Novinky ze Zoo Praha: Očekávání, oslavy i objevování světa

Praha – Začátek nového roku je v pražské zoologické zahradě ve znamení úspěchů. Vypadá to, že se brzy dočkají malého mravenečníka a za rok přijde na svět sloní mládě.

Přidejte svůj názor

Mládě klokana horského je každým dnem odvážnější. Foto: Petr Hamerník

U mravenečníků

Od listopadu si k sobě hledala cestu Ella s Hannibalem a nyní to vypadá, že by mohli přijít výsledky. Po měsících vzájemného oťukávání, kdy Ella menšího Hannibala odháněla, se dvojice minulý týden několikrát pářila.

Pro oba šlo o první páření, takže je těžké odhadnout, zda Ella zabřezla. Pokud se však vše vydařilo, tak by se Zoo Praha mohla dočkat malého mravenečníka zhruba za půl roku, neboť březost u těchto zvířat trvá 170-180 dní.

Naděje ve sloninci

Toto úterý pražská zoo přišla s pozitivní a dlouho očekávanou zprávou – jedenáctiletá slonice Janita je březí. Kvůli dlouhému čekání na slůně se v zoologické rozhodli vyměnit samce Mekonga za jiného. Mekong však byl příjezdem nového slona vyprovokován a v létě Janitu několikrát úspěšně pářil. V září si začali chovatelé všímat změn v Janitině chování i chování nového samce Ankhora, který o ni nejevil zájem. Březost pak potvrdily krevní testy.

„Můžeme se těšit na další slůně v Zoo Praha. To první se narodilo Donně, která k nám ovšem přišla už ve vysokém stádiu březosti. Janitin potomek by se tak mohl stát prvním opravdu stoprocentně pražským slůnětem. Byl by to další významný mezník ve více než osmdesátileté historii naší zoologické zahrady," prozrazuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Narození slůněte lze očekávat koncem jara 2016, protože březost u slonic trvá téměř dva roky – kolem 22 měsíců. Janita je březí poprvé. „U sloních prvorodiček je úspěšnost odchovů jen asi poloviční. Zažijeme tedy ještě hodně napětí a nejistoty," zdůrazňuje kurátor chovu slonů Pavel Brandl.

Novinky u klokanů

V polovině listopadu 2014 se narodilo mládě klokana horského. Slunečné lednové dny vylákaly dvouměsíční mládě z matčina vaku. Návštěvníci tak mají už příležitost klokaní mládě spatřit. Postupně je odvážnější a odvážnější.

Na dort k hrabáčům

Na začátku února před deseti lety se v holandské Zoo Arhem narodila samice hrabáče kapského Kvída a o rok později přicestovala do Prahy. Nyní se Kvída dočkala jubilea. K desátým narozeninám jí přišel popřát i ředitel pražské zoo Miroslav Bobek, který má labužnickou pohodářku Kvídu velmi v oblibě.

Tím ale oslavy nekončí. V sobotu 7. února můžete přijít popřát Kvídě do Afrického domu i vy. Oslava bude probíhat od 13 hodin a Kvída dostane dáreček – enrichmentové krmítko s moučnými červy v podobě proutěného kuželu inspirovaného tvarem termitišť. A návštěvníci se mohou těšit na zajímavý výklad o životě těchto zvířat.

Témata: ZOO Praha
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lyžaři obsadili horská střediska, sněhové podmínky jsou ideální

13.01.2019 17:47 Dostatek sněhu vylákal o víkendu na české a moravské hory desetitisíce lyžařů. Hlavně v sobotu…

Vesmírná raketa? Hrad Roupov skrývá unikátní tajemství

12.01.2019 21:22 Aktualizováno Málo známé zříceniny hradu Roupov všeobecně nepřitahují velkou pozornost, ovšem kdo do těchto míst…

Tisíce lyžařů vyrazily na hory, v Bedřichově auta ucpala silnice

06.01.2019 19:33 Čerstvý sníh z posledních dní o víkendu přilákal do hor v Česku mnoho lyžařů. Třeba v Bedřichově v…

Hory před koncem roku zaplnili lyžaři, někde jsou fronty u vleků

30.12.2018 17:38 Horská střediska v Česku zaplnily tisíce lyžařů, kteří zde chtějí strávit konec roku. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama