Univerzita Palackého připomene sametovou revoluci několika akcemi

Olomouc – Univerzita Palackého v Olomouci připomene dnešní 25. výročí sametové revoluce projekcí na Horním náměstí, vzpomínkovým průvodem a dvěma výstavami. Studenti, akademici a zájemci z řad veřejnosti tak mohou v 19 hodin zamířit od radnice na Žižkovo náměstí, kde zazní Modlitba pro Martu a proslov rektora Jaroslava Millera a mluvčího studentů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Půl hodiny před plánovaným odchodem začne u sloupu Nejsvětější Trojice projekce archivních záběrů z listopadu 1989. „Dvacet pět let od listopadových změn si palčivě uvědomuji, že hodnoty a étos podzimu roku 1989 je nutné bránit proti jejich relativizaci. Z tohoto důvodu si Univerzita Palackého výročí připomene řadou akcí včetně fotografické výstavy mapující klíčové listopadové a prosincové události v Olomouci. Rád bych rovněž vyzval studenty, kolegy i obyvatele města Olomouce k účasti na pochodu městem, který bude končit před sochou T. G. Masaryka u pedagogické fakulty," uvedl rektor Jaroslav Miller.

Univerzita Palackého si chvíle, kdy se v Olomouci psala historie, připomene také dvojí výstavou. Dobové fotografie spolu se současnými portréty tehdy aktivních osobností budou od 17. listopadu do 31. prosince k vidění v univerzitní knihovně ve Zbrojnici a ve Vlastivědném muzeu. Fotografie v muzeu doplní videosmyčka, která poběží ve stálé expozici Univerzity Palackého. „Obě výstavy jsme připravili s vírou, že tyto snímky i mezi dnešními studenty alespoň částečně vyvolají nezapomenutelnou atmosféru listopadových a prosincových dní roku 1989. Byly to chvíle, kdy o něco šlo a na které bychom neměli zapomínat. Dobové fotografie jsme doplnili současnými portréty osobností, které tehdy byly u toho – portréty tehdejších studentů, pedagogů, herců a občanských aktivistů," zdůraznila Lenka Skácelíková z oddělení komunikace.

Listopadové události roku 1989 prezentovalo Vlastivědné muzeum už před pěti lety rozsáhlou výstavou, která vznikla ve spolupráci s Univerzitou Palackého. „Velmi mě těší, že po pěti letech na tuto spolupráci navazujeme a veřejnosti připomínáme, byť v komornější podobě, návrat demokratických poměrů do naší země. Věřím, že studenti univerzity, kteří mají od letošního akademického roku vstup do našeho muzea každou středu volný, si výstavu nenechají ujít," dodal ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.

Témata: olomouc
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Historie hradu Kámen: Místo smíru dvou nepřátel a počátek cesty Jiřího z…

08.09.2018 07:45 Málo známý hrad Kámen, jehož název jasně vypovídá o středověké pevnosti vystavěné na žulové skále,…

Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu

25.08.2018 12:10 Praha - Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu, bude ji vlastnit městská společnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama