Jaro je tu - pyšných matek by mohlo v pražské zoo přibýt

Praha – Ačkoli mrzne a hory jsou pod sněhovou přikrývkou, v pražské zoologické zahradě vládne jaro. V těchto dnech jsou v zoo vidět bouřlivé námluvy, které doprovází prohánění soků a boje o samičky. Ze zimního spánku se probudili obyvatelé pouštní expozice Kattakum.

Přidejte svůj názor

V expozici Kattakum žije pohromadě celkem celkem osm druhů středoasijských ještěrů, včetně agemy stepní a turkestánské. Foto: Petr Hamerník
doporučujeme

U zvířat z expozice Kattakum, jejichž přirozeným domovem je pouštní střední Asie, probíhají náročné námluvy a páření velmi rychle, protože letní vedra tráví v chladných úkrytech a v zimě se oddávají zimnímu spánku. Na výběr partnera a rozmnožování tak zbývá pouze krátká doba.

„O to bouřlivější je jejich současná aktivita. Při ní se samci pouštních ještěrů často odívají do pestrého zásnubního šatu a předvádějí celou paletu imponujícího chování. Ať už poskakování, stáčení ocásků, prohánění soků i potenciálních partnerek, ritualizované kousání nebo „klikování" spočívající v rychlém pokyvování přední části těla," uvádí kurátor plazů a obojživelníků Petr Velenský.

V expozici Kattakum, která je tvořena dunou navátého písku, žije osm druhů středoasijských ještěrů se želvou stepní a hvězdnatou, což je unikátní, ale zároveň přirozené spojení, které v jiné zoo nenaleznete. Všem zvířatům se podařilo připravit takové podmínky, že se všechny druhy rozmnožily. Dokonce se loni podařilo odchovat trnorepa mezopotámského, což je světový unikát mezi zoologickými zahradami.

Stejně tak se jaro projevilo i u ptačích obyvatel pražské zoo, když se začala v hnízdech objevovat vejce. Dočkat by se tak mohli mláďat orlů kamčatských nebo flétnáků australských. U krásných papoušků loriů balijských, kteří jsou kriticky ohrožení kvůli turistickému ruchu a jejich odchytu pro trh, již chovatelé také zaznamenali snůšku vajec.

Loading...
Témata: ZOO Praha
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejkrásnější středověký komiks u nás se ukrývá na zámku v Jindřichově…

11.08.2019 14:05 Dnešní zámek, původně gotický hrad, v Jindřichově Hradci byl založen již na počátku 13. století na…

Výstupový chodník na Sněžku se opět otevře, další omezení bude v září

19.07.2019 09:37 Od dneška od 14:00 bude opět obousměrně otevřený turistický chodník z Růžové hory na Sněžku v úseku…

Pozor v Krkonoších. Sestup ze Sněžky řetězovou cestou je ode dneška uzavřen

15.07.2019 10:59 V Krkonoších dnes začal platit zákaz sestupu ze Sněžky takzvanou řetězovou cestou, která vede po…

Strach o tisíce Čechů na Chalkidiki: Ostrov zpustošily bouře, zjišťuje se…

11.07.2019 08:42 Na řeckém poloostrově Chalkidiki, který ve středu zasáhly silné bouře s krupobitím, je s cestovními…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama