Kam na lyže? Vleky jedou v Krkonoších, Boží dar hlásí nevídaný úkaz

Janské Lázně/Boží Dar - Včera začala lyžovačka v Krušných horách, dnes se přidaly Krkonoše, kde se otevřely dvě sjezdovky na Černé hoře. Jezdí se za zvýhodněné jízdné a skiareál dál zasněžuje. Dorazilo zhruba 300 lidí. Druhým dnem se lyžuje i na Božím Daru, kde se stal "zázrak" - leží tam čerstvý sníh.

Přidejte svůj názor

Pec pod Sněžkou

"Jsme překvapení, že přijelo tolik lidí. Celý den bylo zataženo, kolem nuly až minus jednoho stupně. Na dvou sjezdovkách máme 40 centimetrů technického sněhu, jsou zkrácené na 300 metrů," řekl šéf SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou Petr Hynek.

Dnes lyžaři lyžují zdarma, jen si koupí lístek na lanovku. Od pondělí dospělí zaplatí za celodenní lyžování 300 korun a malé děti 100 korun. Příprava na zahájení sezony trvala od úterý.

"Zasněžovali jsme do soboty do rána, poté na sjezdovky najely rolby, roztahaly sníh z hromad po celé šíři," řekl Hynek.

První lyžaři si na Božím Daru na Karlovarsku o víkendu vyzkoušeli jízdu na čerstvém sněhu. Jako první spustil vlek areál Novako. Dnes se na jeho sjezdovce, určené spíše dětem a začátečníkům, svezly desítky lyžařů. Podle Svatavy Novákové podobný úkaz, kdy nasněžilo jen na Božím Daru a nikde v okolí, nepamatují, řekla dnes ČTK.

"Teď je asi deset centimetrů sněhu, od včerejška už nesněží. Je to přírodní sníh. Tady se stal takový malý zázrak, kdy nad Božím Darem stál tři dny mrak, ze kterého sněžilo," dodala Nováková.

Areál Novako leží přímo na Božím Daru. A zatímco výše položené areály zatím na sníh čekají, poloha v úzkém pásu oblačnosti pomohla Novaku s prvním sněhem. Níže položené areály leží pod poklicí inverzní mraků, zatímco na Klínovci, který je o 200 metrů výš, bylo dnes jasné nebe. Přitom jen pár set metrů za cedují Boží Dar je už jen jinovatka a námraza, sníh žádný.

A zatímco v sobotu přišli na Novaku jen pár místních, zpráva o tom, že se na Božím Daru už lyžuje se rychle roznesla a dnes už bylo parkoviště u areálu zaplněno desítkami aut.

Během pondělí se naše území dostane pod vliv tlakové níže a jejího frontálního systému. Čeká nás tak opět den s výraznějším množstvím srážek, nejpravděpodobněji dešťových nebo smíšených. Sněžení je očekáváno až v polohách nad 1000 metrů nad mořem. Zejména na východě území však srážky mohou přinést komplikace ve formě mrznoucího deště.

Teploty se v nejbližších dnech budou pohybovat pouze lehce nad bodem mrazu; v současnosti je průměr maximálních teplot 1,3°C, nejnižší teploty se pak pohybují lehce nad bodem mrazu. Oproti nynějšímu stavu výrazněji klesnou právě ranní minima. Na severovýchodě území budou teploty klesat až k hodnotám kolem -5°C. V důsledku toho pak mohou srážky na podchlazeném povrchu namrzat, varuje meteocentrum.cz.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krkonoše pokryl led, záchranáři vyzývají k opatrnosti

22.02.2019 19:58 Turistické cesty a běžkařské trasy ve vyšších partiích Krkonoš jsou zledovatělé. Lidé by při túrách…

Teplo přilákalo do českých hor tisíce lidí

17.02.2019 20:52 Teplé a slunečné počasí přilákalo o víkendu na české hory tisíce lyžařů. Teploty přes den stoupaly…

Zámek Konopiště: Gotická pevnost skrývá mnohá tajemství

10.02.2019 18:36 Aktualizováno Zámek Konopiště se nachází ve Středních Čechách na Benešovsku. Leží uprostřed rozsáhlého anglického…

Zámek, který nebyl zámkem. Lednicko-valtický areál ukrývá středověké…

10.02.2019 13:38 Lednicko-valtický areál patří k našim vůbec nejnavštěvovanějším destinacím. Svůj zasloužený zájem a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama