Airbnb mění svět? Některé nabídky seriózně konkurují s luxusními hotely

San Francisco - Servis Airbnb byl založen v roce 2008 a již k roku 2015 inzeroval přes milion nabídek z 34 tisíc měst a 194 zemí. Za deset let webová služba stihla změnit celou podobu turistického byznysu. Debaty o Airbnb se vedou až dodnes, kdy se několik velkých měst včetně Tokia, Berlína a New Yorku postavilo proti. V nevýhodě jsou i velké hotelové a rekreační řetězce, které jsou oproti službám Airbnb dražší a nákladnější.

Přidejte svůj názor

Dancing House Hotel

Proti servisu Airbnb se proslavili především místní obyvatelé, kteří se rozčilují kvůli nekontrolované vlně turistů. Existuje tak velké „riziko“, že majitel nemovitosti přejde od dlouhodobého pronájmu ke krátkodobému, který je o několikrát přínosnější. Airbnb se již stal byznysem, který místní vláda nedokáže kontrolovat.

Dnes s tímto jevem bojují místní úřady, které s každým rokem zavádí nová opatření. V Amsterdamu se tak například pronájem celé nemovitosti omezuje pouze na 60 dnů. Majitel nemovitosti v Barceloně musí dostat speciální licenci, aby svůj domov mohl sdílet pomocí služby Airbnb. Počet licencí je omezený, nyní město nevydává žádná nová povolení.

Stejné licence platí v Berlíně. V San Franciscu majitel bydlení se musí zaregistrovat jako podnikatel. V Palmě navíc platí zákaz krátkodobého pronájmu. Společnost Airbnb však tvrdí, že jejích služby jsou přínosné  - přináší užitek místním ekonomikám po celém světě.

Hlavním argumentem je oživení finančního koloběhu ve městě, kde zákaz na Airbnb neplatí. Služby prý podporuje místní byznys a přispívá ke kulturní výměně. Většina turistů nechce utrácet za drahé hotely, krátkodobé bydlení je pro nich tím pádem nejoptimálnějším řešením.

Nejluxusnější nabídky se však cenově pohybují téměř ve stejné kategorii jako drahé luxusní hotely, ve výsledku jsou ale mnohem levnější pokud se jedná pouze o krátkodobé bydlení. Jednou z nejpopulárnějších nabídek je například lesní vila v Packwoodu (Washington, USA), za kterou turisté zaplatí 4 420 Kč za noc.

Příspěvek sdílený Airbnb (@airbnb),

 

Další unikátní perličkou je stavba v Isla Mujeres (Mexiko), která stojí za noc 6 600 Kč. 

Příspěvek sdílený Airbnb (@airbnb),

Airbnb nabízí i zajímavější bydlení jako je například dům na stromě v italské Florencii. Sen minimalistů stojí 5 000 za jednu noc a kromě bydlení majitel nabízí tenisový kurt, zahradu a bazén.

Příspěvek sdílený Airbnb (@airbnb),

Nestandardní bydlení nabízí majitel obytného vozu v Kalifornii uprostřed americké pouště. Za toto dobrodružství zákaznici zaplatí 2 000 za jednu noc.

Příspěvek sdílený Airbnb (@airbnb),

 V dubnu 2017 bylo na Airbnb 15 900 nabídek ubytování v České republice, z toho 11 500 v samotné Praze. Majitel si pomocí Airbnb vydělá přibližně 14 500 tisíc měsíčně, což se odvíjí hlavně od lokality.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Airbnb stahuje nabídky ubytování v židovských osadách. Izrael se dopálil

20.11.2018 10:04 Mezinárodní služba Airbnb stáhla ze své ubytovací nabídky adresy v židovských osadách na…

Hotel na Vánoce či Silvestra? V Česku je téměř vyprodáno, navzdory vyšším…

18.11.2018 11:57 Ubytování v mnoha hotelech, penzionech či chatách v Česku je již teď téměř vyprodáno na období…

Tragická turistická sezona: V cizině zemřelo 85 Čechů, nejvíc v Chorvatsku

12.11.2018 13:59 V letošní turistické sezoně mírně ubylo Čechů, kteří zahynuli v zahraničí. Za hranicemi zemřelo 85…

Město Nazaret Illit změní název, zmatených turistů z ciziny už má dost

08.11.2018 07:44 Občany izraelského Nazaret Illitu unavuje neustálá záměna jejich města s biblickým Nazaretem, a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama