V katedrále sv. Víta budeme platit vstupné

Praha - Od začátku srpna se bude v katedrále svatého Víta na Pražském hradě opět platit vstupné. Agentuře Mediafax to potvrdil v úterý Radim Ochvat, šéf tiskového oddělení Hradu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Návštěvníci se zadarmo podívají jen do malé části katedrály u vchodu. Prohlídka svatého Víta se totiž začlení do velkého a malého prohlídkového okruhu Pražského hradu. Cena návštěvnických okruhů se měnit nebude.

Velký okruh stojí pro dospělého návštěvníka 350 korun, malý o stovku méně, tedy 250 korun.

V rámci velkého okruhu si kromě katedrály může zájemce prohlédnout Starý Královský palác, expozici Příběh Pražského hradu, Baziliku sv. Jiří, Jiřský klášter – Národní galerii, Zlatou uličku s věží Daliborkou, Obrazárnu Pražského hradu.

Malý okruh zahrnuje Starý Královský palác, Baziliku sv. Jiří, Zlatou uličku s věží Daliborkou.

Samostatné vstupné ve výši 100 korun pro katedrálu zavedla katolická církev, když během vleklého soudního sporu o vlastnictví rozhodl soud o navrácení chrámu katolické církvi. Platba se zrušila v roce 2007, kdy další soud rozhodnul, že církev chrám opět vrátí státu.

Katedrála svatého Víta patří k největším a nejvýznamnějším chrámům. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen.

Kolem roku 925 zde kníže Václav I. založil románskou rotundu, která byla po roce 1060 přestavěna v trojlodní baziliku se dvěma věžemi. Význam katedrály vzrostl zejména po zřízení pražského biskupství (r. 973) a založení sboru kanovníků - kapituly svatovítské, pozdější významné kulturní i administrativní instituce.

Roku 1344 zahájil Karel IV. stavbu gotické katedrály. První stavitelé, Matyáš z Arrasu a později Petr Parléř, postavili chór s věncem kaplí, Svatováclavskou kapli, Zlatou bránu a spodní část hlavní věže.

Po staletí pak chrám zůstal nedokončen, přestože se někteří panovníci pokoušeli pokračovat ve stavbě. Hlavní věž byla završena renesanční helmicí a byla postavena hudební kruchta. Průčelí chrámu bylo provizorně uzavřeno.

Teprve ve 2. polovině 19. století zahájila Jednota pro dostavění chrámu sv. Víta opravu původní části a dostavbu katedrály v novogotickém slohu. V roce 1929 byl chrám slavnostně vysvěcen. Ještě v pozdějších letech byl upravován interiér katedrály.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výstupový chodník na Sněžku se opět otevře, další omezení bude v září

19.07.2019 09:37 Od dneška od 14:00 bude opět obousměrně otevřený turistický chodník z Růžové hory na Sněžku v úseku…

Pozor v Krkonoších. Sestup ze Sněžky řetězovou cestou je ode dneška uzavřen

15.07.2019 10:59 V Krkonoších dnes začal platit zákaz sestupu ze Sněžky takzvanou řetězovou cestou, která vede po…

Strach o tisíce Čechů na Chalkidiki: Ostrov zpustošily bouře, zjišťuje se…

11.07.2019 08:42 Na řeckém poloostrově Chalkidiki, který ve středu zasáhly silné bouře s krupobitím, je s cestovními…

Letohrádek královny Anny skrývá vzácný příběh naplněné lásky

30.06.2019 18:55 Trochu ve stínu majestátního Pražského hradu, na druhé straně Jeleního příkopu, nachází se malebný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama