Někteří podnikatelé podporují úplně dočasné uzavření

Někteří podnikatelé podporují, aby vláda na 14 dní či tři týdny zpřísnila dosavadní restrikce a uzavřela významnou část fungujících provozů. Má-li tento krok oporu v odborných názorech a povede k uvolnění opatření, jsou připraveni ještě toto období překlenout. Situace se podle nich nelepší, už rok žijí v neustálé nejistotě, je tedy třeba razantní změna. Zástupci vybraných firem to řekli ČTK.

Reklama

Síť wellness center Infinit vyzývá v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, vládu k úplné uzávěře na dva týdny od 1. března, a následně řízenému uvolňování. "V mnoha firmách se pracuje, vydělává a šíří nákaza a ve firmách, kde je zakázaný provoz, se jen tiše trpí a sleduje, jak se kvůli tomuto přístupu vzdaluje otevření a tenčí se finanční rezervy," uvedl majitel Infinit Vlastislav Novotný.

Pokud vláda nenařídí přerušení všech činností, které nejsou nezbytně nutné, žádá Infinit plnou náhradu nákladů za zavřené provozy. V případě, že kabinet nevyhlásí tvrdší opatření, zavření potrvá podle Novotného další měsíce a stát přitom kompenzuje nejvýše polovinu nákladů.

"Přál bych si, aby vláda uzavřela všechno, pokud odborníci řekli, že to povede ke zlepšení současné situace, kterou se už rok nedaří dostat pod kontrolu," řekl zakladatel sítě květinářství Kytky od Pepy Josef Dušátko. Sám řešil, jestli prodejny na dva nebo tři týdny neuzavřít dobrovolně a být tak první, kdo ukáže, že je třeba významná změna v dosavadním přístupu.

Obchodníci začínají být podle vedoucího oddělení retail sektoru a správy obchodních center realitně-poradenské společnosti CBRE Tomáše Míčka zoufalí. "Pokud bychom však měli naději, že po třech týdnech tvrdšího lockdownu dojde k otevření maloobchodu a zároveň obchodům budou kompenzovány náklady v dostatečné míře za první čtvrtletí tohoto roku, je zde možnost, že by to významná část obchodů dokázala ještě překlenout," dodal.

Vláda ve čtvrtek po mimořádném jednání oznámila, že chystá zpřísnění opatření. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je třeba na tři týdny výrazně snížit mobilitu lidí. O opatřeních a prodloužení nouzového stavu, který má o víkendu skončit, jednal kabinet ráno s opozicí. Ta vládu vyzvala, aby vyhlásila nový nouzový stav.

Témata:  Obchody Květiny podnikatelé EuroZprávy.cz Koronavirus nouzový stav

Související

Reklama

Ze společnosti

Pohřeb prince Philipa je u konce. Královská rodina pohřbila manžela Alžběty!

Do královské krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor byl dnes pohřben princ Philip, manžel královny Alžbety II., který zemřel minulý pátek ve svých 99 letech. Británie držela k uctění jeho památky minutu ticha před začátkem asi 50 minutového pohřebního obřadu, při němž se vzpomínalo na Philipovu minulost v královském námořnictvu a sedm desetiletí služby Británii po boku královny.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před minutou

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před hodinou

před 2 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 2 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 3 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Rusko přemístilo několik vojenských lodí do Černého moře

Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly dnes propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Rusko v posledních týdnech shromažďuje vojenské oddíly u hranic s Ukrajinou, za což čelí kritice USA, NATO a evropských zemí.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

před 5 hodinami

Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře, otevřou se i kontaktní místa

Dnes začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová dnes doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou on-line. 

před 7 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama