Tristní víkend pro lyžařské areály: Katastrofa, déšť všechno zničil

Celá ČR - Tento víkend byl pro vlekaře pohromou. Kvůli výraznému oteplení rychle odtával sníh a tam, kde zůstal, mnoho lyžařů nedorazilo. Odradilo je větrné počasí. Přesto se stále najdou místa, kde se můžete oddat zimním sportům a radovánkám.

Přidejte svůj názor

Lyžařská sezona 2014
doporučujeme

Denní maxima se v sobotu většinou pohybovala mezi 11 a 15 °C, v nížinách ale šplhala i výše. Nejteplejšími oblastmi bylo střední Polabí a jižní Morava, kde teploty místy přesahovaly i 16 °C! Nejtepleji měli v Doksanech a to 16,8 °C, v závěsu bylo nedaleké Ústí nad Labem s 16,7 °C. Ovšem teplot bylo nejen na severozápadě území - Kobylí u Břeclavi na jihovýchodě Moravy mělo 16,5 °C.

Nad bodem mrazu bylo dokonce i v těch nejvyšších polohách! Na Sněžce se maximální teplota dostala na 2,9 °C, informuje meteocentrum.cz.

Kromě toho, že velmi často padaly rekordy pro 10. leden, došlo na šesti stanicích dokonce k překročení teplotního rekordu pro celý leden. Jedná se o stanice Průhonice (dosaženo 14,7 °C), Sedlec v okresu Třebíč (13,7 °C), Bystřice nad Pernštejnem (12,5 °C), Jablonné v Podještědí (14,4 °C), Česká Lípa (15,4 °C) a Liberec (14,2 °C).

Známý klementinský rekord ovšem překonán nebyl, protože podobně teplý den, a v Klementinu ještě o něco teplejší, nastal 10. ledna 1991. Jeho hodnota byla 16,7 °C a v sobotu k překonání nedošlo.

Jeseníky

V Koutech na Šumpersku se v sobotu konaly závody. "Celý den se jezdilo v dešti, bylo to tristní," řekl ČTK vedoucí střediska Petr Marek. Déšť podle něj odnesl přírodní sníh, kopce s umělým sněhem ale vydržely. "V noci na dnešek přituhlo, kvalita sjezdovek tak dnes byla dobrá. Na podmínky, jaké panovaly, nebyla návštěvnost špatná," doplnil Marek.

V Branné na Šumpersku bylo v sobotu plus osm stupňů Celsia, pršelo a foukal silný vítr. "Byla to katastrofa. Někde to sebralo i polovinu z metrové výšky sněhové pokrývky. Kdyby takhle bylo tři dny, polovina areálu nepojede," popsal provozovatel areálu Rostislav Procházka. Velké škody utrpělo i středisko Kaste v Petříkově.

"V sobotu jsme měli prakticky zavřeno, dnes přijelo pár lidí. Dva dny pršelo, svah značně utrpěl. Budeme muset vše renovovat v původním rozsahu," povzdechl si provozovatel František Kaštyl. Lyžování v dešti si užili i nadšenci na Ramzové. "Technický sníh nám vydržel, přírodní je skoro pryč. Zima se zatím moc dobře nevyvíjí," dodala Karla Kubíčková z Ramzové.

Podle dispečera jesenické horské služby Jiřího Hejtmánka záchranáři o víkendu ošetřili osm úrazů, u jednoho dnes pomáhal lékař. Za celý týden horská služba v Jeseníkách eviduje tři desítky zraněných.

V Olomouckém kraji se přes oblevu lyžuje i v níže položených areálech. Podmínky jsou velmi dobré například v Hlubočkách, ve středisku vzdáleném jen pár kilometrů od Olomouce.

Zlínsko

"Počasí návštěvníky částečně odradilo, víkend byl podprůměrný," řekl ČTK vedoucí Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích Leo Bača. Podle něj sobotní déšť navíc proměnil sjezdovky v ledovou horu, lyžování na nich tak nebylo pro každého. "Bylo to tvrdé. Ale dobří lyžaři, kteří mají rádi extrémnější podmínky, si to užili," mínil Bača.

Sněhové pokrývce ale déšť příliš neublížil. Podobně tomu bylo i v nedaleké Karolince. "Přežili jsme oblevu hodně dobře, byť nám ukázala, kde máme slabá místa a co bude ještě potřeba dosněžit," popsal provozovatel tamního střediska Jan Dudek. Sobotní návštěvnost byla podle něj slabá, neděle byla podobně jako na jiných místech lepší.

Potvrdil to i vedoucí areálu na Pustevnách v Beskydech Petr Chrostek. "Sobota byla zcela bez lidí. Kromě deště jsme navíc kvůli silnému větru museli na šest hodin zastavit lanovku. Neděle byla lepší, ale také velmi špatná. Déšť spláchl snad 20 centimetrů sněhu," popsal Chrostek s tím, že z poloviny bez sněhu jsou běžecké stopy. Počasí ublížilo i ledovým sochám. "Vytvořené v sobotu prakticky odtály, zachránit se podařilo torza," dodal Chrostek.

Pokrývka se snížila i na některých místech Ski areálu Troják v Hostýnských vrších na Kroměřížsku.

Vysočina

Z hlediska návštěvnosti byla pro provozovatele nepříjemným dnem sobota. "Jako personál jsme tady hráli proti hostům přesilovku," uvedl Karel Klapač z Harusova Kopce v Novém Městě na Moravě. Za nezájmem prý stálo počasí, které se ale dnes zlepšilo. "Podmínky jsou už výrazně příznivější a je to vidět i na tom, že se lidé už během dopoledne začali objevovat na sjezdovce ve větším počtu," uvedl.

Podobná situace byla i na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. Také tam byla sobota z hlediska návštěvnosti slabá. "Ale dnes je to už lepší. Na sjezdovce leží přibližně 50 centimetrů technického sněhu. Ten přírodní po oteplení roztál," řekl Jiří Pálka z místního ski klubu.

Karlovarsko

Pro velmi špatné povětrnostní podmínky, silný nárazový vítr a následky oblevy zůstal dnes mimo provoz například skiareál Boží Dar - Neklid. "Opatření bylo přijato především s ohledem na bezpečnost návštěvníků a udržení sněhové pokrývky na sjezdovkách pro další dny a týdny," informují provozovatelé areálu lyžaře na svém webu. Mimo provoz zůstal oba víkendové dny také moderní areál Plešivec.

Na Klínovci, kde je kolem půl metru sněhu, jsou v provozu lanovky CineStar Express, Dámská, Suzuki a vlek F. Lanovka Prima Express dnes kvůli silnému větru nejezdila. Lyžovalo se na sjezdovkách Dámská, Pařezovka, U Zabitýho, Přemostěná, Slalomák, Turistická a Pod Zámečkem.

Plzeňsko

Až 40 centimetrů technického sněhu má největší zimní areál v kraji Ski&Bike Špičák. Po oba víkendové dny se v něm lyžovalo, i když v sobotu kvůli silnému větru nejezdila sedačková lanovka - hlavní přepravní zařízení. O týden se musely kvůli nepříznivému počasí posunout také víkendové lyžařské a snowboardové kurzy. Dnes už lanovka jezdí a v areálu jsou otevřené sjezdovky Spodní Šance, Slalomová a částečně U Zalomeného. V Železné Rudě a okolí jsou v provozu také areály Nad Nádražím, Belveder a Samoty, jezdí také lanovka na Pancíř.

Naopak provoz dočasně přerušil například vlek na Pancíř, Weissova louka, vlek Hořec. Kvůli zhoršeným podmínkám zastavil provoz také areál v Kašperských Horách či mimo Šumavu areál v Kocourově u Klatov a v Přimdě na Tachovsku v Českém lese. Po sobotním dešti, se dnes ochladilo a na Šumavě opět připadlo několik centimetrů sněhu.

Střední Čechy

"Je to špatné. Ten noční déšť nás zničil. Museli jsme zastavit velkou sjezdovku a máme puštěný pouze dětský vlek," uvedl provozovatel Šibeničního vrchu Jan Zenkl. Souvislá vrstva sněhu na sjezdovce je podle něj už minulostí. "Taková vrstva tady zase nebyla, bylo tady 40 centimetrů sněhu, což nestačilo," podotkl. V provozu je tak už jen malý vlek, na němž dnes lyžovalo několik dětí. "Sezonu obnovíme, až budou zase mrazy aspoň tři čtyři pod nulou," dodal Zenkl.

Podmínky k lyžování se zhoršily i v největším středočeském lyžařském středisku Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku, kde nyní na sjezdovce leží 20 až 40 centimetrů. "Nějaký sníh nám utekl, protože těch 13 stupňů bylo hodně. Pospravili jsme to, ale samozřejmě by se nám hodilo tam něco přifouknout, aby to bylo zase pěkné," uvedl provozovatel Jaroslav Krejčí. Víkendová návštěvnost byla podle něj slabší. Zatímco minulý týden bylo parkoviště u areálu plné, dnes tam byla podle Krejčího asi polovina aut.

Silný vítr a déšť o víkendu odrazovaly i od návštěvy střediska v Chotouni u Prahy.

Ústecko

Pouze jediné lyžařské středisko zůstalo po oblevě a deštích v provozu v Ústeckém kraji. O víkendu se dalo lyžovat jen v Klínech na Mostecku. Zatímco na většině území severních Čech pršelo, tam bylo slunečno. ČTK to za areál řekl Josef Dlouhý.

"Návštěvnost byla slušná, kolem 500 lidí. Dnes bylo zataženo a lidí bylo o něco méně," uvedl Dlouhý. V areálu je v provozu 800 metrů dlouhá modrá sjezdovka, je na ní asi 15 až 20 centimetrů sněhu. Před víkendem museli ukončit provoz v areálu Bouřňák na Teplicku.

Liberecko

V západní části Krkonoš se na víkend otevřela nejdelší sjezdovka v kraji, modrá na Lysé hoře v Rokytnici nad Jizerou. Kvůli dešti ale zájem nebyl takový, jak jsou ve středisku zvyklí. "Za den míváme 4000 lidí, v sobotu jich bylo 430, dnes 920," uvedl ředitel areálu Jiří Krtička. Déšť sice podle něj větší škody nenapáchal, přes noc na dnešek ale zmáčené sjezdovky ztvrdly. "Bylo to tak na nové dobré lyže," poznamenal Krtička.

Obdobné to bylo i v nedalekém Harrachově. "Dobří lyžaři říkají, že kopec je dobrý, horší lyžaři, že je skleněný," řekl náčelník harrachovské lanovky Milan Goč. Podle něj v sobotu v Harrachově lyžovalo jen několik lidí, dnes to bylo výrazně lepší. "Lidí byly stovky," upřesnil Goč.

Na Ještědu dnes lyžovalo asi 1000 lidí, desetkrát více než v sobotu. Přesto ani tam nepanuje spokojenost. "Je to taková horší neděle. Na to, že je Jizerská padesátka, tak bychom měli mít úplně plno. Samozřejmě se tom podepsala obleva. Návštěvnost po deštích obecně bývá horší, i když na sjezdovky to moc velký vliv nemělo," uvedl ředitel areálu Jan Svatoš. Lyžovat se nemohlo pouze na Skalce, voda odplavila sníh ze spodní části sjezdovky. "Potřebujeme tak dva dny k dosněžení," dodal Svatoš.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zbiroh: Středověký hrad ve službách armád II. světové války

10.11.2019 19:13 Středověký kamenný hrad zde vznikl již během první poloviny 13. století. Zbiroh tak patří mezi…

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

13.10.2019 11:42 Horní úsek lanové dráhy na Sněžku se dnes ráno kvůli silnému větru nerozjel. Kabinová lanovka na…

Červená Lhota: Slavný český zámek se stal dějištěm krvavé tragédie

06.10.2019 11:45 Půvabný zámek plující na hladině rybníka nezapře svůj původ v zemanské tvrzi. Její počátky spadají…

Zámek Blatná: Vodní pevnost a pohodlná rezidence pro Lva

06.10.2019 08:34 Zámek Blatná, to je především malebný zámek uprostřed rybníka ve stejnojmenném městě v jižních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama