Restauratéři očekávají, že bude po krizi obrovský problém sehnat personál

Koronavirová krize ještě prohloubí problém s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v gastronomii. Schopní lidé, kteří si nyní najdou místo jinde, se nebudou chtít pravděpodobně vrátit. Dá se tak předpokládat, že se zhorší kvalita pracovníků. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl jednatel hotelu a restaurace U Medvídků v centru Prahy Jan Göttel. Po odeznění současné krize bude obrovský problém sehnat personál, dodal.

Reklama

Obor už dříve podle něj ztratil prestiž, mnoho lidí ho opustilo a mladí o manuální práci nemají zájem. Schopní lidé, kteří nyní v gastronomii pracovali a kvůli problémům v podnicích museli z práce odejít, podle Göttela zjistí, že si zhruba stejnou mzdu vydělají i jinde. Na trhu tak zůstanou spíše méně zdatní lidé, řekl.

Podnik U Medvídků musel podle Göttela v první vlně pandemie propustit zhruba 30 procent lidí, nyní je zhruba na polovině původního personální obsazení. Zaměstnavatelé z oboru by podle něj snižovaly stavy více, než tomu je. Největší problém podle něj je, že gastronomie je závislá na lidské práci. Pokud zaměstnavatel získal schopné a loajální pracovníky, nastavil k tomu i smlouvu a odstupné, které by teď musel vyplácet. "Pokud by to tak nebylo, stavy by se daly lépe zredukovat," vysvětlil.

Göttel ocenil program Antivirus na podporu zaměstnanosti, který jeho restaurace využila. Vláda navíc dnes schválila jeho prodloužení do konce roku a zvýšila kompenzaci na 100 procent mezd s odvody až do 50.000 korun. Pozitivně Göttel zhodnotil i program COVID nájemné, jehož pokračování dnes vláda také posvětila. "Musím ale říct, že máme férové majitele. Platba nájemného nám života nekomplikovala," řekl. Využít chce rovněž program COVID ubytování. Nezískal však dosud zpětnou vazbu o stavu své podané žádosti.

Restaurace U Medvídků zaznamenala podle Göttela dramatický propad v polovině září. V létě provoz podle něj fungoval, ale když se děti vrátily do školy a začal růst počet nakažených, klesl na zhruba deset procent oproti minulému roku.

Dnes otevřeli výdejní okénko, lidi od jeho využití bude podle Göttela odrazovat špatné počasí. Jídlo nechávají také rozvážet, ale společnosti podle něj chtějí 30procentní provize. V tomto alternativním provozu se podle něj v lepším případě dostanou na nulu. Je podle něj ale třeba udržet podnik i personál v pohybu.

Restaurace, kavárny, bary a kluby musejí ode dneška do 3. listopadu zůstat zavřené. Občerstvení mohou prodávat přes okénka mezi 06:00 a 20:00. Hotelové restaurace mohou být hostům k dispozici do 20:00. Opatření neplatí pro jídelny v sociálních nebo vězeňských zařízeních ani pro provozy zaměstnaneckého stravování.

Témata:  Restaurace zaměstnání EuroZprávy.cz

Související

Restaurace, burgery BYZNYS

HK vyzvala, aby vláda ujasnila pravidla pro restaurace

Vláda musí podle Hospodářské komory (HK) nejpozději v pátek jasně uvést pravidla pro otevření restauračních zahrádek. Měla by také připravit plán pro podzim s pandemií koronaviru. Podnikatelé se podle komory chtějí vyhnout riziku opětovného uzavření, zároveň odmítají, aby jim za případné zhoršení epidemické situace byla přičítána odpovědnost. 

Andrej Babiš DOMÁCÍ

Vláda v pátek posoudí pravidla pro cestování do sousedních zemí

Vláda v pátek posoudí pravidla pro cestování do sousedních zemí v době epidemie koronaviru. Vrátí se i k podmínkám otevření restauračních zahrádek. Řekl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO). Nejpozději v pátek musí vláda vyjasnit pravidla pro otevření zahrádek restaurací podle Hospodářské komory. 

Ze společnosti

Laboratoře odhalily 1218 nakažených, očkován druhý nejvyšší počet lidí!

Laboratoře odhalily 1218 nakažených, očkován druhý nejvyšší počet lidí!

Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den, bylo jich 85.621. Celkový počet vyočkovaných dávek se blíží čtyřem milionům, lidí s ukončeným očkováním je téměř 1,1 milionu. Denní počty nově potvrzených případů covidu dál klesají, ve čtvrtek laboratoře odhalily 1218 nakažených, nejméně ve všední den od poloviny září.
Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Tak nějak přirozeně máme pocit, že Lucie Vondráčková je tady s námi už odjakživa. I ona sama se ale občas zdráhá uvěřit tomu, že se své profesi věnuje už tak dlouho. Před pár dny se o tom všichni přesvědčili.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 19 minutami

před hodinou

F-16 Israel Defense Forces

Izrael zahájil útok na systém tunelů v Pásmu Gazy

Izraelské letouny a pozemní vojsko v noci na dnešek zesílily útoky proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy, oznámila izraelská armáda. Pozemní invazi do palestinské enklávy však Izrael nezahájil. Cílem poslední série útoků byl systém tunelů v pobřežní oblasti využívaný Hamásem. 

před hodinou

před hodinou

Počet nakažených každým dnem roste

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní šestnácté nejhorší v EU

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie stále na Kypru (798 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 1145 případů). Druhá nejhorší situace je v Litvě (600 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 576 případů a páté místo).

před 4 hodinami

Mars alias "Rudá planeta"

BBC News: Mohlo lidstvo kontaminovat Mars životem?

Od začátku kosmického věku už lidstvo vyslalo na Mars zhruba 30 sond a přistávacích modulů. Nyní se na povrchu rudé planety pohybuje pozoruhodný stroj. Perseverance - marsovské vozítko velké jako automobil, které bezpečně dosedlo na povrch planety 18. února. Sice se pohybuje maximální rychlostí 152 metrů za hodinu, ale veze s sebou celou škálu přístrojů, zařízení a experimentů, jimž už se podařilo dosáhnout průlomových úspěchů, napsal zpravodajský server BBC News. Ale nemohlo se společně se vším tím vybavením dostat na Mars ještě něco jiného? Nemohly se do vesmíru náhodně přenést stopové bakterie nebo spory, přežít cestu a najít na Marsu nový domov?

před 6 hodinami

USA vydaly varování před cestami do Izraele

USA vydaly varování před cestami do Izraele

Spojené státy vydaly varování před cestami do Izraele kvůli nárůstu násilí mezi Izraelci a Palestinci, informovala dnes agentura AFP. Boje vypukly v pondělí po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci kvůli Jeruzalému.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační foto

Naočkovaní Američané nemusí uvnitř nosit roušky a udržovat rozestupy

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo svoje ochranná doporučení pro Američany plně očkované proti covidu-19. Těm podle CDC již v podstatě nehrozí nebezpečí nákazy a v téměř všech případech tak mohou přestat i ve vnitřních prostorách nosit roušky a dodržovat ochranné rozestupy. 

před 11 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců v ČR proti covidu-19. Mohlo by být umožněno i samoplátcům, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). V úterý ministerstvo vyzval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), aby se problematikou očkování nepojištěných cizinců zabývalo.

před 12 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger vydělával miliony pronájmem budovy vinohradské nemocnici

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) vydělával miliony korun na tom, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Ministr podle serveru uvedl, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně. Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Očkování, ilustrační foto

Jak přimět lidi k očkování? V USA se chystá loterie, v Polsku slevy

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů Kč). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května.

před 13 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama