Lyžařů na horách ubývá, sněhu je ale stále dost

Praha - Lyžařů na českých horách už ubývá. O víkendu se na sjezdovky vypravil větší počet lidí spíše v sobotu, v neděli byla podle vlekařů návštěvnost slabá. Zejména větší střediska ale ještě nabízejí dobré lyžařské podmínky.

Přidejte svůj názor

Sedačková lanová dráha

Většina velkých a výše položených areálů chce zůstat v provozu ještě minimálně do Velikonoc. Na některých místech se už lyžuje za snížené jízdné. Sněhu je na svazích sice ještě dost, jeho kvalita ale odpoledne často klesá.

Přes dobré sněhové podmínky v některých střediscích v Jeseníkách přijelo o víkendu lyžovat již méně lidí než v minulých týdnech. V sobotu je lákalo zejména slunečné počasí. Obecně však návštěvnost již klesá, některá střediska proto vleky o všedních dnech vypnou a pustí je opět až příští víkend, zjistila dnes ČTK.

"Návštěvnost je už slabší, ale jsme rádi za každého návštěvníka. Pořád ale dává smysl, aby byla lanovka v provozu, lyžuje se také za snížené ceny," řekl dnes ČTK mluvčí areálů v Karlově Boris Keka. Sněhu je podle něj na svazích stále dostatek. "V noci teploty klesnou pod nulu a sníh krásně přimrzne, v sobotu bylo krásné lyžování," podotkl Keka. Od pondělka do čtvrtka budou vleky stát, rozjedou se opět v pátek. "Také před Velikonocemi chceme lyžovat už od čtvrtka až do pondělí, poté asi sezonu ukončíme," poznamenal.

Přes týden budou stát vleky také v Branné, provozovatel je zapne o víkendu. "Tuto sobotu to bylo příjemné lyžování, sluníčko, zmrzlý sníh, dnes mrholilo a návštěvnost byla slabá, sněhu je však stále dost," uvedl provozovatel Rostislav Procházka.

Vleky nadále pojedou také v Koutech, kam o víkendu dorazilo lyžovat několik stovek lidí. "Návštěvnost už je slabší, ale chceme podle počasí lyžovat až do Velikonoc," podotkl zástupce areálu Petr Marek.

V sobotu vytáhly lyžaře do Božího Daru speciální akce, které areály pořádaly na rozloučení se sezonou, v neděli bylo návštěvníků už méně. Odradilo je počasí - zatažená obloha a místy mlhy. Některé areály končí provoz, jiné plánují ještě v provozu vleky udržet.

Klidnější víkend zaznamenala také horské služba. V Božím Daru se za víkend nestal žádný úraz, na Klínovci asi jen čtyři drobnější, řekl Stanislav Kabeš z horské služby. Díky ochlazení se podle něj stále drží ještě poměrně dobré sněhové podmínky.

Největší středisko oblasti Klínovec nabízí víc než 14 kilometrů pravidelně udržovaných sjezdovek, na kterých je až přes metr sněhu, lyžování bez čekání a výhodné mimosezonní ceny.

V Ústeckém kraji dnes ukončil zimní provoz poslední areál v Telnici na Ústecku. I v Libereckém kraji už některá střediska jako třeba Bedřichov ukončila provoz, jinde ho museli omezit. Třeba Sportovní areál v Harrachově ale zůstane v provozu až do Velikonoc a pokud bude počasí a lyžaři, tak i déle. ČTK to dnes řekl náčelník tamní lanovky Milan Goč.

"Podmínky v Harrachově jsou stále velmi dobré, na sjezdovkách je až 80 centimetrů sněhu, i návštěvnost je dobrá, nemůžeme si stěžovat," řekl Goč. V Harrachově, stejně jako v ostatních zimních střediscích se už lyžuje za nižší ceny, v provozu je ale celé středisko. "Výjimkou je černá sjezdovka v Rýžovišti, kterou už neupravujeme," poznamenal. Celý areál podle něj zůstane v provozu i v příštích týdnech. "Po Velikonocích už ale zavřeme Rýžoviště," dodal Goč.

Omezený je už provoz v Rokytnici nad Jizerou, kde se minulý týden zastavily vleky ve Studenově. "V provozu zůstaneme nejméně do úterý, pak se uvidí," řekl dnes ČTK ředitel Spartaku Rokytnice Jiří Krtička. Lidí ale podle něj ubývá, dnes jich v Rokytnici lyžovalo jen kolem 600. "Když tržby klesají pod 60.000 korun, dostáváme se do ztráty," přiznal ředitel.

Právě nízká návštěvnost je důvodem, proč se dnes naposledy lyžovalo v Telnici na Ústecku. "Podmínky jsou dobré, ale lidí je málo, přes týden to nestačí pokrýt ani náklady na elektřinu," řekl ČTK Jindřich Holinger. O víkendu byla ale podle něj návštěvnost díky pěknému počasí dobrá. "Hodně bylo Němců," dodal.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko bude lákat cizince na agroturistiku? Nový šéf CzechTourism…

20.03.2019 07:31 Zahraniční turisté by měli do Česka jezdit na více dní než nyní, řekl dnes ČTK nový ředitel státní…

Lyžařská sezona vydrží až do Velikonoc, některé areály ale kvůli…

17.03.2019 19:38 S blížícím se jarem lyžařů v horských střediscích ubývá, především ty menší a níže položené…

Kokořín není jen hrad z písničky. Skrývá tajemnou jeskyni i masivní pevnost

10.03.2019 15:30 S přicházejícím jarem opět nastává příznivé počasí pro celodenní toulky a poznávání krásných…

Hory jsou plné sněhu, Čechy odrazuje teplo. Areály asi zavřou předčasně

03.03.2019 18:09 Ačkoliv česká horská střediska mají sněhu dostatek, zájem o lyžování byl o víkendu v nejlepším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama