Česko by se mělo dostat pod 100 případů na 100 tisíc lidí po 9. květnu

Sta nových případů nákazy novým typem koronaviru týdně na 100.000 obyvatel dosáhne ČR podle modelů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) nejspíš mezi 9. a 14. květnem. Regiony, kde je vývoj epidemie stále rizikový, jsou dál Zlínský, Ústecký a Jihočeský kraj. Některé oblasti Karlovarského a Královéhradeckého kraje mají i menší než poloviční počet nakažených. 

Reklama

Vyplývá to z predikcí ÚZIS, které má ČTK k dispozici. K úterý byl počet nových případů za týden na 100.000 obyvatel asi 123.

Celorepublikové reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, se v posledních týdnech pohybuje mezi 0,7 a 0,9. V krajích, kde jsou počty případů nejnižší, ale osciluje kolem hodnoty jedna, která může znamenat opětovný růst. "Jde o důsledek oscilace ve velmi malých počtech potvrzených případů doplněný zjištěním jednoho velkého lokálního clusteru," uvedl k tomu ÚZIS. Jedná se třeba o věznici v Karlovarském kraji.

Zjednodušeně se reprodukční číslo vypočítává jako součet nových případů za sedm dní posunutý o takzvaný sériový interval, tedy období mezi nástupem příznaků u nakažlivého jedince a prvním nástupem příznaků u nakaženého. Podle dat do úterý je tak reprodukční číslo 0,86. Průměrný denní počet případů se za pět dní snížil asi o 300. Zatímco minulý týden byl nejvyšší denní počet přes 3200, v tom novém je pod 2500.

Podle reprodukčního čísla ÚZIS modeluje, jak se bude vyvíjet epidemie a v současné době rozhodující údaj, kterým je počet nových případů za týden na 100.000 obyvatel. Počítá s reprodukčním číslem od 1,1, které by znamenalo opětovný návrat epidemie k růstu, po 0,75, což je významné zpomalení epidemie. Nejpozitivnější model počítá s vlivem počasí, vakcinace i pokračujícím dodržováním opatření.

V polovině května by tak při pozitivním scénáři mohl být v ČR týdenní počet na 100.000 obyvatel zhruba 69, při nejrizikovějších znovu až 218. K dosažení hranice 100 na 100.000 obyvatel by vedlo reprodukční číslo asi 0,85.

Právě hranici 100 případů ministerstvo zdravotnictví uvedlo jako zásadní při zmírňování protiepidemických opatření. Zveřejněné balíčky avizují na této úrovni otevření všech dosud uzavřených služeb, vláda ho v pondělí oznámila na 10. května.

Další hranicí má být 75 nových případů na 100.000 obyvatel, při ní by se měly otevřít například zahrádky restaurací, sport pro dvacetičlenné skupiny venku nebo ubytování při využití čtvrtinové kapacity. Před polovinou května by se jí podařilo dosáhnout jen v případě reprodukčního čísla pod 0,75. Cílem pro další balíčky jsou hranice 50 případů a 25 případů. Mírně nad 50 případů modely predikují při reprodukčním číslem 0,85 v polovině května, 25 bude dosaženo 6. června při nejpozitivnějším vývoji čísla R.

Pozitivně se podle ÚZIS vyvíjejí i další důležité parametry, jako je pozitivita testů nebo nákaza v rizikové skupině nad 65 let a s ní související počty lidí v nemocnicích. "V populaci je stále relativně mnoho k nákaze vnímavých jedinců, asi 40 až 50 procent, kteří se mohou nakazit a epidemii obrátit zpět k růstu. Zdravotní dopad tohoto potenciálního rizika bude postupně snižovat postupující vakcinace starších populačních skupin," napsal ÚZIS.

V tomto týdnu by podle predikcí měly počty nakažených v nemocnicích klesnout pod 2000 a pacientů s covidem-19 na JIP významně pod 500. Denně by do nemocnic nemělo směřovat v průměru víc než 200 lidí.

V současné době hraje už zásadní roli očkování. Podle modelů má vliv nejen na šíření nemoci v populaci, ale velmi významně snížilo také počty hospitalizovaných a zemřelých "Na počtech hospitalizovaných na JIP se efekt vakcinace zatím projevuje pouze částečně, a to až od počátku května 2021," sdělil ÚZIS.

Témata:  Koronavirus Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)

Související

Testování na přítomnost koronaviru DOMÁCÍ

Za úterý přibylo v Česku 1673 nakažených. Více než v pondělí

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131. Očkováno proti covidu-19 bylo 77.615 lidí, o zhruba 5500 více než předchozí úterý, oproti pondělí bylo dávek o necelých 2000 víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Indie, ilustrační foto Asie a Austrálie

Indie hlásí rekordních 4205 nových úmrtí s covidem za den

Indie dnes oznámila rekordních 4205 úmrtí na covid-19 za posledních 24 hodin a 348.421 nově zaznamenaných případů koronaviru. Celkový počet obětí v zemi překročil čtvrt milionu a počet infikovaných 23 milionů, napsala agentura Reuters s odkazem na údaje indického ministerstva zdravotnictví a poznamenala, že podle odborníků můžou být skutečné počty zemřelých i nakažených několikanásobně vyšší.

Ze společnosti

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131.
Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím. V kombinaci s tajícím sněhem může déšť výrazně zvednout hladiny menších řek. Vydatný déšť a vzestup hladin hrozí ve středu také v jižních Čechách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před méně než jednou minutou

Bar, ilustrační foto

Hostinští nemají právo požadovat doklady pro vstup, tvrdí svaz pivovarů

Pivovarníci podobně jako restauratéři upozorňují na to, že hostinští nemají právo vyžadovat doklady pro vstup na zahrádky. Chtějí, aby ministerstvo zdravotnictví určilo konkrétní povinnosti pro zákazníky i provozovatele tak, aby bylo jasné, kdo za co odpovídá. ČTK to dnes sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

před 19 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Prodej aut v Číně v dubnu vzrostl skoro o devět procent

Prodej nových automobilů v Číně se v dubnu meziročně zvýšil o 8,6 procenta na 2,25 milionu, oznámil dnes čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Čínský automobilový trh je největší na světě a vede oživení globálního automobilového sektoru z pandemie. Nárůst vykázal už 13 měsíců za sebou.

před 47 minutami

před hodinou

Poslouchání

Vědci objevili unikátní schopnost člověka. Nemají ji ani opice

Schopnost člověka rozlišovat geometrické útvary je možná něco, co ho odlišuje od ostatních primátů, kteří si nejsou schopni tento systém symbolů osvojit. Podle agentury AFP to naznačuje studie francouzských výzkumníků na poli neurovědy, kteří porovnávali geometrické vnímání u lidí a paviánů.

před hodinou

Indie, ilustrační foto

Indie hlásí rekordních 4205 nových úmrtí s covidem za den

Indie dnes oznámila rekordních 4205 úmrtí na covid-19 za posledních 24 hodin a 348.421 nově zaznamenaných případů koronaviru. Celkový počet obětí v zemi překročil čtvrt milionu a počet infikovaných 23 milionů, napsala agentura Reuters s odkazem na údaje indického ministerstva zdravotnictví a poznamenala, že podle odborníků můžou být skutečné počty zemřelých i nakažených několikanásobně vyšší.

před hodinou

před hodinou

Situace v Gaze po izraelských náletech

Hamás se mstí za útok v Pásmu Gazy. K Izraeli vypálil přes 200 raket

Mezi Izraelem a Pásmem Gazy dnes pokračovaly boje, které si od pondělí vyžádaly nejméně 40 mrtvých, z toho 35 v Palestině. V Tel Avivu se brzy ráno rozezněly sirény, skupina Hamás předtím oznámila, že k Izraeli vysílá přes 200 raket v odpověď na izraelské nálety na obytné domy, napsala agentura AFP. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 11 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 12 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 12 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 13 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Otcovská minimálně 10 dní, nepřenosná část rodičovské. MPSV chystá změny, dotknou se hlavně otců

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama