Víkend na horách: Sobota parádní, neděli pokazil silný vítr

Celá ČR - Zimní sezóna v Česku vrcholí a na hory vyrazily o víkendu tisíce nadšených lyžařů. Sobota byla dle vlekařů obzvláště vydařená, neděle pak už o poznání horší. Bude to na lyžování i v dalších dnech?

Přidejte svůj názor

Lyžařská sezona 2014

V Beskydech byla v sobotu podle provozovatelů středisek návštěvnost nadprůměrná, v neděli klesla pod průměr. Sobotní slunečné počasí vystřídaly silné poryvy větru. Například v Bílé na Frýdecko-Místecku kvůli nim vlekaři zastavili sedačkovou lanovku. Tvořily se závěje, kvůli sněhu a ledu hrozí vyvrácení stromů. Nedělní počasí odradilo milovníky běžek a sjezdovek i na Zlínsku.

Neděle se nevydařila ani v Jeseníkách. Podle provozovatelů lyžařů do některých míst dorazila proti sobotě jen polovina. Běžecké stopy byly na mnoha místech zaváté, bude je potřeba upravit. Platil navíc stále třetí stupeň lavinového nebezpečí, tedy nebezpečí značné.

Podobná situace panovala o víkendu i na Liberecku. Slunečná sobota přilákala tisíce lyžařů, v neděli je odradil vítr a kabinová lanovka z Liberce na Ještěd dnes kvůli němu nevyjela. Provozovatelé areálů v kraji byli ale i tak spokojeni. Díky novému sněhu se totiž podmínky výrazně zlepšily. Připadlo asi 15 centimetrů. Sportovní areál Ještě navštívilo o víkendu kolem 4500 lidí.

Dobré podmínky pro sjezd i běžky byly ve střediscích v Ústeckém kraji. V noci na neděli připadlo od pěti do deseti centimetrů sněhu. Zatímco sobotní návštěvnost byla dobrá, v neděli kvůli počasí i tady zůstali lidé doma.

V Krkonoších a Orlických horách připadlo v noci na dnešek až deset centimetrů sněhu a areály hlásily ideální sněhové podmínky. V sobotu byla návštěvnost nadprůměrná, dnes kvůli větru a sněžení zájemců ubylo. Horská služba v Krkonoších kvůli počasí nedoporučovala hřebenové túry.

I přes ideální podmínky méně návštěvníků přijelo o víkendu do lyžařských areálů na Vysočině. Podle provozovatelů dali nejspíš přednost sledování Světového poháru v biatlonu, který se konal v nedalekém Novém Městě na Moravě.

Zima opět poleví

V příštím týdnu se dostaneme pod vliv výrazné tlakové výše, která má střed nyní nad Britskými ostrovy a v dalších dnech se posune nad střední Evropu. Na jejím čele vidíme teplou frontu, která nás přejde už během pondělí. Na ní nejprve zasněží, a poté od západu přejdou srážky v dešťové. Ruku v ruce s tím porostou teploty. Už v pondělí odpoledne na severozápadě Čech dosáhnou k +4 °C..

Od úterý do pátku budeme pod vlivem tlakové výše a můžeme prakticky vyloučit srážky. Pokud by tato situace nastala o měsíc později, tedy v březnu, byly by před námi určitě nádherné dny plné slunce. Pokud by nastala už v lednu, nejspíš by nás čekala nízká inverzní oblačnost, a slunce jen na horách. Takhle v únoru to bude na pomezí - ráno a dopoledne se objeví inverze na řadě míst, během dne se většinou rozpustí a zavládne slunce, ale nelze vyloučit, že na některých lokalitách se inverzní oblačnost udrží, informuje meteocentrum.cz.

Při slunečném počasí se teploty budou v těchto dnech dostávat až na +7 °C. Poprvé se tak stane v úterý na severozápadě Čech. Lokálně by tedy mohlo být, hlavně v podhůří hor, i o něco víc, ale to nebude standardní situace, a tak ji nechceme slibovat. Pokud jde o příští víkend, tam se zatím nedá počasí zcela přesně odhadnout. Pravděpodobně zůstane spíše relativně tepleji, tedy stále i přes +5 °C, ale není už jisté, že vydrží i sluníčko.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko bude lákat cizince na agroturistiku? Nový šéf CzechTourism…

20.03.2019 07:31 Zahraniční turisté by měli do Česka jezdit na více dní než nyní, řekl dnes ČTK nový ředitel státní…

Lyžařská sezona vydrží až do Velikonoc, některé areály ale kvůli…

17.03.2019 19:38 S blížícím se jarem lyžařů v horských střediscích ubývá, především ty menší a níže položené…

Kokořín není jen hrad z písničky. Skrývá tajemnou jeskyni i masivní pevnost

10.03.2019 15:30 S přicházejícím jarem opět nastává příznivé počasí pro celodenní toulky a poznávání krásných…

Hory jsou plné sněhu, Čechy odrazuje teplo. Areály asi zavřou předčasně

03.03.2019 18:09 Ačkoliv česká horská střediska mají sněhu dostatek, zájem o lyžování byl o víkendu v nejlepším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama