Jaro je tu - pyšných matek by mohlo v pražské zoo přibýt

Praha – Ačkoli mrzne a hory jsou pod sněhovou přikrývkou, v pražské zoologické zahradě vládne jaro. V těchto dnech jsou v zoo vidět bouřlivé námluvy, které doprovází prohánění soků a boje o samičky. Ze zimního spánku se probudili obyvatelé pouštní expozice Kattakum.

Přidejte svůj názor

V expozici Kattakum žije pohromadě celkem celkem osm druhů středoasijských ještěrů, včetně agemy stepní a turkestánské. Foto: Petr Hamerník

U zvířat z expozice Kattakum, jejichž přirozeným domovem je pouštní střední Asie, probíhají náročné námluvy a páření velmi rychle, protože letní vedra tráví v chladných úkrytech a v zimě se oddávají zimnímu spánku. Na výběr partnera a rozmnožování tak zbývá pouze krátká doba.

„O to bouřlivější je jejich současná aktivita. Při ní se samci pouštních ještěrů často odívají do pestrého zásnubního šatu a předvádějí celou paletu imponujícího chování. Ať už poskakování, stáčení ocásků, prohánění soků i potenciálních partnerek, ritualizované kousání nebo „klikování" spočívající v rychlém pokyvování přední části těla," uvádí kurátor plazů a obojživelníků Petr Velenský.

V expozici Kattakum, která je tvořena dunou navátého písku, žije osm druhů středoasijských ještěrů se želvou stepní a hvězdnatou, což je unikátní, ale zároveň přirozené spojení, které v jiné zoo nenaleznete. Všem zvířatům se podařilo připravit takové podmínky, že se všechny druhy rozmnožily. Dokonce se loni podařilo odchovat trnorepa mezopotámského, což je světový unikát mezi zoologickými zahradami.

Stejně tak se jaro projevilo i u ptačích obyvatel pražské zoo, když se začala v hnízdech objevovat vejce. Dočkat by se tak mohli mláďat orlů kamčatských nebo flétnáků australských. U krásných papoušků loriů balijských, kteří jsou kriticky ohrožení kvůli turistickému ruchu a jejich odchytu pro trh, již chovatelé také zaznamenali snůšku vajec.

Témata: ZOO Praha
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Historie hradu Kámen: Místo smíru dvou nepřátel a počátek cesty Jiřího z…

08.09.2018 07:45 Málo známý hrad Kámen, jehož název jasně vypovídá o středověké pevnosti vystavěné na žulové skále,…

Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu

25.08.2018 12:10 Praha - Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu, bude ji vlastnit městská společnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama