Češi vyrazili na svahy: Další vleky v provozu, lyžuje se i přes zákaz

Olomouc/Jihlava/Liberec - Díky ochlazení a zasněžování se na mnoha místech konečně mohly rozjet vleky. Dnes na svahy dorazily stovky lidí. Na Vysočině a v Harrachově začne sezóna v pondělí.

Lyžařská sezona 2014
doporučujeme

V Olomouckém kraji se dnes rozjely další vleky. Lidé přijeli lyžovat do Hrubé Vody u Olomouce nebo do areálu v Branné na Šumpersku.

"Dorazilo hodně lidí. Máme 30 až 60 centimetrů sněhu," řekl provozovatel areálu Branná Rostislav Procházka. V noci tam podle něho bylo minus 13 stupňů Celsia. "Teď už to budeme jen vylepšovat, zprovozníme i slalomový svah," podotkl Procházka. Areál zahajoval v regionu sezonu jako první. Od Štědrého dne však vleky kvůli oteplení stály.

Vleky se dnes rozjely také v Hrubé Vodě u Olomouce. "Jede hlavní sjezdovka, zasněžujeme dětský svah i další dvě sjezdovky. Jedna z nich i dětský pás by mohla být v provozu od neděle," uvedla pracovnice areálu. "Lidi by se dali počítat na stovky, je krásné slunečné počasí," podotkla.

Lyžuje se také v Koutech na Šumpersku, intenzivně zasněžují i ostatní areály. Například ve Ski areálu Myšák v Karlově by měla sezona napodruhé začít v neděli.

Do Beskyd přišla zima

"Na horách je jasno, teploty kolem minus deseti stupňů. Sněhová pokrývka se pohybuje od tří do 15 centimetrů. Nejvíce sněhu je na Lysé hoře," řekl dnes ČTK dispečer Horské služby Beskydy.

V lyžařském středisku v Mostech u Jablunkova, které patří k největším v regionu, se letos ještě nelyžovalo. Situace by se do konce roku mohla změnit. "V noci na dnešek nám sjezdovka promrzla. Dnes jsme začali zasněžovat. Potřebujeme tak čtyři až pět dnů, abychom zahájili provoz," řekl ČTK provozní střediska Jaroslav Bojko. Předpokládá, že první lyžaři se u nich svezou nejpozději na Silvestra.

Naopak v Bílé je lyžařský areál v provozu už několik týdnů. Lyžuje se tam ale v hodně omezených podmínkách. "V provozu je jen jeden vlek a 400 metrů dlouhá sjezdovka. Mrzne, a tak můžeme zasněžovat. Nejpozději v pondělí spustíme lanovku a jednu velkou sjezdovku," řekl provozovatel areálu Jaroslav Vrzgula.

Sezona na Vysočině začne v pondělí

Na Šacberku začali zasněžovat v pátek odpoledne. Sněžná děla jedou naplno, podle správce Pavla Havlíčka by už v neděli večer měla být na sjezdovce půlmetrová vrstva technického sněhu. Do pondělního rána by ji vlekaři měli zpracovat a upravit. "Jsem optimista, myslím, že je reálné v pondělí ráno začít lyžovat," řekl Havlíček ČTK.

Na Harusově kopci už sněžná děla vyrobila přibližně polovinu potřebného sněhu. Podle správce Karla Klapače by se první lyžaři mohli na sjezdovku vydat už v pondělí. Lyžování by mělo v pondělí začít také v Jimramově na Žďársku a na Křemešníku.

Provozovatelé areálu Jalovec na Třebíčsku předpokládají, že na části sjezdovky by se mohlo začít lyžovat 30. prosince. Kolem Silvestra by mohla sezona začít také na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. Ve Svratce na Žďársku počítají se zahájením provozu během příštího víkendu.

Nedočkavce zákaz nezajímá

V Libereckém kraji se dnes rozjely první vleky v krkonošském Benecku a v Pasekách nad Jizerou. "V Benecku máme zatím v provozu dva vleky, v neděli pustíme další a také lanovku," řekl ČTK starosta Benecka Jindřich Mejsnar. I když v Benecku napadlo v posledních dnech až 20 centimetrů přírodního sněhu, děla jedou naplno. Bez technického sněhu by nebylo na čem lyžovat.

První vlek se dnes rozjel i v nedalekých Pasekách nad Jizerou, na sjezdovce tam je kolem 30 centimetrů sněhu a provozovatelé areálu dál intenzivně zasněžují. "Zatím jezdí jen malý vlek, dnes na něm bylo plno, v pondělí chceme rozjet sedačkovou lanovku," řekl dnes ČTK vedoucí střediska Martin Říha.

Dětské vleky se už v neděli rozjedou také v jizerskohorských střediscích Bedřichov a Severák. "V pondělí chceme rozjet i Tanvaldský Špičák," informoval ředitel SKI Bižu Pavel Bažant.

Nejdřív v pondělí chtějí zahájit provoz ve sportovním areálu Harrachov. Už dnes ale tamní svahy brázdili navzdory zákazům první lyžaři nebo lidé na bobech a sáňkách, i když je to nebezpečné. "Potřebujeme ještě dva dny, abychom lyžařům nabídli dobré podmínky," vysvětlil vedoucí lanovky Milan Goč.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zámek Nové Město nad Metují představuje unikátní dílo architekta Dušana…

12.06.2021 15:00 Zámek Nové Město nad Metují se nachází ve stejnojmenném městě v okrese Náchod, v Královéhradeckém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama