Byznys pro společnost oznámil výsledky 17. ročníku prestižního ocenění TOP Odpovědná firma zná své vítěze

55 nezávislých porotců z akademické sféry, médií, neziskového i komerčního sektoru, ale i z řad významných osobností, které se aktivně podílejí na rozvoji kultury podnikání v ČR, vybíralo z více než 60 společností a 125 strategií a projektů ty, které jsou svým přístupem k tématům odpovědnosti a udržitelnosti výjimečné.

Reklama

Rok 2020 byl dosud nepoznanou výzvou. Proto je Byznys pro společnost jako největší platforma pro odpovědné podnikání v České republice a organizátor ocenění TOP Odpovědná firma hrdý na všechny zúčastněné. Desítky nejvýznamnějších společností i letos v bezprecedentních podmínkách dokázaly, že etický přístup v managementu, respekt k potřebám společnosti, zaměstnanců, zákazníků, partnerů a šetrnost vůči životnímu prostředí jsou klíčovými tématy, na která je nutné se soustředit nejen v dlouhodobém horizontu – a že třeba jednat je už nyní.

„Na jaře se s nástupem pandemie objevila obava, zda budou témata odpovědnosti a udržitelnosti pro soukromý sektor stejně aktuální a naléhavá jako dřív. Firmy primárně řešily bezpečnost zaměstnanců a pomoc nejzasaženějším skupinám obyvatel, koronavirová hrozba je přiměla přenastavit vnitřní procesy a upravit svoji činnost. Velmi záhy se však potvrdilo, že principy CSR pro ně zůstávají prioritou, leckteré z nich dokonce přiměla k akceleraci aktivit v tomto směru,“ říká Daniela Němcová, ředitelka Byznysu pro společnost.

Ocenění TOP Odpovědná firma 2020 je jediný rating svého druhu v ČR. Je určený firmám všech velikostí a oboru působení, zdrojem unikátních dat pro rozvoj firemních strategií a projektů i nenahraditelnou inspirací a příkladem dobré praxe v udržitelnosti a CSR.

Držitelé tohoto ocenění spolu s ním získali i potvrzení, že jejich strategie a projekty sledují aktuální trendy i společenské potřeby a přispívají k jejich konkurenceschopnosti.

Ve strategické kategorii TOP Odpovědná velká firma, kde je hodnocení sestaveno na základě bodového zisku v pěti oblastech (strategie, odpovědné HR, odpovědný přístup v dodavatelsko-odběratelském řetězci, životní prostředí a podpora komunit) se mezi lídry zařadily tyto společnosti:

Vodafone Czech Republic
Skanska
Tesco Stores ČR
Pivovary Staropramen s. r. o.
Plzeňský Prazdroj
Skupina ČEZ
Velux Česká republika, s. r. o.
Plzeňský Prazdroj zároveň získal i ocenění Trendsetter*.

Ve strategické kategorii TOP Odpovědná malá firma se do TOP 5 probojovaly tyto společnosti:

Bamboolik
e-Brána s. r. o.
Biopekárna Zemanka s. r. o.
ESPIRA Investments s. r. o.
MHA, s. r. o.
Bamboolik je též držitelem ocenění Trendsetter*.
 

Mezi TOP Odpovědné firmy v reportingu se letos zařadily:

PWC Česká republika
Pivovary Staropramen s. r. o.
Lidl Česká republika
Skupina ČEZ
Plzeňský Prazdroj
Letiště Praha, a. s.
Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group

Tři nejlepší firmy v projektové kategorii TOP Odpovědná firma v diverzitě jsou:

IKEA Česká republika s. r. o.
díky projektu Propojení dvou světů: Podpora náboru a integrace osob se zdravotním postižením
Česká pošta, s. p. díky projektu Z externisty internistou: zaměstnávání odsouzených a lidí s trestní minulostí
Vodafone Czech Republic díky projektu Family Friendly Benefity
Speciální ocenění poroty získal Bamboolik za projekt Šicí dílna Bamboolik zaměstnávající matky dětí do 4 let věku a matky samoživitelky.

Letos porota vzhledem k výjimečné situaci spojené s pandemií mimořádně ocenila i projekty, které aktuálně a pružně reagovaly na nově vzniklé potřeby.

Ocenění v subkategorii TOP Odpovědná firma v diverzitě – Anti-COVID počin tak získávají:

Accenture za projekt Podpora work-life balance rodičů
Deloitte Czech Republic za projekt Kariérní poradenství online

V kategorii TOP Odpovědná firma pomáhající okolí byly oceněny společnosti:

GZ Media, a. s. za projekt Kroužky Robotika je hra
AGC Automotive za projekt TECHNOWIZZ - AGC Automotive Czech a podpora technického vzdělávání
ŠKODA AUTO a. s. za projekt: Nadační fond ŠKODA AUTO – partnerství pro rozvoj regionu

V subkategorii TOP Odpovědná firma pomáhající okolí – Anti-COVID počin, která je vzhledem k současné situaci vyhlášena výjimečně pro rok 2020, získávají ocenění společnosti:

Česká televize za projekt Mimořádné vzdělávací projekty ČT pro školáky, rodiče i pedagogy
Deloitte Czech Republic díky projektu Deloitte for schools – Online vzdělávání v době koronaviru
Vodafone Czech Republic za projekt Mobilní aplikace Bright Sky pro odhalení domácího násilí.

TOP Odpovědnými firmami v životním prostředí se letos stávají:

Skanska za projekt Rebetong a šedá voda
ADLER Czech za projekt Pořízení akumulace včetně OZE – Hybridní fotovoltaický systém s bateriemi a kogenerací
Tesco Stores ČR za projekt Žádné jídlo nazmar

Trendsetter* je ocenění, kdy porota z firem na předních místech ratingu vybere jednu, která zároveň nastavuje trendy pro firmy ve společnosti, je inovativní a aktivní i externě v propagaci udržitelnosti. Nemusí však být na úplně prvním místě ratingu.

Důležitost a naléhavost témat udržitelnosti a odpovědnosti v současné době si velmi dobře uvědomují zástupci těch společností, které se pro rok 2020 staly partnery ocenění TOP Odpovědná firma:

„Nejpalčivějším problémem nás všech je pandemie. Jsme tady, abychom pomohli nejohroženějším skupinám a sociálně slabým,“ říká Karolína Kříženecká, ředitelka korporátní komunikace a CSR ING Česká republika.
„V našich produktech myslíme na fakt, že populace stárne a její očekávání se mění, a směrem k zaměstnancům se snažíme o co největší flexibilitu,“ uvádí Milan Medek, CSR manažer Pojišťovny Kooperativa, a. s., Vienna Insurance Group.

„Udržitelnost zohledňujeme napříč všemi aspekty našeho podnikání, ať už jde o spolupráci s farmáři, výběr obalů, technologie v našich pivovarech nebo vztahy s našimi zákazníky,“ říká Ivan Tučník, manažer institucionálních vztahů a firemní odpovědnosti v Plzeňském Prazdroji.
„Naše podnikání posuzujeme v širším kontextu, vyhodnocujeme potenciální i stávající dodavatele, klademe důraz na české suroviny, díváme se dopředu a vnímáme rizika v oblasti udržitelnosti,“ uvádí Jana Vinklářová, ředitelka právního oddělení a vnějších záležitostí pro Česko a Slovensko, Pivovary Staropramen s. r. o.

„Považujeme za naprosto přirozené věnovat se odpovědným iniciativám, protože jsme si vědomi odpovědnosti za svět, v němž žijeme dnes a budeme žít i v budoucnu,“ vysvětluje Lenka Mašková, Corporate Responsibility Manager, Tchibo Praha spol. s r. o.

„Odpovědná firma podniká tak, aby dodržela své závazky nejen vůči svým vlastníkům, ale také vůči zaměstnancům, veřejnosti a budoucím generacím,“ shrnuje Michaela Chaloupková, členka představenstva a leader udržitelného rozvoje Skupiny ČEZ.

Témata:  vodafone EuroZprávy.cz TOP Odpovědná firma

Související

Podpora růstu a dokonalého vzhledu vlasů: Vsaďte na kvalitní kolagen REVUE

Podpora růstu a dokonalého vzhledu vlasů: Vsaďte na kvalitní kolagen

PR ČLÁNEK - Krásné vlasy jsou pro nás pro všechny velmi důležité. Vždyť právě ony jsou jedním ze základních stavebních kamenů naší vizáže. Najít člověka, který by nechtěl mít krásné zdravé vlasy, by bylo přinejmenším složité. Zejména ženy usilují o co nejkrásnější vzhled svých vlasů a je jedno, zdali mají krátké, nebo naopak dlouhé. Že zrovna vaše vlasy takto nevypadají? Na vině může být spousta různých faktorů. Možná vám zrovna dvakrát nepřejí genetické predispozice. Třeba také dochází k mnohým chybám při péči o vlasy. Tak jako tak se vyplatí vsadit na jejich správnou výživu. Vlasy potřebují aminokyseliny, jež se jim musí dodávat v dostatečném množství. Právě díky nim dokáže lidské tělo vytvořit mnohem silnější vlasový keratin. A kde se takové aminokyseliny nachází? Jsou součástí kolagenu. Právě on stojí za posílením vlasů a za zpevněním pokožky. My se na jeho pozitivní účinky podíváme podrobněji právě v tomto článku. Nejprve se ale budeme věnovat problematice vypadávání vlasů.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Písničkář Tomáš Klus, který se narodil 15. května 1986, patří ke komerčně úspěšným umělcům. Bývalý moderní pětibojař se již přes dekádu pohybuje ve vrchních patrech české populární hudby a svoji tvorbu neomezuje hudebními žánry. Ve svých textech se často vyjadřuje ke společenské a politické situaci v zemi a také aktivně podporuje nejrůznější ekologické aktivity.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před hodinou

před hodinou

před 2 hodinami

Divadlo, ilustrační foto

Divadla a festivaly chtějí také zbavit povinnosti kontrolovat hosty

Zástupci českého divadla požadují po vládě, aby stejně jako provozovatelé restauračních zahrádek nemuseli od návštěvníků požadovat předložení dokladu, že neporušují protiepidemická opatření. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci zastřešujících kulturních organizací v reakci na dnešní informace z jednání vlády.

před 3 hodinami

Ministerstvo zahraničí

Česko považuje ruské zařazení mezi nepřátelské země za další krok k eskalaci. Zeman opět mlčí

Česko považuje postup Ruska se zařazením na seznam nepřátelských zemí za další krok k eskalaci vztahů nejen s Českou republikou, ale i Evropskou unií a jejími spojenci. V dnešním prohlášení to uvedlo ministerstvo zahraničí. Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen ČR a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo.

před 3 hodinami

Moskva, Kreml

Rusko zmrazilo účty americké stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš prý neumí vyhodnotit roli Benešové v Zemanově rezignaci

Premiér Andrej Babiš (ANO) není schopen vyhodnotit, jak významnou roli v odchodu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana hrál jeho vztah s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Babiš dnes ČTK sdělil, že respektuje Zemanovo rozhodnutí odejít ke konci června ve funkci, za jeho dlouholetou práci mu děkuje a do budoucna mu přeje hodně úspěchů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vpád Trumpových příznivců do Kapitolu

V souvislosti se vpádem do Kapitolu padlo přes 2000 obvinění

Více než 2000 obvinění z trestných činů proti 411 podezřelým: Takový byl tento týden podle deníku The Washington Post (WP) průběžný účet masivního vyšetřování kolem lednových nepokojů na půdě amerického Kongresu. Vedle klasického vyšetřování pokračuje také snaha samotného Kongresu události prošetřit, přičemž vyjednavači republikánů a demokratů dnes dosáhli dohody ohledně podoby vyšetřovací komise.

před 5 hodinami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před 5 hodinami

Slovensko, ilustrační foto

Česko vrací Slovensko opět do červených zemí

Slovensko se po týdnu na takzvané mapě cestovatele v pondělí vrátí z oranžových do červených zemí s vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Z nejhorší kategorie do červené se přesunou Francie a Andorra. Oranžovou barvu značící střední míru rizika bude nově mít San Marino, do zelené kategorie, pro kterou neplatí žádné povinnosti při cestování, se vrátí Island. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

před 6 hodinami

Afghanistán, ilustrační foto

Při výbuchu bomby v mešitě v Afghánistánu zemřelo nejméně 12 lidí

Při výbuchu bomby v mešitě poblíž afghánské metropole Kábulu dnes zemřelo nejméně 12 lidí a dalších 15 bylo zraněno. K explozi došlo během tradiční páteční modlitby, ačkoli v zemi má již druhý den platit třídenní příměří vyhlášené hnutím Tálibán na oslavu svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu. Útok, ke kterému se zatím nikdo nepřihlásil, odsoudilo jak hnutí Tálibán, tak mise Evropské unie v Afghánistánu, informovala agentura Reuters.

před 6 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger rezignovat nehodlá, nejasnosti kolem majetku má za vysvětlené

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) považuje vysvětlení svých majetkových poměrů, na které upozornila média, za dostatečné. Novinářům dnes řekl, že nevidí důvod pro svou rezignaci, jak po ní volá opozice. Uvedl, že nic špatného neudělal a řadu věcí už vyjasnil. "Nemyslím si, že bych udělal něco špatného, co by znamenalo moji rezignaci," uvedl. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

DSB21 If At All Kibbutz Contemporary Dance Company

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít divadla. Od 20. do 25. května 2021 se festival se sníženou kapacitou hledišť uskuteční naživo nejen ve venkovních prostorách, ale i ve vybraných brněnských divadlech. Vzhledem k epidemiologické situaci vznikala souběžně online podoba festivalu, která bude zdarma dostupná všem divákům v online prostoru. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama