Ochránci lidských práv vydali zprávu o zapojení Ruska do války v Sýrii

Skupina ruských nevládních organizací a aktivistů dnes zveřejnila zprávu o zapojení Ruska do války v Sýrii. Upozorňují v ní například na údajné válečné zločiny a porušování mezinárodního humanitárního práva za deset let, po které konflikt v této blízkovýchodní zemi trvá.

Reklama

Autoři studie uvedli, že chtějí informovat ruskou společnost o rozsahu porušování lidských práv v Sýrii, jelikož mnoho lidí v Rusku o nich nemá ponětí, ačkoliv je Rusko vojensky zapojeno do konfliktu už od roku 2015. Moskvu rovněž vyzvali, aby zahájila nezávislé vyšetřování role ruské armády v bombardování a zaplatila obětem odškodnění, uvedla agentura AFP.

"Domníváme se, že ruská společnost není dostatečně informována o konfliktu, ve kterém naše země hraje klíčovou roli. Pro většinu obyvatel Ruska jsou hlavními zdroji zpráv o Sýrii státní média. A ta hovoří hlavně o utrpení civilistů kvůli činům teroristů a protivládních ozbrojených opozičních skupin. Zároveň však mlčí o vojenských zločinech a závažném systematickém porušováních lidských práv, kterých se dopouští syrská vláda," uvedla organizace Memorial, která na zprávě pracovala společně s dalšími ochránci lidských práv dva roky.

Autoři zprávy vyzpovídali více než 150 svědků válečných událostí v Sýrii - hovořili se Syřany, kteří před konfliktem uprchli do Libanonu, Turecka, Německa, Ruska a dalších zemí. "Naprostá většina lidí, se kterými jsme hovořili, nevnímá Rusko jako zachránce, ale jako destruktivní zahraniční sílu, jejíž vojenská a politická intervence pomohla upevnit pozici válečného zločince, jenž stojí v čele jejich země," cituje agentura AFP aktivisty. Podle nich někteří svědci uvedli, že se oni nebo jejich blízcí stali oběťmi ruského bombardování. "Během šesti měsíců od začátku ruského bombardování tam bylo více obětí než za dva roky syrského bombardování," řekla organizacím žena, která pochází ze syrského města Homs.

Studie podle AFP zároveň viní Rusko z bezhlavého bombardování civilistů a z podpory syrského režimu, který čelí obviněním z rozsáhlých zvěrstev včetně útoků na civilisty, použití chemických zbraní nebo vyhladovění obyvatel obléhaných měst. Rusko popírá, že syrský režim použil chemické zbraně proti civilistům. Ochránci lidských práv ale tvrdí, že hovořili se svědky útoků, ve kterých figuroval sarin nebo jiné chemické zbraně.

"Viděl jsem ležet 30 mrtvých dětí a další lidi, jak je pořád polévali vodou," řekl autorům zprávy chirurg z východní Ghúty.

Studie rovněž zmiňuje údajné porušování lidských práv ze strany mezinárodní koalice vedené Spojenými státy, ale její autoři zároveň zdůraznili, že většina svědectví se v tomto ohledu týká syrského režimu a jeho spojenců.

Autoři zprávy dnes mimo jiné také vyzvali ruskou vládu, aby využila svého vlivu na syrský režim, aby ukončil "svévolné zadržování, mučení, ponižující zacházení ve věznicích, zabíjení a vynucená mizení" lidí, uvedla agentura AP. Ochránci lidských práv rovněž uvedli, že si přejí, aby si studii přečetlo co nejvíce Rusů a "pochopili svou zodpovědnost za to, co se děje jejich jménem v Sýrii". "Cítili jsme zároveň hořkost a stud z toho, jak Syřané, se kterými jsme hovořili, vnímají Rusy," uvedli aktivisté.

Témata:  Ruská armáda Sýrie EuroZprávy.cz

Související

OSN, ilustrační foto Amerika

OSN: V Sýrii se našly bojové chemické látky. Rusko jejich nasazení popírá

V Sýrii se našly bojové chemické látky. Radu bezpečnosti OSN o tom ve čtvrtek informovala vysoká představitelka OSN pro odzbrojení Izumi Nakamicuová. Sýrie se po dohodě s Ruskem roku 2013 připojila ke konvenci o chemických zbraních a její vláda pak oznámila, že do srpna 2014 nechala Sýrie celý svůj chemický arzenál zničit.

Ze společnosti

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Fanoušci největší nesportovní události na světě se konečně dočkali. Po dvou letech se na obrazovky vrátila legendární soutěž Eurovision song contest známá českým příznivcům jako Eurovize. I letos má svého tuzemského zástupce, který se ale objeví až na druhém semifinálovém kole ve čtvrtek. Jak dopadlo to první?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Španělsko a EU vyzvaly kvůli migrantům Maroko k přísnější ostraze hranice kolem Ceuty

Maroko dnes povolalo ke konzultacím svou velvyslankyni v Madridu. Země zároveň čelila výzvám představitelů Španělska a Evropské unie, aby lépe kontrolovala svou hranici u španělského města Ceuta, kam v posledních dvou dnech dorazily tisíce migrantů. Jejich příchod usnadnil přístup marocké policie, která polevila v ostraze hranice, uvedl dnes španělský tisk. Město navštívil premiér Pedro Sánchez, který slíbil rychlé obnovení pořádku.

před 9 hodinami

Josep Borrell

Borrell vyzval k příměří mezi Izraelem a Hamásem, prohlášení EU odmítlo Maďarsko

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyzvali k okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které má umožnit ochranu civilistů a doručení humanitární pomoci. Neshodli se však na společném prohlášení požadujícím od Izraele "přiměřenou obranu" před útoky z Pásma Gazy. Po mimořádné videokonferenci se zástupci vlád to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož společné komuniké nepodpořilo Maďarsko.

před 9 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Miloš Zeman

Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

před 10 hodinami

Barma, ilustrační foto

Po vojenském puči odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí

Od únorového vojenského puče odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí. Mezi uprchlíky jsou i bývalí členové barmského parlamentu, kterému armáda zabránila zasedat, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení indické vlády. Místní úřady očekávají, že vlna utečenců ještě zesílí kvůli bojům v barmských oblastech poblíž indické hranice. Tisíce lidí odešly i do dalšího sousedního státu - Thajska.

před 10 hodinami

Mateřská škola

Rozvolnění opatření pro kroužky umožní návrat do učeben a větší účast

Možnost setkávání dětí ve skupinách do deseti bez testů na covid-19 umožní od 24. května návrat kroužků z venkovních do vnitřních prostor. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže (DDM) a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Podle něj se dosud do kroužků prezenčně vrátilo do 60 procent zapsaných dětí. Naprostá většina aktivit se kvůli protikoronavirovým opatřením mohla konat jen venku. Očekává, že s návratem kroužků do budov účast poroste.

před 11 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama