Guterres sdělil, že koalice loni zabila či zranila 222 jemenských dětí. Húsíové podle něj mají za loňský rok na svědomí 313 takových obětí a jemenské vládní síly 96; povstalci i vládní jednotky na černé listině týkající se ohrožování dětí v ozbrojeném konfliktu zůstávají.

Koalice bude podle Guterrese ze seznamu stažena po výrazném poklesu obětí a zmrzačených dětí v důsledku jejích náletu a také proto, že zavedla opatření na ochranu dětí. Koaliční síly nicméně budou podle Guterrese rok monitorovány a jakékoliv pochybení, které by nevedlo k dalšímu poklesu dětských obětí, bude mít za důsledek, že budou na černou listinu opět zařazeny příští rok.

Jemenský konflikt propukl v roce 2014, kdy se Húsíové zmocnili značné části severu země, včetně hlavního města Saná. Koalice pod vedením Rijádu, kterou podporují Spojené státy, se do konfliktu na straně mezinárodně uznané vlády prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího zapojila v následujícím roce s cílem porazit šíitské povstalce podporované Íránem.

V konfliktu přišlo podle nevládní organizace Armed Conflict Location & Event Data Project (ACLED) o život 112.00 lidí včetně 12.000 civilistů. Bombardování a pozemní boje zničily tisíce domů a zhruba polovina jemenských nemocnic není schopna běžně fungovat.

Konflikt v Jemenu eskaluje, zatímco válkou zdevastovaný zdravotní systém se potýká s epidemii koronaviru. Dnes mezinárodně uznaná vláda informovala o 116 nových případech infekce, včetně 36 úmrtí, což je dosud největší denní přírůstek.

Húsíové odmítají veřejně sdělovat počty infikovaných s tím, že by to vedlo k panice. Míra testování je v Jemenu nadále extrémně nízká, nejnovější nárůst úmrtí osob nakažených koronavirem, ale podle AP naznačuje, že nemoc covid-19 se v nejchudším arabském státě rychle šíří.

Témata:  OSN Saúdská Arábie Jemen EuroZprávy.cz António Guterres

Související

Saúdská Arábie Blízký východ

Saúdská Arábie umožní cestování naočkovaným a zotaveným z nákazy

Saúdští Arabové mohou ode dneška vycestovat ze země, pokud dostali nejméně dva týdny před cestou aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19. Hranice je otevřená také těm, kteří v minulých šesti měsících nemoc prodělali, a pro občany do 18 let. Země byla kvůli pandemii zavřená od loňského března.

OSN, ilustrační foto Amerika

Další debata RB OSN o izraelsko-palestinských bojích nepřinesla výsledek

Nedělní debata Rady bezpečnosti OSN svolaná kvůli izraelsko-palestinským bojům nepřinesla konkrétní výsledek. Čína jako současný předsedající stát vyzvala USA, aby změnily svůj postoj, protože svým dosavadním přístupem brání Radě hovořit o Palestině jednotným hlasem. Konflikt začal před týdnem a podle agentury Reuters jej nepřežilo téměř 200 Palestinců a deset Izraelců.

Ze společnosti

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Fanoušci největší nesportovní události na světě se konečně dočkali. Po dvou letech se na obrazovky vrátila legendární soutěž Eurovision song contest známá českým příznivcům jako Eurovize. I letos má svého tuzemského zástupce, který se ale objeví až na druhém semifinálovém kole ve čtvrtek. Jak dopadlo to první?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Španělsko a EU vyzvaly kvůli migrantům Maroko k přísnější ostraze hranice kolem Ceuty

Maroko dnes povolalo ke konzultacím svou velvyslankyni v Madridu. Země zároveň čelila výzvám představitelů Španělska a Evropské unie, aby lépe kontrolovala svou hranici u španělského města Ceuta, kam v posledních dvou dnech dorazily tisíce migrantů. Jejich příchod usnadnil přístup marocké policie, která polevila v ostraze hranice, uvedl dnes španělský tisk. Město navštívil premiér Pedro Sánchez, který slíbil rychlé obnovení pořádku.

před 6 hodinami

Josep Borrell

Borrell vyzval k příměří mezi Izraelem a Hamásem, prohlášení EU odmítlo Maďarsko

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyzvali k okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které má umožnit ochranu civilistů a doručení humanitární pomoci. Neshodli se však na společném prohlášení požadujícím od Izraele "přiměřenou obranu" před útoky z Pásma Gazy. Po mimořádné videokonferenci se zástupci vlád to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož společné komuniké nepodpořilo Maďarsko.

před 6 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Miloš Zeman

Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

před 7 hodinami

Barma, ilustrační foto

Po vojenském puči odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí

Od únorového vojenského puče odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí. Mezi uprchlíky jsou i bývalí členové barmského parlamentu, kterému armáda zabránila zasedat, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení indické vlády. Místní úřady očekávají, že vlna utečenců ještě zesílí kvůli bojům v barmských oblastech poblíž indické hranice. Tisíce lidí odešly i do dalšího sousedního státu - Thajska.

před 7 hodinami

Mateřská škola

Rozvolnění opatření pro kroužky umožní návrat do učeben a větší účast

Možnost setkávání dětí ve skupinách do deseti bez testů na covid-19 umožní od 24. května návrat kroužků z venkovních do vnitřních prostor. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže (DDM) a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Podle něj se dosud do kroužků prezenčně vrátilo do 60 procent zapsaných dětí. Naprostá většina aktivit se kvůli protikoronavirovým opatřením mohla konat jen venku. Očekává, že s návratem kroužků do budov účast poroste.

před 8 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama