E-shop vytváří tržby jen jedné kamenné prodejny, tvrdí provozovatel obuvi

Maloobchodní síť s dětskou obuví BotaBota, která má v Praze šest prodejen, čelí kvůli vládním opatřením v boji proti koronaviru vysokým ztrátám. Využívá sice možnosti internetového prodeje, ten ale vytváří tržby jen jednoho kamenného obchodu.

Reklama

Firma si proto musela už v první vlně pandemie a nucenému uzavření vzít úvěr, neboť náhrady státu zdaleka nekryjí nezbytné náklady. Zda dosáhne na pomoc z nových podpůrných programů COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady, není jisté. V rozhovoru s ČTK to řekla majitelka sítě Eva Žáková.

Jedním z programů, které Žáková využila, byl COVID nájemné. Stát v něm podnikatelům přispíval 50 procent na komerční nájem. BotaBota má tři prodejny v obchodních centrech, kde se nájemní smlouva podle Žákové skládá z mnoha položek a nájem tvoří jen jednu část. V tomto případě tak státní podpora podle ní nepokryla ani avizovanou polovinu.

Na problém narazila také u programu na podporu zaměstnanosti Antivirus, kde nemohla na sebe jako jednatelku firmy čerpat dotaci.

Nyní se obává, že na pomoc z nových programů, kde je nutné prokázat propad tržeb 50 procent za leden až březen v porovnání s loňským nebo předloňským rokem, nebude mít nárok. "Otevřeli jsme tři nové pobočky. Logicky tak budeme mít vyšší tržby," řekla. Komplikací bude i případné započtení příjmů z e-shopu. Zákazníci si nejsou jisti velikostí bot, objednají tak klidně i šest párů. Tržby tedy vzrostou. "Nikdo už ale nezohlednil, že za 14 dní budeme mít skoro 80 procent z této tržby jako vratku zákazníkům za vrácené zboží," uvedla.

Vždy až při vyplňování žádosti o dotaci Žáková zjistí, jak se pomoc bude počítat a co bude nutné prokázat. To, že je začátek dubna a není možné čerpat pomoc na letošní rok, považuje za velké pochybení vlády. Poslední výzva programu COVID nájemné se totiž vztahovala ke čtvrtému kvartálu loňského roku. Pokud na pomoc z nových programů nedosáhne, chce se bránit všemi dostupnými prostředky. Kvůli restrikcím a nedostatečným kompenzacím musela do podnikaní vložit vlastní peníze. "Mám výčitky, že jsem ohrozila rodinu, ale když něco budujete šest let, nechcete to jen tak zahodit," řekla dále.

Prodejny může od pondělí znovu otevřít a věří, že lidé budou chodit a vše se vrátí do běžných kolejí. Objednávky je nutné v tomto odvětí podle Žákové dělat s půlročním předstihem. Už nyní musela vybrat boty na zimu a doufá, že objednávky nebude muset pod vysokou sankcí rušit.

Jaro je podle Žákové nejsilnějším obdobím na tržby, uvolnění tak podle ní nastává v poslední chvíli. Zboží ale nebude moci zlevňovat, naopak vzhledem k pandemii bude nutné zdražení. Vyšší ceny podle ní požadují i dodavatelé.

Zákaz maloobchodního prodeje kvůli koronaviru vláda vyhlásila nejprve loni 14. března. Menší prodejny mohly znovu otevřít 27. dubna, obchodní centra obnovila provoz 11. května. Další uzávěra trvala od 22. října do 2. prosince. Většina prodejců nemohla po Vánocích znovu otevřít. Vláda následně od 19. ledna umožnila provoz obchodům s dětskými oděvy a obuví a papírnictvím. Kvůli špatné epidemické situaci kabinet pro tyto obchody od 1. března výjimku zrušil.

Témata:  Obchody obuv EuroZprávy.cz

Související

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká DOMÁCÍ

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Fotbalová Slavia se začíná poohlížet po posilách. Údajně má zájem o obránce norského Molde

Fotbalová Slavia se začíná poohlížet po posilách. Údajně má zájem o obránce norského Molde

Blíží se konec tuzemské fotbalové sezóny, není proto divu, že už se české prvoligové kluby začínají připravovat na tu další a shánět nové posily do svých kádrů. Výjimkou není ani mistrovská pražská Slavia. Ta loví nové posily i ze zahraničí, před nedávnem se hovořilo třeba o gólmanovi Bielefeldu Stefanu Ortagovi, nyní přicházejí norská média s další zajímavou zprávou. Sešívaný vršovický klub má prý podle nich zájem o obránce Molde Sheriffa Sinyana. Ten už měl prý dostat nabídku ze strany Pražanů.

před 32 minutami

Twitter zablokoval účet, který sdílel Trumpova vyjádření

Twitter zablokoval účet, který sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu.

před 42 minutami

Podpora uvolnění patentů na vakcíny může být pákou na výrobce léků

Podpora uvolnění patentů na vakcíny může být pákou na výrobce léků

Podpora Spojených států pro uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19 může být podle právníků taktikou, která má přimět farmaceutické podniky k méně drastickým krokům k rychlému zvýšení globální produkce vakcín, například ke sdílení technologií či rozšiřování společných podniků. Informovala o tom agentura Reuters.

před hodinou

Antigenní testy asi nebudou tak často zdarma jako teď, uvedl Arenberger

Antigenní testy asi nebudou tak často zdarma jako teď, uvedl Arenberger

Stát uvažuje o tom, že by v létě antigenní testy na covid-19 už nebyly zdarma každé tři dny jako nyní, ale méně často. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podle něj už by to při nízkém výskytu covidu-19 v populaci nemělo logiku. Epidemie v Česku ustupuje, počet nových případů covidu-19 za týden v Česku k dnešku klesl na 111 na 100.000 obyvatel.

před hodinou

Ministryně Maláčová pošle vládě svůj návrh důchodové reformy

Ministryně Maláčová pošle vládě svůj návrh důchodové reformy

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) předloží vládě dnes návrh své důchodové reformy. Řekla to na tiskové konferenci. Podle šéfky resortu práce může Sněmovna do voleb navržené změny "velmi v pohodě" stihnout schválit. Úpravy systému penzí obsahují tři novely. 

před hodinou

Pražský hrad čeká v pondělí pieta za oběti koronaviru

Pražský hrad čeká v pondělí pieta za oběti koronaviru

Na Pražském hradě se v pondělí od 19:30 uskuteční pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Na nádvořích se při něm rozsvítí téměř 30.000 svíček. Pražský hrad o tom informoval v dnešní pozvánce. Při pietním aktu bude hrát Hudba hradní stráže. S potvrzeným covidem-19 od loňského března v ČR zemřelo 29.608 lidí.

před hodinou

Motivací k očkování mladších bude cestování nebo akce, míní Arenberger

Motivací k očkování mladších bude cestování nebo akce, míní Arenberger

Motivací nechat se očkovat proti covidu-19 bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) cestování a přístup do různých prostor, například na kulturní nebo sportovní akce. Menšího zájmu v mladších věkových skupinách se neobává. Navíc brzy očekává, že bude možné očkovat i děti ve věku 12 až 16 let. 

před hodinou

Řecko zruší zákaz cestování mezi regiony, ale s nutností testu či očkování

Řecko zruší zákaz cestování mezi regiony, ale s nutností testu či očkování

V Řecku začíná 15. května turistická sezona a ve stejný den budou moci Řekové po půl roce opět cestovat mezi regiony. Budou ale pro to potřebovat negativní test na koronavirus, nebo potvrzení o očkování. Informoval o tom deník Kathimerini s odvoláním na mluvčí řecké vlády. Zatím není jasné, zda v případě očkování bude nutné mít aplikovány obě potřebné dávky.

před hodinou

před hodinou

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. ČTK to za firmu řekl právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

před hodinou

před 2 hodinami

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Sněmovna dnes schválila nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Předloha předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vrtulník Ingenuity poletí na Marsu popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Vrtulník Ingenuity poletí na Marsu popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má dnes na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o dnešní zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama