Řetězec Makro dostal pokutu 83 milionů od ÚOHS

Obchodní řetězec Makro Cash & Carry dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 83,1 milionu korun za porušení zákona o významné tržní síle. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad, informoval ÚOHS v tiskové zprávě.

Podle ÚOHS zneužíval své síly při jednání s dodavateli. Úřad současně potrestal firmu Metro International AG pokutou 316.000 korun. Obě společnosti jako nákupní aliance porušily zákon při prodeji zemědělských a potravinářských produktů. Stanovisko řetězce ČTK zjišťuje.

"Společnosti sjednávaly se svými dodavateli smluvní podmínky, které vytvářely výraznou nerovnováhu v právech a povinnostech dodavatelů jakožto slabší smluvní strany. Dodavatelé společnosti Makro se nacházeli ve výrazné informační asymetrii, v jejímž důsledku byli nuceni uzavřít smlouvu o poskytování účetních služeb se společností Metro," uvedl úřad s tím, že toto chování se datovalo od října 2016 do února 2020. ÚOHS zjistil takové chování vůči pěti stovkám dodavatelů.

Smluvní podmínky byly jednostranně nevýhodné, dodavatelé si nemohli vybrat, zda služby firmy Metro chtějí využívat nebo ne a nemohli ani ovlivnit obsah smlouvy. Firma Metro navíc dostávala ze stejně vymezené účetní služby různě vysokou odměnu v podobě procentuální sazby z každé fakturované částky za prodej potravin do sítě Makro. Nevýhodné podmínky nebyly nijak kompenzovány.

ÚOHS kromě pokuty oběma společnostem nařídil, aby po nabytí právní moci informovaly své dodavatele o rozhodnutí úřadu a vybavily je popisem systému centrálního účtování a umožnily jim výběr dílčích účetních služeb.

Nejde o první takto vysokou pokutu, kterou ÚOHS Makru uložil. V roce 2019 musel řetězec zaplatit pokutu 46,56 milionů korun za to, že v letech 2016 až 2018 ve smlouvách zavazoval dodavatele k tomu, aby využívali jeho logistické a marketingové služby například k rezervaci prodejního prostoru. Makro tehdy využilo takzvané procedury narovnání, s úřadem spolupracovalo a výsledná pokuta mu byla snížena o 20 procent.

Pokuty za zneužívání významné tržní síly se obvykle pohybují v milionech. Obvykle jde o různé formy zalistovacích poplatků ve smlouvách s dodavateli, které se vydávají za různé služby, které ale dodavatel většinou nepotřebuje využívat. V únoru 2019 uložil úřad pokutu 164 milionů korun řetězcům Billa a Penny Market ze skupiny Rewe právě za takový postup.

Související

Supermarket Albert

Nákupní skenery se osvědčily při karanténě, nově je zavádí Albert

Využití nákupních skenerů pro bezkontaktní nákup zboží v prodejních sítích Globus a Makro za nouzového stavu výrazně stouplo, například v Globusu se obrat z nákupu skenery zvýšil v tomto období o 80 procent. Podle prodejců lidé oceňují především úsporu času a větší bezpečí z hlediska hygieny, k nákupům je proto využívá stále více zákazníků.

Více souvisejících

Makro

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jaderné zbraně se přesunou na orbitu? Rusko vetovalo rezoluci o zastavení zbrojení ve vesmíru

Rusko ve středu vetovalo návrh rezoluce OSN předložené Spojenými státy a Japonskem, která vyzývá všechny státy světa, aby zabránily závodům v jaderném zbrojení ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy