Skiareály praskaly ve švech, velmi vážný úraz na Plzeňsku

Celá ČR - Vlekaři si velmi pochvalují uplynulý víkend, do hor se vypravily tisíce Čechů. Sezóna ještě nekončí, návštěvnost je výborná i přes týden. Buďte na sjezdovkách, na Plzeňsku se stal vážný úraz.

Přidejte svůj názor

Lyžařská sezona 2014

Například ve skiareálu Špindlerův Mlýn v Krkonoších lyžovalo o víkendu okolo 20.000 sjezdařů a běžkařů. Sjezdovky jsou podle vlekařů pevné, ale nezledovatělé. Do Skiresortu Černá hora - Pec pod Sněžkou v sobotu přijelo okolo 9000 lidí, dnes byl jejich počet stejný.

V šumavském Skiareálu Lipno se v sobotu a neděli vystřídalo na sjezdovkách kolem 6000 lyžařů, což je podle vlekařů na únor slušný průměr. Ještě lepší návštěvnost však podle nich bývá přes týden, kdy chodí lyžovat rekreanti z okolních hotelů.

V Krušných horách ve Skiareálu Klínovec lyžovalo o víkendu dohromady na 7000 lidí, sněhu je tam až kolem metru. Dařilo se i Klínům či Telnici s denní návštěvností až do tisícovky, sněhová pokrývka je kolem půl metru.

Také největší skiareál v Plzeňském kraji, Ski&Bike Špičák, hlásí silnou návštěvnost, tento týden i o víkendu ji zvedly jarní prázdniny školáků z Klatovska. "Každý den nám tu lyžovalo na 1500 lidí, což bývá únorový průměr. Podmínky jsou ideální, v sobotu bylo nádherné slunečné počasí, dnes se nám to posunulo do zimního," řekl Vladimír Kasík, ředitel střediska.

Ke sjezdařům vyjížděla o víkendu i horská služba, jeden z nejvážnějších úrazů se stal v Plešivci u Perninku. Tam lyžař (59) v sobotu odpoledne vylétl na okraji sjezdovky z dráhy a v plné jízdě spadl po hlavě do odvodňovacího kanálu. "Vůbec by nebyl vidět, zapadl do strouhy, která je v těch místech až dva metry hluboká. Naštěstí nehodu viděl jiný lyžař, který nám jí ihned ohlásil," uvedl zasahující člen Horské služby Krušné hory Tomáš Plíva. Lyžař dopadl hlavou na kámen a byl v bezvědomí. Muže záchranáři vyvezli na horní konec sjezdovky, tam jej převzala sanitka, následně jej vrtulník přepravil do nemocnice v Plzni.

Plno bylo také v Jizerských horách, i Jeseníky praskaly podle provozovatelů skiareálů ve švech. Asi 2000 lidí přijelo například o víkendu do karlovského střediska Myšák. Beskydy zaznamenaly vysoký počet návštěvníků. Nadprůměrnou návštěvnost hlásí třeba areál Ski Bílá na Frýdecko-Místecku. Naopak na Razulu či Pustevny přijelo méně lyžařů, než provozovatelé čekali.

Na Vysočině se na svazích střídaly stovky lyžařů, podle vlekařů byla návštěvnost celkem dobrá. V příštím týdnu by navíc do regionu mohli přijet rekreanti z Brna, kde budou jarní prázdniny.

Počasí bude vrtkavé

Území střední Evropy v současné době ovlivňuje talková níže s centrem nad Islandem a nevýrazná níže nad Středomořím, která se bude během úterý prohlubovat. Kromě vlivu těchto dvou útvarů může občas do oblasti České republiky a blízkých států zavítat výběžek tlakové výše nad východní Evropou nebo výběžek tlakové výše nad Atlantikem.

Vzhledem k popsané situaci lze v následujícím týdnu očekávat větší množství oblačnosti a občasně také déšť, na horách sníh.

Výrazně horší počasí bude panovat od úterý do čtvrtka. Zataženo nebo skoro zataženo by mělo převládat prakticky celý den a každý den můžeme počítat také s občasným deštěm. Hojně bude zkrápět zejména oblasti Moravy a Slezska, zatímco v Čechách se bude vyskytovat jen místy, informuje meteocentrum.cz.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lyžaři obsadili horská střediska, sněhové podmínky jsou ideální

13.01.2019 17:47 Dostatek sněhu vylákal o víkendu na české a moravské hory desetitisíce lyžařů. Hlavně v sobotu…

Vesmírná raketa? Hrad Roupov skrývá unikátní tajemství

12.01.2019 21:22 Aktualizováno Málo známé zříceniny hradu Roupov všeobecně nepřitahují velkou pozornost, ovšem kdo do těchto míst…

Tisíce lyžařů vyrazily na hory, v Bedřichově auta ucpala silnice

06.01.2019 19:33 Čerstvý sníh z posledních dní o víkendu přilákal do hor v Česku mnoho lyžařů. Třeba v Bedřichově v…

Hory před koncem roku zaplnili lyžaři, někde jsou fronty u vleků

30.12.2018 17:38 Horská střediska v Česku zaplnily tisíce lyžařů, kteří zde chtějí strávit konec roku. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama