Hrad Házmburk: Zaječí hrad, jehož počátky jsou opředeny tajemstvím

Výrazná silueta dvou věží hradu Házmburk je neodmyslitelnou součástí malebného kraje Českého středohoří. Dominantní postavení hradu i jeho kompozice značně napodobuje královský hrad Bezděz, zdá se však, že Házmburk je starší a jeho stavební vývoj je složitější. I když byl už v hledáčku romantiků konce 19. století, dodnes ukrývá mnohá tajemství.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Házmburk
doporučujeme

Hrad Házmburk se vypíná na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 418 m. Vrch tvoří čedičové horniny, které jsou typické pro celou zdejší oblast. Charakteristické kopce, které vystupují jako kamenné kužely v jinak rovinaté krajině, jsou totiž pozůstatky po sopečné činnosti dávného pravěku.

Samotný hrad zaujal výhodné strategické místo na jedné z dávných sopek v jihozápadní části Českého středohoří. Byl odsud vynikající rozhled na všechny světové strany a bylo možné kontrolovat důležité zemské stezky, které se klikatily podél řeky Ohře i mezi vrcholky hor a kopců dál na sever.

Zdejší lokalita lákala již první zemědělce období neolitu. V okolí házmburského vrchu či přímo na něm jsou doklady osídlení či lidské aktivity po téměř celý pravěk. Doloženo zde bylo i slovanské hradiště z 8. – 9. století.

Na tuto sídelní a fortifikační tradici nejspíše navázal i samotný hrad Házmburk, původně nazývaný Klapý. Není ovšem jasné, kdy přesně a kým byl vystavěn. O vysvětlení se pokouší už Dalimilova kronika, která píše, že za knížete Hostivíta se prý snažil jakýsi Léva zmocnit kdysi lučanského území a vystavěl si na kopci pevný hrad, odkud ovládal okolní krajinu. Lévovi bojovníci prý neprojevovali velkou statečnost a jejich ženy poklepávaly na své lůno, aby se tam muži skryli, a tuto zprávu, tedy „klep“, spojuje kronikář též se jménem hradu – Klapý. Václava Hájek z Libočan pak míní, že hrad postavili v roce 751 bratři Kalboj a Veslav z hradu Košťálova, který nazvali Klopaj. Jedná se ale spíše jen o bájné vysvětlení, která však poukazují na silnou tradici. Název Klapý nejspíše souvisí s prudkými, skalnatými svahy, které se historicky nazývaly též klepy.

Poprvé se jméno Klapý objevuje v písemných pramenech jako název vsi, a to v roce 1197, kdy ji šlechtic Hroznata odkázal klášteru v Teplé spolu s několika jinými vesnicemi na Litoměřicku. V roce 1237 se objevuje zpráva, kdy král Václav I. daroval klášteru v Teplé další část pozemků v Klapém. V roce 1292 pak udělil Heiman z Lichtenburka blízkým Libochovicím některá práva, představující počátek vývoje tohoto města. Logicky tu tak musel existovat hrad pro ochranu panství, ovšem po celé 13. století se zde neobjevuje zmínka o hradu. Jen z nepřímých důkazů a indicií je tak možné datovat výstavbu hradu před rok 1292, snad někdy do poloviny 13. století. Zakladateli hradu by tak byli mocní pánové z Lichtenburka.

První písemná zmínka o hradě Klapý je až z roku 1335, kdy král Jan Lucemburský získal celé panství výměnou od Hynka z Lichtenburka a brzy poté hrad, ves Klapý, tvrz a městečko Libochovice se čtyřmi dalšími vesnicemi prodal Zbyňku Zajíci z Valdeka.

Právě Zajícové z Valdeka dali hradu dle svého erbovního znamení nový název Házmburk, respektive Hasenburg, tedy Zaječí hrad. V jejich majetku se hrad udržel až do 16. století. Původní malý hrad ze 13. století, který tvořila pouze obvodová hradba v půdoryse obdélníka se zaoblenými rohy a stísněná vnitřní zástavba s tzv. Bílou věží, byl během staletí rozšířen o další palácové budovy, parkán a dolní tzv. Černou věž, čímž hrad získal dnešní protáhlou, dvouvěžovou siluetu.

Na počátku husitských válek stáli Zajícové z Hazmburka na katolické straně. Hrad Házmburk byl vnímán jako nedobytná pevnost, proto sem byly dokonce ukryty nejrůznější poklady a cennosti z pražských kostelů i za samotného Pražského hradu. Ač byl hrad dvakrát husity obléhán, nikdy nebyl dobyt.

Samotný hrad se na vrcholku kopce pyšnil ve své plné kráse až do poloviny 16. století. V roce 1586 je hrad zmiňován jako pustý. V té době už panství patřilo Lobkovicům, kteří ho od Kryštofa z Házmburka koupili v roce 1558 a připojili k libochovickému panství. Jak už to tak bývá, tehdejší majitel Jiří Popel z Lobkovic už se nechtěl trmácet na vysoký kopec a proto si nechal vystavět renesanční zámek v místech gotické tvrze v Libochovicích na břehu řeky Ohře. Z kdysi výstavního a nedobytného hradu Házmburk se tak stala jen krásná hradní silueta zdejšího kraje.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko chce "nakopnout" cestovní ruch, zjednoduší vydávání turistických víz

14.08.2019 13:26 Ruské ministerstvo zahraničí se rozhodlo zjednodušit vydávání turistických víz cizincům a…

Nejlepší pláže pro psy? Najdete je v oblíbených destinacích Čechů

13.08.2019 17:58 V Evropě přibývá ubytování, které je určeno pro cestovatele se psy, i speciálních psích pláží. Ty…

Zájem o česká víza je rekordní. MZV přijalo nejvíc žádostí od rozdělení…

12.08.2019 11:06 Česká diplomacie v prvním pololetí zaznamenala rekordní zájem o víza. Přijala 408.000 žádostí,…

Nejmenší hrad u nás ani zdaleka nepřipomíná hrad. Kde ho najdeme?

11.08.2019 16:52 Velkolepá díla středověkých stavitelů v podobě hradů patří neodmyslitelně k české krajině. Ty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama