Praha je cílem homosexuálních turistů

Praha - Praha je cílem homosexuálních turistů a ročně jich do ní přijede na 400 tisíc, ukázal průzkum Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Metropole nabízí gayům asi 30 homosexuálních klubů i speciální ubytování, podle starostky Prahy 2 Jany Černochové (ODS) však tato komunita nedělá problémy.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

"Důvodů, proč je Praha mezi homosexuálními turisty čím dál populárnější, je několik. Je to především fakt, že Češi jsou ateistický národ a nemají proto tak přísný náhled na homosexualitu jako například Poláci," vysvětlil mluvčí AČCKA Tomio Okamura a dodal, že Praha je díky své vysoké turistické návštěvnosti (čtyři miliony cizinců ročně) také velice anonymní a homosexuálních turistů si tak nikdo nevšímá.

"Celkově odhadujeme, že ročně navštíví Českou republiku přibližně 400 tisíc homosexuálních turistů. Vloni navštívilo Českou republiku 6,08 mil. zahraničních turistů, z toho 63 % přijelo do Prahy," dodal Okamura.

V České republice je podle informací AČCKA v současné době kolem 40 specializovaných podniků pro homosexuály, tedy kluby, kavárny a sauny. Více než 30 z nich (30 klubů a kaváren a tři sauny) jsou umístěny v hlavním městě. Zbylé podniky se pak nachází především v Brně a v Ostravě.

Celých 5 % zákazníků těchto zařízení pak tvoří cizinci a jejich počet podle mluvčího AČCKA Tomia Okamury neustále stoupá.

"Oblíbenou adresou pro různé kluby pro homosexuály se staly Vinohrady," přiznává starostka Prahy 2 Černochová. Dodává však, že s homosexuální komunitou nemá městská část nejmenší problémy. "Na Vinohradech máme pět takovýchto klubů a žádné stížnosti na ně nepřijímáme. Nikdy jsme nezaznamenali, že by tato komunita rušila veřejný pořádek," dodala Mediafaxu Černochová.

Nejpopulárnějším a největším klubem pro homosexuály v České republice je Valentino ve Vinohradské ulici na Praze 2. Ten svým zákazníkům poskytuje dokonce 3. patra. Popularitě se však těší i vinohradský klub Termix a Friends. Nejznámější kavárnou pro homosexuály je Latimere a saunou Bybolonia v Martinské ulici na Praze 1.

O rizicích návštěvy klubu pro homosexuály koluje spousta pověstí, jen některé jsou však podle Martina Strachoně ze sdružení STUD Brno, které bojuje za práva gayů a lesbiček, pravda. "Dost záleží na tom, jakého druhu ten který klub je. Některé jsou rizikové, ale to záleží spíše na chování jednotlivců, nikoliv klubu," vysvětlil. Existenci klubů pro gaye každopádně vítá. "Je dobré, že existují místa, kde se mohou gayové potkávat. Škoda, že taková místa nejsou i pro lesbičky," řekl Mediafaxu.

Gay aktivista Jiří Hromada dodává, že do těchto klubů chodí především mladí lidé a turisté. "Je pravda, že mnozí tyto kluby navštěvují kvůli sexu. Ale jsou kluby, které takového člověka okamžitě vyhodí," upozornil Hromada a dodal, že obvykle se lidé chtějí na těchto místech pouze seznamovat. "Vím o klubu na pražském Žižkově, kde se nabízejí prostituti. Chodí tam většinou cizinci a prostituti jsou většinou heterosexuálové," prozradil.

Praha však nabízí i speciální ubytovací zařízení pro homosexuální turisty, zájemce si může vybrat z přibližně deseti možností. Majitelé navíc bývají sami homosexuálové, takže mají pro své hosty pochopení a zákazník tak nemusí nic předstírat. Hotely se navíc nacházejí v centru města, především na Václavském náměstí a v okolí Staroměstského náměstí.

Homosexuální turisté však tvoří významnou skupinu i v dalších světových městech. Ve španělské Barceloně byl již v roce 2003 otevřen první homosexuální pětihvězdičkový hotel na světě. Druhý byl následně otevřen v argentinském Buenos Aires a další v Berlíně.

V Evropě již existuje také výhradně ženský hotel, který využívají lesbičky. Jmenuje se Artemisia a nachází se v Berlíně. Cílem homosexuálů je především Londýn, Berlín, Španělsko, především španělský ostrov Ibiza a Barcelona. Popularitu mezi homosexuály získávají díky jménu i pobyty na řeckém ostrově Lesbos.

Loading...
Témata: Homosexuálové | Praha
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Horní úsek lanovky na Sněžku kvůli vichřici stojí

08.12.2019 11:07 Horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku se ráno kvůli silnému větru nerozjel. Provoz lanovky je…

Hrad Kost vydal tajemství. Je mnohem starší, než se uvádělo?

06.12.2019 10:03 Hrad Kost na Jičínsku je pravděpodobně téměř o 100 let starší, než se uvádí. Archeologové při…

Temné tajemství české historie: Byla kamenná hradní věž domovem sirotků?

30.11.2019 21:06 Aktualizováno Malebná zřícenina Sirotčího hrádku patří k neodmyslitelným dominantám Pálavských vrchů. Bělošedé…

Zámek Humprecht: Proč jeho věž zdobí namísto kříže půlměsíc?

29.11.2019 09:59 Raně barokní zámeček Humprecht je pojmenovaný po svém zakladateli, hraběti Janu Humprechtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama