Skupina PPF a Moneta Money Bank se nespojí

Skupina PPF a Moneta Money Bank dnes uzavřely na návrh PPF dohodu, která ukončí proces spojení Moneta Money Bank a skupiny Air Bank. Důvodem je negativní vývoj ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, nebo nedávné změny požadavků České národní banky (ČNB) na kapitálovou vybavenost bank v ČR. V tiskové zprávě o tom dnes informovaly PPF i Moneta Money Bank.

PPF

"Podle názoru PPF nejsou a nebudou naplněny předpoklady, za kterých byla celá transakce připravena a domluvena. Skupina PPF byla připravena dostát všem svým smluvním závazkům, uzavřenou dohodu však vítá a považuje ji v danou chvíli za nejlepší řešení pro PPF i pro ostatní akcionáře Moneta Money Bank," uvedl mluvčí PPF Leoš Rousek.

Transakci o spojení bankovní částí PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (Zonky), s Moneta Money Bank schválili akcionáři Monety v prosinci 2021. Kupní cena Air Bank byla smlouvou stanovena na 25,9 miliardy korun. Moneta Money Bank plánovala financovat nákup prostřednictvím úpisu nově vydávaných akcií a z přebytečných kapitálových prostředků banky. "Plánovaný dvoukolový úpis nových akcií měl přinést přibližně 21 miliard Kč od stávajících akcionářů banky, a umožnit tak Monetě uhradit významnou část akviziční hodnoty. Tímto je proces nabídky a úpisu nových akcií taktéž ukončen," informovala banka.

Podle skupiny PPF by v případě dokončení transakce nejen nastala redukce plánů rozvoje, ale i snížení rozdělitelného zisku a rezerv ve srovnání s představami při podpisu rámcové smlouvy. Důvodem je zvýšení sazby tzv. proticyklické kapitálové rezervy ČNB ze současných 0,5 procenta až na 2,5 procenta v roce 2023. Dokončení transakce by podle PPF také negativně ovlivnilo podle platných účetních pravidel výši regulatorního kapitálu. Zároveň současný vývoj ekonomiky a válka na Ukrajině zvyšuje ekonomická rizika a snižuje potenciální růst sloučené banky, dodala PPF.

"Celkem mi vyjádření z PPF dávají smysl. Sazba proticyklické kapitálové rezervy se skutečně má silně navyšovat, to samo o sobě snižuje potenciál pro výplatu dividend, a tak činí investici do akcií Moneta méně atraktivní. Moneta z bank na českém trhu má myslím nejmenší schopnost navýšené sazby ČNB efektivně přenášet na úvěrové klienty a současně její úvěrové portfolio bude ekonomickým zpomalením postiženo z velkých bank nejvíce," uvedl analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Podle něj jde pro českou ekonomiku o dobrou zprávu z toho důvodu, že akciový trh nepřijde o další slušnou emisi. "Méně koncentrovaný bankovní trh si také myslím, že je spíše výhoda pro domácí ekonomiku," dodal.

Ukončení akvizice je naopak podle analytika X-Trade Brokers Jiřího Tylečka velkým překvapením a pro PPF prohrou, která nezvýší důvěryhodnost skupiny. "PPF uvádí sérii důvodů, proč z obchodu ustupuje, ale ani dohromady se nezdají tak zásadní, aby celou transakci shodily pod stůl. Investoři nebudou příliš nadšeni a můžeme čekat zvýšenou volatilitu (rozkolísanost) na akciích Monety. Bankovní sektor je pod tlakem a plánovaná akvizice Monety ze strany PPF mohla být důvodem, proč tuto banku zatím negativní nálada v sektoru zasáhla jen okrajově," uvedl.

Podle Tomáše Pfeilera z Cyrrusu je diskutabilní, jak na situaci zareagují akcie Monety. "Investoři budou reagovat pozitivně na skutečnost, že Moneta nezaplatí za aktiva skupiny Air Bank přehnaně vysokou částku. Nicméně taktéž platí, že transakce s PPF představovala pro akcie Monety jakousi bezpečností pojistku. Krátkodobě může cena zkopírovat akcie ostatních bank obchodovaných na pražské burze a zamířit dolů," uvedl.

Vedení Monety podle vyjádření v tiskové zprávě přistoupilo na návrh dohody s tím, že získá zpět náklady investované do procesu akvizice a zároveň odstraní nejistoty spojené s potenciálním převzetím kontroly nad bankou. "V tomto smyslu se PPF zavázala, že nebude navyšovat svůj vlastnický podíl v Monetě a že stávající bude držet minimálně po dobu 12 měsíců. Nicméně, PPF má možnost prodat svůj stávající podíl na úrovni 29,94 procenta potenciálnímu strategickému investorovi," uvedla Moneta.

Moneta zároveň potvrdila, že nadále chce dodržet strategický cíl, a to mít souhrnný čistý zisk 23,7 miliardy korun za roky 2022 až 2026. "Lituji, že plán, na kterém jsme tvrdě pracovali, nakonec nebude realizován. Nadále se tedy budeme snažit o realizaci samostatné strategie a z ní vytyčených cílů tak, abychom akcionářům dodali solidní ziskovost včetně dividend podle platné dividendové politiky. Věřím, že to dokážeme v souladu s naší předchozí komunikací," uvedl dnes generální ředitel Moneta Money Bank Tomáš Spurný.

Iniciativa Zastavme špinavé prachy konec transakce přivítala s tím, že tak nevznikne velká banka, která by podporovala rozvoj fosilních paliv. Podle dřívějšího vyjádření iniciativy by spojení Monety se skupinou PPF a případně uhlobaronem Pavlem Tykačem bylo pro Monetu i životní prostředí devastující. Tykač vlastní přes šest procent akcií Monety. "Ačkoliv je to nepřehledné, tak podle nás hrál významnou roli fakt, že podnikání s fosilními palivy (zejména s plynem a ropou) se vlivem ruské agrese na Ukrajině stalo ještě více rizikové. Ukazuje se, že financovat fosilní paliva je stále složitější a pro banky i pojišťovny nyní dává ekonomický smysl se co nejrychleji zbavit investic a pojistných smluv spojených s uhlím, ropou a plynem," uvedl dnes Radek Kubala z iniciativy.

Počasí se příští týden výrazně nezmění, třicítky do Česka nedorazí

06.07.2022 06:30 Češi si v tomto týdnu užijí více volna než pracovních dnů, počasí je ovšem na začátek července…

Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu lidem starším 60 let

06.07.2022 08:00 Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu lidem nad 60 let nebo pro osoby od 12 let s…

Všechny země by se měly snažit chránit mezinárodní právo, řekl Lavrov

06.07.2022 08:29 Svět se vyvíjí komplikovaným způsobem, a všechny země by se proto měly snažit chránit mezinárodní…

Další ruské hrozby? Chtít trestat jadernou mocnost ohrožuje existenci…

06.07.2022 17:06 Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes varoval svět před snahou postavit Rusko před tribunál…

Ropovod CPC musí podle nařízení ruského soudu pozastavit činnost

06.07.2022 11:44 Ropovod Caspian Pipeline Consorcium (CPC) musí podle nařízení ruského soudu na 30 dní pozastavit…

Skupina PPF chce po zrušení spojení s Monetou dále rozvíjet Air Bank

29.06.2022 09:08 Skupina PPF chce po zrušení spojení Moneta Money Bank s bankovní částí finanční skupiny PPF dále…

Spořitelna jako první banka v ČR umožňuje bezdotykový výběr hotovosti z…

27.06.2022 18:01 „Jednoduchý, rychlý a bezpečný výběr hotovosti pomocí QR kódu umožňujeme jako první banka v Česku.…

České e-shopy si zamilovaly výdejní schránky, nadále vznikají nové

27.06.2022 14:01 Internetovým prodejcům v tuzemsku, které dnes ČTK oslovila, se osvědčily výdejní schránky, někteří…

Škoda Group prodala Škodě Auto práva ke značce

23.06.2022 15:39 Strojírenské firmy Škoda Group, jejímž většinovým vlastníkem je PPF, prodaly automobilce Škoda Auto…

Na Orsay dolehla tíha pandemie. E-shop oděvní značky skončil

21.06.2022 16:36 Německá oděvní značka Orsay ukončila provoz vlastního internetového obchodu, prodej přesunula do e…

Komerční banka dostala od ČNB pokutu. Nesnížila náklady spotřebitelských…

17.06.2022 09:29 Komerční banka dostala od České centrální banky (ČNB) pokutu za to, že nesnížila celkové náklady…

Svobodná firma a jejích 6 pilířů podle Davida Kašpera

14.06.2022 15:43 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Primark otevře v Česku druhý obchod ještě letos

13.06.2022 16:53 Irský oděvní řetězec Primark považuje první rok působení v České republice za úspěšný. Otevření…

Agrofert závazně nabídl za dusíkovou divizi rakouské chemičky Borealis 810…

02.06.2022 21:53 Aktualizováno Skupina Agrofert závazně nabídla za dusíkovou divizi rakouské chemičky Borealis 810 milionů eur …

Na pozadí enormního zdražování si vedení ČEZ rozdělí odměny za 135 milionů

30.05.2022 15:37 Aktualizováno Všech osm členů představenstva energetické společnosti ČEZ má nárok na plnou výši roční odměny za…

Související:

Právě se děje

reklama