Kam na lyže? Vleky jedou v Krkonoších, Boží dar hlásí nevídaný úkaz

Janské Lázně/Boží Dar - Včera začala lyžovačka v Krušných horách, dnes se přidaly Krkonoše, kde se otevřely dvě sjezdovky na Černé hoře. Jezdí se za zvýhodněné jízdné a skiareál dál zasněžuje. Dorazilo zhruba 300 lidí. Druhým dnem se lyžuje i na Božím Daru, kde se stal "zázrak" - leží tam čerstvý sníh.

Přidejte svůj názor

Pec pod Sněžkou
doporučujeme

"Jsme překvapení, že přijelo tolik lidí. Celý den bylo zataženo, kolem nuly až minus jednoho stupně. Na dvou sjezdovkách máme 40 centimetrů technického sněhu, jsou zkrácené na 300 metrů," řekl šéf SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou Petr Hynek.

Dnes lyžaři lyžují zdarma, jen si koupí lístek na lanovku. Od pondělí dospělí zaplatí za celodenní lyžování 300 korun a malé děti 100 korun. Příprava na zahájení sezony trvala od úterý.

"Zasněžovali jsme do soboty do rána, poté na sjezdovky najely rolby, roztahaly sníh z hromad po celé šíři," řekl Hynek.

První lyžaři si na Božím Daru na Karlovarsku o víkendu vyzkoušeli jízdu na čerstvém sněhu. Jako první spustil vlek areál Novako. Dnes se na jeho sjezdovce, určené spíše dětem a začátečníkům, svezly desítky lyžařů. Podle Svatavy Novákové podobný úkaz, kdy nasněžilo jen na Božím Daru a nikde v okolí, nepamatují, řekla dnes ČTK.

"Teď je asi deset centimetrů sněhu, od včerejška už nesněží. Je to přírodní sníh. Tady se stal takový malý zázrak, kdy nad Božím Darem stál tři dny mrak, ze kterého sněžilo," dodala Nováková.

Areál Novako leží přímo na Božím Daru. A zatímco výše položené areály zatím na sníh čekají, poloha v úzkém pásu oblačnosti pomohla Novaku s prvním sněhem. Níže položené areály leží pod poklicí inverzní mraků, zatímco na Klínovci, který je o 200 metrů výš, bylo dnes jasné nebe. Přitom jen pár set metrů za cedují Boží Dar je už jen jinovatka a námraza, sníh žádný.

A zatímco v sobotu přišli na Novaku jen pár místních, zpráva o tom, že se na Božím Daru už lyžuje se rychle roznesla a dnes už bylo parkoviště u areálu zaplněno desítkami aut.

Během pondělí se naše území dostane pod vliv tlakové níže a jejího frontálního systému. Čeká nás tak opět den s výraznějším množstvím srážek, nejpravděpodobněji dešťových nebo smíšených. Sněžení je očekáváno až v polohách nad 1000 metrů nad mořem. Zejména na východě území však srážky mohou přinést komplikace ve formě mrznoucího deště.

Teploty se v nejbližších dnech budou pohybovat pouze lehce nad bodem mrazu; v současnosti je průměr maximálních teplot 1,3°C, nejnižší teploty se pak pohybují lehce nad bodem mrazu. Oproti nynějšímu stavu výrazněji klesnou právě ranní minima. Na severovýchodě území budou teploty klesat až k hodnotám kolem -5°C. V důsledku toho pak mohou srážky na podchlazeném povrchu namrzat, varuje meteocentrum.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Horní úsek lanovky na Sněžku kvůli vichřici stojí

08.12.2019 11:07 Horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku se ráno kvůli silnému větru nerozjel. Provoz lanovky je…

Hrad Kost vydal tajemství. Je mnohem starší, než se uvádělo?

06.12.2019 10:03 Hrad Kost na Jičínsku je pravděpodobně téměř o 100 let starší, než se uvádí. Archeologové při…

Temné tajemství české historie: Byla kamenná hradní věž domovem sirotků?

30.11.2019 21:06 Aktualizováno Malebná zřícenina Sirotčího hrádku patří k neodmyslitelným dominantám Pálavských vrchů. Bělošedé…

Zámek Humprecht: Proč jeho věž zdobí namísto kříže půlměsíc?

29.11.2019 09:59 Raně barokní zámeček Humprecht je pojmenovaný po svém zakladateli, hraběti Janu Humprechtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama