České e-shopy si zamilovaly výdejní schránky, nadále vznikají nové

Internetovým prodejcům v tuzemsku, které dnes ČTK oslovila, se osvědčily výdejní schránky, někteří plánují jejich rozšíření. Nově je zavádí digitální antikvariát Knihobot, nejdříve budou k dispozici zákazníkům v Praze, postupně je firma plánuje vytvořit v dalších městech.

Ilustrační foto

Do budoucna by je Knihobot mohl poskytnout i dalším on-line obchodům s použitým zbožím. Společnost to dnes sdělila ČTK.

Nábytkářských řetězec IKEA umožnil vyzvedávání zboží ze samoobslužných schránek loni v červnu. V současné době fungují u jeho obchodních domů v Praze na Zličíně, Černém Mostě a v Brně. "Výdejní boxy si naši zákazníci oblíbili. Jejich průměrná vytíženost se pohybuje kolem 75 procent. Nejvíce je zákazníci využívají na Černém Mostě, kde se vytíženost blíží 100 procentům. Proto zde chceme kapacity navýšit a také máme v plánu zprovoznit výdejní boxy i u našeho obchodního domu v Ostravě," uvedla manažerka projektu z oddělení logistiky IKEA ČR Jana Jakubcová.

Objednávat zboží do výdejních schránek umožňuje také on-line lékárna Pilulka, v ČR jich provozuje 28 a další na Slovensku. "Zájem o vyzvedávání z boxů postupně přibývá. Je to dáno třeba tím, že některým zákazníkům vyhovuje spíš flexibilní doručení a podle toho se jim snažíme službu přizpůsobovat," řekla za společnost Daria Zverevska. Doplnila, že největší zájem o službu je v Praze, ale daří se jí i na dalších místech. Letos by se proto Pilulka Boxy měly objevit v Olomouci, firma podle Zverevske zároveň pracuje na výběru dalších lokalit.

Knihobot zpřístupnil v první fázi osm samoobslužných schránek, cílí zejména na pražská administrativní centra jako je Brumlovka v Michli, ParkView na Pankráci nebo Coral Office v Nových Butovicích. Takzvaný Knihobox lidé najdou také v obchodním centru Lužiny. Do každé schránky se vejde zhruba 20 knih, neplatí přitom žádný hmotnostní limit. To boxy Knihobotu podle jeho šéfa Dominika Gazdoše odlišuje například od výdejních schránek sítě Zásilkovna nebo balíčku pro kurýra.

"Spouštíme Knihoboxy v době, kdy význam re-commerce – tedy on-line prodeje pečlivě protříděného nebo repasovaného zboží z druhé ruky – roste. Je třeba si uvědomit, že zatímco se e-shopová scéna v obratech propadá, secondhandu se nadále daří. Přitom u nás zcela chybí patřičná infrastruktura, bez které se tento miliardový trh nemůže rozvíjet," uvedl Gazdoš. Nejedná se přitom podle něj jen o logistiku, ale také propagaci použitého zboží v rámci cenových srovnávačů.

Loňský průzkum Asociace pro elektronickou komerci ukázal, že obliba výdejních boxů vzrostla za poslední tři rok z nuly na šest procent. Díky tomu, že nakupujícím poskytují časovou flexibilitu asociace u nich předpokládá další růst zájmu.

Témata: e-shopy | EuroZprávy.cz

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Babiše na mítinku v Unhošti vypískali odpůrci, v Ústí začaly potyčky

11.08.2022 16:16 Protesty a potyčky mezi příznivci a odpůrci provázely dnes odpoledne mítink předsedy hnutí ANO…

Počasí o víkendu: Teploty budou atakovat třicítku, hrozí i bouřky

11.08.2022 06:30 Druhý srpnový víkend je před námi a při tvoření plánů na něj není třeba nijak zásadně zohledňovat…

Dodávky ropy do Česka budou do konce týdne obnoveny

11.08.2022 12:26 Dodávky ropy do Česka ropovodem Družba by mohly být obnoveny v pátek, nebo v sobotu. České televizi…

Hrátky s ohněm pokračují. Záporožská jaderná elektrárna opět terčem útoku

11.08.2022 16:59 Záporožská jaderná elektrárna, největší v Evropě, byla znovu ostřelována, uvedla dnes ukrajinská…

O2 od září zdraží internet a televizi

04.08.2022 12:05 Aktualizováno Telekomunikační společnost O2 od září zdraží některé své služby. Zákazníci si připlatí 50 korun…

Generální ředitel Volkswagen Herbert Diess nečekaně končí

22.07.2022 19:20 Aktualizováno Generální ředitel automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess končí. S dozorčí radou…

Twitter ve druhém čtvrtletí hospodařil s čistou ztrátou 270 milionů dolarů

22.07.2022 15:00 Americká internetová společnost Twitter ve druhém čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 270…

Výrobce stavebnic Lego v Rusku končí

12.07.2022 16:18 Dánský výrobce stavebnic Lego se v důsledku války na Ukrajině rozhodl přerušit své obchodní…

Související:

Právě se děje

reklama