Snoubenka zavražděného novináře žádá trest pro saúdského prince

Snoubenka zavražděného novináře Džamála Chášukdžího dnes vyzvala k bezodkladnému potrestání saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána. Ten podle zprávy amerických zpravodajců, kterou v pátek nechal zveřejnit Bílý dům, schválil vraždu nepohodlného novináře, uvedla agentura AFP. Washington oznámil, že vůči Saúdské Arábii chce změnit politiku, sankce proti korunnímu princi ale zatím nezavedl.

Reklama

"Je nezbytné, aby korunní princ, který nařídil brutální usmrcení nevinné osoby, byl bez odkladu potrestán," uvedla Hatice Cengizová. Podle ní by nepotrestání bin Salmána vyslalo signál, že je možné páchat vraždy bez následků. "Vlády na celém světě, Bidenovou administrativou počínaje, se musí zeptat samy sebe, zda jsou ochotné si podat ruku s takovou osobností," dodala Cengizová.

Na zprávu amerických zpravodajských služeb ještě nereagovalo Turecko. Novinář a kritik Rijádu Chášukdží byl brutálně zavražděn v roce 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. V souvislosti s vraždou Turecko stíhá přes 20 saúdskoarabských občanů včetně dvou blízkých spolupracovníků korunního prince.

Podle zprávy amerických zpravodajců je vysoce nepravděpodobné, že by saúdskoarabské složky vykonaly vraždu bez souhlasu bin Salmána. Ten podle rozvědky usmrcení kritika zřejmě schválil. Rijád odmítl závěry zprávy a označil je za nepodložené.

V sobotu americký prezident Joe Biden sdělil králi Salmánovi, že Saúdská Arábie se musí vypořádat s porušováním lidských práv. USA se chystají oznámit výrazné změny ve vztazích s touto zemí, která byla dosud významným spojencem USA v arabském světě.

USA si vyhrazují právo sankcí na korunního prince Saúdské Arábie

USA si vyhrazují právo uvalit v budoucnu sankce na saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána v souvislosti s vraždou novináře Džamála Chášukdžího. Oznámil to dnes Bílý dům, který nechal minulý týden zveřejnit zprávu tajných služeb týkající se vraždy.

Novinář, který působil na konci života v USA a patřil ke kritikům Rijádu, byl v roce 2018 zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Tělo se dosud nenašlo a ačkoli Saúdská Arábie postavila několik lidí kvůli vraždě před soud, odmítá závěr amerických tajných služeb, podle nichž korunní princ o věci věděl a možná vraždu i nařídil.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová dnes řekla, že si USA vyhrazují právo uvalit na prince v budoucnu sankce. "Samozřejmě, že si vyhrazujeme právo reagovat v patřičný čas a způsobem, jaký zvolíme. V historii Spojené státy za prezidentů demokratů ani republikánů neuvalovaly sankce na vládní představitele zemí, s nimiž máme diplomatické styky," řekla mluvčí.

Saúdskoarabský velvyslanec při OSN Abdalláh Muallimí ke zprávě tajných služeb řekl, že neobsahuje žádný jednoznačný důkaz. "Zpráva stojí na mohlo by, mělo by, bylo by a v žádné části neposkytuje nezpochybnitelný důkaz pro ta obvinění. Princ odvážně přiznal morální odpovědnost, nechal obviněné předvést před spravedlnost a slíbil reformu tajných služeb. Případ je uzavřený!" sdělil velvyslanec.

V Saúdské Arábii bylo za vraždu loni odsouzeno a uvězněno osm lidí. Princ popřel jakoukoli spoluvinu, ale v roce 2019 připustil, že konečná odpovědnost leží na něm, protože se věc udála v době, kdy "na věci dohlíží" on.

Chášukdžího vraždou se zabývala i zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová, která v roce 2019 doporučila začít korunního prince vyšetřovat. Dnes k věci řekla, že je pro USA "mimořádně nebezpečné" uvést, že faktický vládce Saúdské Arábie schválil zajetí a zavraždění Chášukdžího, a neuvalit na něj sankce. Callamardová před novináři prohlásila, že to, co v USA odtajnili, není mnoho a že ji to zklamalo. Očekávala, že bude zveřejněn obsáhlejší materiál.

"Z mého pohledu je mimořádně problematické, ne-li nebezpečné uznat něčí vinu a pak mu říci 'my ale nic nepodnikneme, prosím, chovejte se, jako bychom nic neřekli'. Podle mne je to ze strany USA mimořádně nebezpečné," sdělila Callamardová.

"Americká vláda může udělat mnoho věcí. Jediné, co udělat nemůže - nemůže - je mlčet a na zjištění nereagovat," dodala.

USA po zveřejnění zprávy uvalily cestovní a ekonomické sankce proti 76 saúdskoarabským občanům, i když ne všechny případy souvisí s Chášukdžím. Je mezi nimi ale i bývalý druhý nejvyšší muž saúdskoarabské tajné služby Ahmad Asírí, kterého saúdskoarabské soudy v případu vraždy zprostily viny.

Témata:  EuroZprávy.cz Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) Džamál Chášakdží (novinář)

Související

REVUE

Podpora růstu a dokonalého vzhledu vlasů: Vsaďte na kvalitní kolagen

PR ČLÁNEK - Krásné vlasy jsou pro nás pro všechny velmi důležité. Vždyť právě ony jsou jedním ze základních stavebních kamenů naší vizáže. Najít člověka, který by nechtěl mít krásné zdravé vlasy, by bylo přinejmenším složité. Zejména ženy usilují o co nejkrásnější vzhled svých vlasů a je jedno, zdali mají krátké, nebo naopak dlouhé. Že zrovna vaše vlasy takto nevypadají? Na vině může být spousta různých faktorů. Možná vám zrovna dvakrát nepřejí genetické predispozice. Třeba také dochází k mnohým chybám při péči o vlasy. Tak jako tak se vyplatí vsadit na jejich správnou výživu. Vlasy potřebují aminokyseliny, jež se jim musí dodávat v dostatečném množství. Právě díky nim dokáže lidské tělo vytvořit mnohem silnější vlasový keratin. A kde se takové aminokyseliny nachází? Jsou součástí kolagenu. Právě on stojí za posílením vlasů a za zpevněním pokožky. My se na jeho pozitivní účinky podíváme podrobněji právě v tomto článku. Nejprve se ale budeme věnovat problematice vypadávání vlasů.

Ze společnosti

Pohřešovaný chlapec se dál hledá: Brno po něm pátrá už týden!

Policisté, hasiči, strážníci i dobrovolníci dnes v Brně znovu pátrali po patnáctiletém Tomáši Pospíšilovi, který se minulý týden ve středu večer nevrátil domů. Prohledávali především okolí Svratky a její dno, přičemž využili i snížení hladiny řeky zhruba o metr. Chlapce se vypátrat nepodařilo, uvedl na policejním webu mluvčí Bohumil Malášek.

Kdy se otevřou obchody? Arenberger řekl první možný termín!

Česko směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) to dnes řekl televizi CNN Prima News. Vláda bude o rozvolňování protiepidemických opatření jednat ve čtvrtek. Ministerstvo zdravotnictví podle Arenbergera v současnosti také připravuje plán rozvolňování na první polovinu května, který už má základní obrysy.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Francie hlásí téměř 35 tisíc nově nakažených, Turecko denní maximum zemřelých

Ve Francii přibylo dalších 34.968 nakažených koronavirem, tedy o 4,36 procenta více, než kolik jich úřady zaznamenaly předchozí středu. Turecko za posledních 24 hodin zaregistrovalo 326 zemřelých v souvislosti s covidem-19, nejvíce za den od počátku epidemie. Británie hlásí v porovnání s dalšími evropskými zeměmi i přes uvolňování opatření proti šíření nákazy nízký počet nakažených, informovala agentura Reuters.

před 31 minutami

před 44 minutami

před 56 minutami

Počet vakcín podaných v USA od inaugurace bude po dnešku nad 200 miliony

Spojené státy budou po dnešku evidovat 200 milionů podaných vakcín proti covidu-19 ode dne střídání v Bílém domě. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden, který v březnu slíbil, že za jeho prvních 100 dní ve funkci se podaří uvedený počet dávek vyočkovat. Sto dní od Bidenova nástupu do čela USA uplyne příští týden.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Exministr Prymula povede nemocnici v Říčanech

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula povede nemocnici v Říčanech u Prahy, zařízení patří do skupiny Agel. Jeho úkolem bude mimo jiné vybudovat nový pavilon zhruba za 250 milionů korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí skupiny Radka Miloševská.

před 3 hodinami

Rodiče dětí s pozitivním testem mají nárok na krizové ošetřovné

Rodiče dětí, u nichž se při školním testování zjistí koronavirus, mají nárok na krizové ošetřovné. Pobírat ho budou do doby, než nákazu vyvrátí ověřovací PCR test, nebo než jejich potomkovi při případném potvrzení covidu skončí karanténa či izolace a bude moci znovu do třídy. ČTK o tom dnes informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

před 3 hodinami

Řecko představilo plán uvolnění, 15. května se otevře turistům

Řecko se turistům otevře od 15. května, oznámil dnes premiér Kyriakos Mitsotakis při představování nového plánu na postupné uvolnění koronavirových restrikcí. S oživením cestovního ruchu v polovině příštího měsíce Řeky čeká i zrušení zákazu cest mezi regiony, jihoevropská země předtím otevře zahrádky restaurací či některé školy, napsal list Ekathimerini.

před 4 hodinami

Letecký provoz bude letos jen 43 procentech úrovně před pandemií

Letecký provoz bude oživovat z pandemie nemoci covid-19 pomaleji, než se doposud čekalo. Otevírání trhu brzdí pomalejší očkování a nechuť vlád vytvořit plány pro uvolnění cestování a otevírání hranic, uvedlo dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Celosvětový letecký provoz na základě počtu cestujících a proletěné vzdálenosti bude letos na 43 procentech úrovně před krizí. Koncem loňského roku IATA čekala, že bude na 51 procentech předkrizové úrovně.

před 4 hodinami

Polsko od pondělí uvolní na většině území koronavirové restrikce

Polsko na většině území uvolní od pondělí 26. dubna koronavirové restrikce. Učiní tak s ohledem na lepšící se epidemickou situaci v zemi. Podle agentury DPA to dnes oznámil ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Zmírnění opatření se netýká všech tří vojvodství na hranicích s Českem.

před 4 hodinami

Změny úhrad moderních léků jsou ve Sněmovně před schvalováním

Před závěrečným schvalováním je ve Sněmovně vládní novela, která mění úhrady moderních léků, upravuje dohodovací řízení nebo práci revizních lékařů zdravotních pojišťoven. Poslanci k ní předložili v dnešním druhém čtení na dvě desítky pozměňovacích návrhů.

před 4 hodinami

Slovensko bude uvolňovat karanténní omezení pomaleji, než se čekalo

Slovensko díky zlepšující se epidemické situaci pokračuje v uvolňování koronavirových omezení, tempo rušení opatření ale bude oproti předpokladům pomalejší. Od příštího týdne budou moci restaurace podávat jídlo na terasách, v omezeném režimu začnou fungovat fitness centra.

před 4 hodinami

Pražská MHD by se mohla vrátit do normálu od 1. září 2021

Pražská MHD by se mohla vrátit do normálního provozu letos od 1. září. V květnu by mohl být prodloužen provoz metra a od 1. července zavedeny prázdninové jízdní řády. Záležet bude ale na dalším vývoji počtu cestujících a protipandemických opatřeních. 

před 5 hodinami

Sasko nabízí očkování vakcínou od AstraZeneky každému zájemci

Sasko s okamžitou platností nabízí u praktických lékařů vakcínu společnosti AstraZeneca proti nemoci covid-19 každému, kdo projeví zájem. Postup Saska se ale nelíbí spolkovému ministerstvu zdravotnictví a ani ostatním spolkovým zemím. Německo kvůli několika desítkám případů mozkové žilní trombózy u mladších očkovaných preparátem AstraZeneca nedoporučuje tuto látku pro mladší 60 let.

před 5 hodinami

Kulhánek chce v diplomacii kontinuitu a jednotný hlas

Dosavadní náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek (ČSSD) se stává šéfem diplomacie v těžké době, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co dnes Kulhánka krátce po jmenování uvedl do úřadu. Předseda vlády se těší na spolupráci v diskusi se spojenci i agendě EU. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama