Vodafone investuje další miliardy do modernizace sítí. Slibuje rychlost pevného internetu až 10 Gb/s

Vodafone jako gigabitový lídr na poli pevného internetu nezahálí a toto prvenství si chce udržet, v budoucích letech investuje do modernizace sítě další více než tři miliardy korun. Postupné technické kroky už započnou letos v létě, kdy se Vodafone zaměří na zlepšení zákaznické zkušenosti a drobná rychlostní zlepšení. V budoucnu by však kapacita připojení pevným internetem mohla dále vzrůst až na 10 Gb/s.

Vodafone, ilustrační fotografie

Vodafone chce svou digitální infrastrukturou výrazně přispět k tomu, aby se Česko zařadilo mezi nejvyspělejší země světa. A to včetně mobilní sítě 5G, kterou firma pokrývá aktuálně 70 % populace, což je nejvíce ze všech operátorů. Pokud jde o pevný internet, už dnes se rychlostí 1 Gb/s může díky Vodafonu připojit více než 1,6 milionu domácností a firem. Žádná jiná společnost nenabízí v Česku tak rozsáhlé pokrytí s tak vysokou rychlostí připojení. V dohledu jsou ale mnohem větší milníky.

Po koupi společnosti UPC a spuštění gigabitového internetu v létě 2020 teď Vodafone startuje generační obměnu své pevné sítě. Modernizace začne v letošním červnu a firma do ní (navíc oproti běžnému rozvoji) investuje přes tři miliardy korun.

Díky modernizaci, která v následujících pěti letech zahrnuje nasazení nových technologií i výměnu použitých prvků sítě spolu s rozšířením optické infrastruktury, bude pevná síť Vodafonu fungovat na standardu nazvaném DOCSIS 4.0. Ten nabídne kapacitu pro stahování dat až 10 Gb/s a kapacitu odeslání až 6 Gb/s. To v praxi umožní třeba nahrát zálohu disku osobního počítače do cloudu za pár minut.

Význam takové rychlosti připojení naznačují i data Českého statistického úřadu. Podle nich se v roce 2012 zhruba polovina firem připojovala k internetu rychlostí v rozmezí 2 až 9,9 Mb/s. Za pár let už firmy často využívaly více než desetinásobnou rychlost připojení (100 Mb/s a více).

Dat se přeneslo čtyřnásobně víc

„Objem přenesených dat v naší pevné síti roste dlouhodobě a vývoj výrazně ovlivnila pandemie koronaviru, především práce i výuka z domova. Celkově provoz v naší pevné síti vzrostl za posledních pět let čtyřnásobně. Aktuální investice zajistí, že budeme velmi dobře připraveni na potřeby zákazníků i v budoucnu,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic.

„Výhodou bude i to, že zákazník získá přístup k zásadně modernizované infrastruktuře, rychlostem i větší stabilitě bez nutnosti výměny domovních rozvodů,“ dodává Jan Kohout, viceprezident Vodafonu pro strategii a integraci.

Investice i do mobilní sítě

Dodatečné miliardové investice se týkají také mobilní sítě Vodafonu, už teď je to znát například v pokrytí nejmodernější sítí 5G. V jejím dosahu už je 70 % populace, tedy přes 7 milionů obyvatel, a Vodafone je v této oblasti jasným lídrem. Pro zákazníky to znamená nejen benefity v podobě vyšších rychlostí a větší kapacity sítě, ale brzy i nových služeb.

Příkladem jsou nová průmyslová řešení, třeba mobilní privátní síť (MPN – anglicky Mobile Private Network), která využívá stejné prvky infrastruktury jako veřejná mobilní síť s tím rozdílem, že svou privátní síť má firma pouze pro sebe. Takové řešení umožňuje stříhat dráty a připojovat třeba výrobní linky flexibilně podle aktuální situace.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 12:55 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

PPF a Home Credit na ruském trhu končí

17.05.2022 09:40 Aktualizováno Skupiny PPF a Home Credit podepsaly dohodu se skupinou individuálních investorů v čele s Ivanem…

Emirates spouští novou letovou třídu Premium Economy

10.05.2022 15:18 Zákazníci letecké společnosti Emirates se mohou těšit na další cestovní zážitek, aerolinka spouští…

Klienti Fio banky mohou využívat bankovní identitu

09.05.2022 13:01 Fio banka zahájila plný provoz bankovní identity (BankID) pro služby státu. Fio bankovní identitu…

Pale Fire Capital navýšila svůj podíl ve Valuo

02.05.2022 14:34 Skupina Pale Fire Capital pokračuje v investicích a nově navýšila svůj podíl ve společnosti Valuo…

Twitter kupuje Elon Musk, za sociální síť zaplatí 44 miliard dolarů

25.04.2022 22:10 Aktualizováno Americký miliardář Elon Musk se dohodl, že koupí internetovou společnost Twitter za 44 miliard…

Nestlé bude kvůli růstu nákladů pokračovat ve zvyšování cen

21.04.2022 14:21 Švýcarský potravinářský gigant Nestlé dnes varoval, že bude muset kvůli rostoucím nákladům…

Správní rada Twitteru se brání převzetí společnosti Muskem

15.04.2022 21:13 Správní rada Twitteru dnes přijala opatření platné jeden rok, jehož prostřednictvím se brání…

Elon Musk chce koupit Twitter, nabízí skoro bilion korun

14.04.2022 20:45 Aktualizováno Miliardář a šéf automobilky Tesla Elon Musk chce koupit Twitter. V provozovateli stejnojmenné…

ČSOB Pojišťovna chrání své klienty už 30 let

12.04.2022 09:49 Dne 17. dubna 2022 oslaví ČSOB Pojišťovna 30 let svého působení na českém trhu. Přesně před 30 lety…

Související:

Právě se děje

reklama