Zima je zpět, sněžná děla jedou naplno. Kde si o víkendu zalyžujete?

Krkonoše/Jeseníky/Beskydy/Šumava - Vlekaři se dočkali zimy. Lyžařské areály se snaží sjezdovky zprovoznit co nejdříve, aby dohnaly ztráty z počátku letošní sezony. Kam se o víkendu můžete vypravit za lyžováním?

Pec pod Sněžkou

V Libereckém kraji sněží, v horách napadlo od pěti do deseti centimetrů sněhu, na lyžování to ale nestačí. Ve všech areálech proto jedou sněhová děla naplno a v nejbližších dnech se podle provozovatelů nezastaví. Všichni chtějí využít slibovaných mrazů. Podle meteorologů mohou teploty v horách klesnout až k 12 stupňům pod nulou.

"Kvůli opožděnému začátku sezony budeme mít ztráty, snažíme se, aby nebyly tak velké," řekl dnes ČTK ředitel Spartaku Rokytnice Jiří Krtička. I když i v Rokytnici zasněžují, lyžovat se tam podle něj nezačne zřejmě dřív než v úterý.

To na libereckém Ještědu chtějí v sobotu znovu zahájit provoz večerním lyžováním na sjezdovce F10. "V posledních prosincových dnech chceme pustit lanovku Černý vrch. Otevřeny a upraveny budou do konce roku sjezdovky F10 a Pod lany v celkové délce 1,8 kilometru," řekl ČTK vedoucí střediska Jan Svatoš.

V neděli by se měly rozjet vleky a lanovky v jizerskohorských areálech v Bedřichově a na Severáku v Hraběticích, ale také v areálu Desná - Černá Říčka nebo v Kořenově - Rejdicích.

Nový sníh umožnil podle Jizerské o.p.s. upravit i tratě pro běžkaře. V Jizerských horách napadlo až deset centimetrů sněhu, na Jizerce dokonce až 15 centimetrů. Skútr dnes upravil trasu z Bedřichova na Knajpu a přes Štolpich. Projetý bude i okruh Jezdecká - Promenáda - Hraniční - Knížecí.

Výrazné ochlazení s poklesem teplot k minus deseti stupňům Celsia umožnilo vlekařům v Krkonoších a v Orlických horách naplno spustit umělé zasněžování.

Ve SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou by se nynějších deset kilometrů otevřených sjezdovek mělo o víkendu rozšířit asi na 15 kilometrů. "Předpověď meteorologů se vyplnila a počasí lyžování přeje. Počítáme od neděle s částečným otevřením areálů Černý Důl i Svoboda nad Úpou. První sjezdovky otevře i Velká Úpa," řekl šéf SkiResortu Petr Hynek.

V Peci pod Sněžkou by se v sobotu měla otevřít sjezdovka Hnědý vrch a od neděle pravděpodobně i Javor 1. Na Černé hoře by se pro lyžaře měly v sobotu či v neděli otevřít sjezdovky Protěž a Zalomená. V sobotu se v Peci na Javoru rozjede i večerní lyžování, od neděle začne večerní lyžování také na Protěži. O víkendu by se mohla otevřít i takzvaná SkiTour, tedy propojení areálů Černá hora a Pec pomocí roleb pro přepravu lyžařů.

Na otevření dalších sjezdovek pracují i ve Špindlerově Mlýně, kde se zatím lyžuje na cvičné louce a na modré sjezdovce v Mísečkách a na modré sjezdovce a malém hanku ve Svatém Petru. Od neděle by se měla otevřít hlavní sjezdovka v Mladých Bukách.

V Orlických horách se lyžuje v Říčkách na červené sjezdovce. "Vypadá to, že zima je definitivně zpět. Teploty stále klesají výrazně pod bod mrazu, což umožňuje intenzivní výrobu technického sněhu. O nadcházejícím víkendu otevřeme modrou sjezdovou trať," uvedli vlekaři z Říček.

Také zimní areály v Jeseníkách mohly dnes začít zasněžovat. Přes svátky lyžaři mohli zavítat do jednoho z nejmodernějších středisek v Koutech na Šumpersku, kde se lyžuje od 25. prosince na sjezdovce U Vrtulí. Od neděle by ale mohla být v provozu i hlavní sjezdovka Hřebenovka.

V sobotu obnoví provoz areál v Branné na Šumpersku, který sezonu zahajoval jako první a který od Štědrého dne kvůli oteplení vleky zastavil. "Lyžování by nebylo dobré. Raději svah dosněžíme, ať je sjezdovka slušně udělaná. Začátek vyšší návštěvnosti spadá stejně dlouhodobě až na 27. prosince," uvedl provozovatel Rostislav Procházka.

Podobně je tomu i ve Ski areálu Myšák v Karlově, který zahájil sezonu v sobotu 13. prosince, aby ji hned následující den kvůli oblevě přerušil. "Přišli jsme zhruba o třetinu technického sněhu, který jsme měli na naší nejdelší sjezdovce Family. Sněžná děla jsme opět spustili dnes ráno a zasněžovat budeme až do nedělního rána, kdy se vleky opět rozjedou," uvedl vedoucí areálu Jaroslav Lukeš.

Během několika dnů se rozjede i areál Kaste v Petříkově. Začátkem příštího týdne se bude lyžovat také v Přemyslově. "Chtěli bychom, aby jela modrá sjezdovka a lanovka. Uvidíme, jak se bude vyvíjet počasí," poznamenal provozovatel Jaroslav Podzimek. Hlavní nápor sezony mezi svátky také podle něj začíná 27. prosince.

Obdobná situace je i ve Zlínském kraji. "Všechna děla jedou, vypadá to dobře," pochvaloval si vedoucí areálu na Pustevnách v Beskydech Petr Chrostek. Pokud počasí vydrží, již v neděli by se podle něj mohly rozjet sjezdovky Lokomotiva a Pod Šumnou i malý dětský vlek. Podobně spuštění provozu odhadl šéf Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích Leo Bača. "Tak za dva dny bychom mohli spustit sjezdovku Horal," uvedl.

Další střediska plánují začátek provozu na začátek příštího týdne. "Doufáme, že v pondělí by mohlo jet 600 metrů sjezdovky a že co nejdříve dosněžíme zbytek," přál si provozovatel areálu v Karolince Jan Dudek.

Pokud se neoteplí, zbytek dnů mezi svátky chce využít i Rališka v Horní Bečvě. "Konečně se příroda smilovala, dostali jsme opožděného Ježíška. Napadlo asi pět centimetrů přírodního sněhu a dost se ochlazuje," popsal provozovatel Josef Vaníček. Na Rališce zůstala jen čtvrtina z dříve nasněžené zásoby sněhu. Vleky by se tu mohly rozjet v neděli či v pondělí.

V provozu je na Železnorudsku zatím jen lanovka na Pancíř. Na Špičáku nyní intenzivně zasněžují, pokud vydrží chladné počasí podle předpovědí meteorologů, chtějí v areálu v příštích dnech opět zahájit provoz. Rekreanti, kteří přijeli na hory, si mohou zatím na Špičáku půjčit sáňky.

"Technické zasněžování je opět v plném provozu. Intenzivně zasněžujeme sjezdovku číslo 3 Slalomovou, na které zůstala vrstva technického sněhu, který se podařilo nastříkat před vánočními svátky," uvedl dnes sportovní areál na svých stránkách. S poklesem teplot se počítá i se zasněžováním dalších sjezdovek.

Sněžná děla stříkají sníh například v areálu Nad Nádražím či v Belvederu. Na ochlazení reagují také v areálu v Kašperských Horách. Lyžování si zatím neužijí ani běžkaři. V terénu je na Šumavě málo sněhu a stopy se většinou vůbec neupravují.

Počasí na víkend

Sobota:

Jasno až polojasno, ojediněle při zvětšené oblačnosti slabé sněžení. Během dne v jihozápadní polovině území zataženo až oblačno, k večeru na jihu a jihozápadě se sněžením. Nejnižší noční teploty -5 až -9 °C, při sněhové pokrývce ojediněle kolem -12 °C. Nejvyšší denní teploty -5 až -1 °C, v 1000 m na horách kolem -8 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s, během dne v Čechách, na Českomoravské vrchovině a jižní Moravě postupně mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s.

Neděle:

Oblačno až zataženo, v jižní polovině území zpočátku se sněžením, jinak sněžení jen ojediněle. Odpoledne a večer od severu ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C, na severu při zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce ojediněle kolem -10 °C. Nejvyšší denní teploty -5 až -1 °C. Mírný východní až severovýchodní vítr 3 až 7 m/s se bude odpoledne a večer měnit na severní, uvedl chmi.cz.

Strávit dovolenou v tuzemsku letos plánují více než tři čtvrtiny Čechů

21.06.2021 11:03 Strávit dovolenou v tuzemsku letos podle průzkumu státní agentury CzechTourism plánuje 76 procent…

Polovina domácností s dětmi se chystá na dovolenou v Česku

17.06.2021 12:28 Na dovolenou v tuzemsku se podle vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz chystá zhruba polovina…

Zámek Nové Město nad Metují představuje unikátní dílo architekta Dušana…

12.06.2021 15:00 Zámek Nové Město nad Metují se nachází ve stejnojmenném městě v okrese Náchod, v Královéhradeckém…

Související:

Právě se děje