Brno uctí Mendela sochou. Zakladatel genetiky proslavil zemi více, než si dokážeme představit, říká Carda

Brno hodlá uctít památku zakladatele genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti Gregora Johanna Mendela, od jehož narození příští rok uplyne dvě stě let, novým monumentem. Slezský přírodovědec německého původu, který byl opatem augustiniánského kláštera ve Starém v Brně, bude ve zdejší čtvrti zvěčněn. „Socha bude stát na Mendlově náměstí, které se město u příležitosti vědcova jubilea rozhodlo opravit, aby bylo přívětivější pro obyvatele a návštěvníky,“ říká náměstek brněnské primátorky Petr Hladík. Na monument jihomoravská metropole přispěje desetimilionovou částkou.

Reklama

Na sochu se přesto otevírá veřejná sbírka, ve čtvrtek zároveň odstartovala soutěž na zhotovení uměleckého díla připomínajícího slavného vědce. Vítězný návrh monumentu vybere porota po 21. září. Osobnost, jež se v zahraničí vyrovná pověsti otce evoluční biologie Charlese Darwina, je v České republice opomíjená. Proto se Brno rozhodlo vzdát hold Gregoru Johannu Mendelovi. Obecně prospěšná společnost Společně, která sbírku i zhotovení projektu vyhlásila, motivuje nejštědřejší dárce tím, že mohou mít vpravenou vlastní DNA do sochy zakladatele genetiky. „Jedná se o doposud největší a unikátní soutěž v České republice, kdy se na zhotovení díla kombinuje sbírka a příspěvek z veřejných peněz. Jelikož uctíváme osobnost, která položila základy genetiky, jsou na projekt upřeny oči vědců a architektů z celého světa. Mendel, od jehož narození uplyne v příštím roce dvě stě let, proslavil naši zemi ve světě více, než si dokážeme představit,“ upozorňuje Jakub Carda, ředitel Společně, o.p.s.

Monument musí odolat počasí i vandalům

Podpora pochopitelně vychází i od nejvýše představeného Augustiniánského řádu v České republice otce Juana Provecha. „Jsme rádi, že se můžeme podílet na této historické události k poctě nejen našeho bratra Gregora. Augustiniánské opatství obešle svoje bratry v zahraničních klášterech,“ tvrdí hodnostář Provecho. Ochotu darovat peníze už předem avizovali například genetici ze Společnosti lékařské genetiky a genomiky České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Společně, o.p.s., také osloví vědce a filantropy z celého světa. Nabídku finančně přispět dostane také anglický spisovatel Simon Mawer, který je autorem knihy o Mendelovi s názvem Mendelův trpaslík. Sbírka by měla přinést 15 milionů korun, významným soukromým podporovatelem je například firma STAVOS Brno. Další prostředky zajistí samotné město, a to ve výši deseti milionů korun. „Socha bude stát na Mendlově náměstí, které se město Brno u příležitosti dvou set let od přírodovědcova narození rozhodlo opravit, aby bylo přívětivější pro obyvatele a návštěvníky. Stejně tak chceme umožnit instalaci unikátního díla, které vzejde z vyhlášené soutěže, do krásného prostředí. Na samotnou sochu chceme přispět deseti miliony korun,“ říká náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Jak bude monument vypadat, se veřejnost dozví po 21. září letošního roku, kdy vítězný návrh vybere porota. Jejími členy bude devět porotců z řad zástupců Augustiniánského opatství, biologů, etiků, historiků umění, architektů a města Brna. „Členem poroty je například bývalý předseda norské akademie věd genetik a biolog z univerzity v Oslu profesor Nils Christian Stenseth,“ prozrazuje Jakub Carda, ředitel Společně, o.p.s.

Podle uznávaného architekta a vysokoškolského pedagoga Zdeňka Fránka, který je zároveň předsedou odborné poroty, je projekt naprosto unikátní tím, že se jedná o umělecké ztvárnění věnované celosvětově známé a uznávané osobnosti. „Architektům a umělcům soutěž navíc nechává volnou ruku v tom, jak monument pojmout. Nejsou zde žádná výrazná omezení, co se materiálu, anebo podoby týče. Dílo, jež vznikne, získá pozornost světové veřejnosti, a pro vítěze soutěže tak může jít o vstupenku k dalším mezinárodním projektům,“ podotýká Zdeněk Fránek. Vítěz bude mít na zhotovení díla osmnáct měsíců. Monument bude stát v centru již rekonstruovaného Mendlova náměstí v Brně.

V podmínkách soutěže dávají vyhlašovatelé účastníkům prostor, aby se rozhodli, zda do monumentu zapracují vodní prvek anebo elektřinu. Požadují však trvanlivý a odolný materiál. „A to vůči klimatickým vlivům a možným vandalským zásahům, aby monument vydržel minimálně dvacet let bez újmy. Účastníci soutěže musí také myslet na fakt, že uvnitř díla bude veřejnosti nepřístupný prostor pro schránku s DNA největších donátorů,“ avizuje Carda. Další dárci se najdou jmenovitě na plaketě u monumentu.

Veřejnost může přispívat na transparentní účet 285043097/0300, další informace zájemci naleznou na http://sochapromendela.cz/.

Přírodovědce proslavily pokusy s křížením hrachu

Gregor Johann Mendel se narodil 20. července 1822 v Hynčicích u Kravař a je světově proslulou osobností ohledně pokusů s křížením hrachu, jež prováděl za zdmi augustiniánského opatství. Výsledkem byla publikace „Pokusy s rostlinnými hybridy“, jež položila základy moderní genetiky. Přelomový význam publikace však odborná veřejnost docenila až šestnáct let po Mendelově smrti. Skonal šestého ledna 1884 v Brně. Většina populace zná Mendela především jako vědce, a to jako otce genetiky. Méně známý je jako meteorolog, učitel a včelař. Hlavním tématem publikací, které vydal, byla meteorologie. Dokonce byl první na světě, kdo vědecky popsal tornádo. Stalo se tak v roce 1870, kdy se smršť přehnala nad Brnem. Nejvíce však přírodovědce proslavily už jeho zmíněné pokusy s křížením hrachu, během nichž zkoumal, jak se jednotlivé znaky a vlastnosti dědí z rodičů na potomstvo. Mendelovy zákony o dědičnosti znaků platí dodnes.

Při párování protikladů při oplození využil princip komplementarity. „Komplementární vůči mužovi je žena. Muž vůči muži a žena vůči ženě nejsou komplementární. Komplementární vzhledem k žluté barvě zralého semene hrachu je zelená, komplementární vůči vysoké rostlině hrachu je rostlina nízkého vzrůstu a tak dále. Komplementarita je principem pro vysvětlení vzniku a vývoje znaků u organismů v rámci systému označovanému jako život. Komplementární životu je smrt,“ zní Mendelův objev.

Na univerzitě ve Vídni vystudoval matematiku, fyziku a přírodní vědy. Jako první pak ve své práci aplikoval matematické metody v biologickém výzkumu (biostatické metody). Gregor Johann Mendel vykonal většinu své práce za zdmi Augustiniánského kláštera na Starém Brně. Zde byl vysvěcen na kněze a později, po smrti opata Nappa, se sám stal opatem. Na zahradě opatství se stále nachází základy skleníků, ve kterých prováděl své průkopnické pokusy, zachoval se zde i včelín, jenž přírodovědec nechal vystavět. Nejcennější památkou je originál Mendelova rukopisu, ve kterém popsal zákony dědičnosti.

Jméno zakladatele genetiky nese ve svém názvu Mendelova univerzita v Brně. Rodný dům v Hynčicích je kulturní památkou a vedle expozice věnované Mendelově životu a dílu se v něm nacházejí i exponáty zobrazující venkovský život regionu Kravařsko. V roce 2007-2008 bylo muzeum zcela rekonstruováno za přispění evropských fondů.

Témata:  Brno Jihomoravský kraj Gregor Johann Mendel Petr Hladík (KDU-ČSL)

Související

Opravdu mohou mobily způsobit rakovinu? Vědci už znají odpověď na ožehavou otázku DOMÁCÍ

Pandemie covidu v Brně psychicky více zasáhla ženy, zjistili výzkumníci

Pandemie koronaviru v Brně psychicky více zasáhla ženy. Zjistili to výzkumníci z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně ve spolupráci s americkou Mayo Clinic. Podle studie se zvýšil stres a depresivní symptomy až pětkrát. Lidé mají pocity osamělosti, obavy o zdraví blízkých i stres z nestabilní situace, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 51 minutami

před hodinou

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

před hodinou

Očkování, ilustrační fotografie

Zájem o očkování stagnuje na 64 procentech, menší je u chudých

Zájem o očkování proti covidu-19 byl na začátku května asi 64 procent, od dubna se téměř nezvýšil. Výrazně nižší je u mladších lidí s nižším vzděláním, chudších a obyvatel menších obcí. Lidé jsou také méně opatrní před nákazou, méně dodržují opatření, ale více se testují. Počet osobních kontaktů a setkání bez roušky je nejvyšší v letošním roce, ale stále nižší než loni v listopadu a prosinci. Vyplývá to z průzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research.

před hodinou

Hans-Dieter Flick

Hansi Flick má cestu k německé reprezentaci umetenou. Čeká ho smlouva na tři roky

Současný veleúspěšný kouč Bayernu Mnichov Hansi Flick podle všeho po sezóně zamíří k německé fotbalové reprezentaci. Tím skončí éra trenéra Joachima Löwa, který německý národní tým povede ještě na letošním ME. O tom, že se tato výměna v Německu chystá, se spekulovalo v tamním fotbalovém zákulisí už dlouho, nyní však německý list Münchner Abendzeitung přišel s informací, že je pro Flicka na německém svazu připravena smlouva až do roku 2024.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Berlusconi, Silvio

Expremiér Berlusconi je opět v nemocnici, pozítří má soud

Italský expremiér a mediální magnát Silvio Berlusconi je opět v nemocnici, podle místních médií tam nastoupil dnes časně ráno. Čtyřiaosmdesátiletý politik, který v září prodělal nemoc covid-19, přitom kliniku opustil teprve před necelými dvěma týdny. 

před 3 hodinami

Belgie, Brusel

V Belgii se mají v červnu otevřít restaurace i kina

Od 9. června mají mít v Belgii bary, restaurace, kina a posilovny povoleno vpouštět dovnitř hosty a zákazníky. Informovala o tom dnes belgická televize VRT. Situace kolem koronavirové epidemie se v posledních týdnech zlepšila, poznamenala k tomu agentura Reuters.

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Unijní země včetně Česka čelí kritice, prý straní Izraeli a nezmiňují násilí proti Palestincům

Ministerstva zahraničí několika zemí Evropské unie čelí na sociálních sítích kritice za svá prohlášení k nejnovějšímu izraelsko-palestinskému násilí. Německo, Francie, Maďarsko, Česko a Rakousko podle tureckého provládního listu Daily Sabah vydaly prohlášení, která straní Izraeli a zcela ignorují izraelské násilí na palestinských civilistech v Jeruzalémě a Pásmu Gazy, jež se vyžádalo životy nejméně 24 lidí a stovky zraněných.

před 3 hodinami

Papež František

Papež rozhodl o větším zapojení laiků do služeb církve, týká se to i žen

Papež František rozhodl o tom, že do služeb církve se budou moci více zapojit laikové bez kněžského svěcení. V dokumentu nazvaném Antiquum ministerium ustanovil službu takzvaného laického katechety, kterou mohou zastávat i ženy. Katechetové mohou působit jako učitelé náboženství nebo připravovat věřící na svátosti, a to zejména tam, kde se nedostává kněží, napsal server Vatican News.

před 4 hodinami

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Tchaj-wan usiluje o účast na schůzce WHO, Čína mu brání

Tchaj-wan bude do poslední chvíle usilovat o pozvání na schůzku Světové zdravotnické organizace (WHO), která začne 24. května, prohlásila dnes mluvčí tchajwanského ministerstva zahraničí Joanne Ouová. Účasti na podobných jednáních a členství ve světových organizacích brání Tchaj-wanu pevninská Čína, která ostrov považuje za svou součást. 

před 4 hodinami

Budova Nejvyššího správního soudu v Brně.

Nejvyšší správní soud zrušil opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, které upravuje povinnosti pozitivně testovaných zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných. Vykazovalo podle soudu hrubé nedostatky v odůvodnění. Účinnost verdiktu, který je dostupný na úřední desce, odložil soud o čtyři dny, aby ministerstvo mělo čas vydat případně nové opatření.

před 4 hodinami

Sčítání 2021

Sčítání se blíží ke konci. Většinu formulářů lidé poslali elektronicky

Statistici dostali ve sčítání lidu dosud téměř 4,8 milionu vyplněných formulářů. Zhruba desetinu z nich tvořily papírové tiskopisy, téměř 90 procent dorazilo elektronicky. V posledních dnech a hodinách počet sčítaných v elektronickém systému roste. ČTK to řekla mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Cenzus skončí o půlnoci.

před 4 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

K očkování se registrovalo do poledne 120.000 lidí nad 45 let

Lidí ve věku 45 až 49 let se k očkování proti covidu-19 od půlnoci do dnešního poledne registrovalo více než 120.000 lidí. Na twitteru to uvedli zástupci projektu Chytrá karanténa, který registrace k očkování spravuje. Od osmi ráno se tak počet registrovaných skoro ztrojnásobil. Očkováno jich dosud není více než 700.000 z 839.000. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama