Vodáci, pozor. Sjíždění řek je nyní prakticky nemožné

Praha - Příjemné letní počasí přímo svádí k tomu vyrazit někam k vodě. Někomu stačí navléknout plavky a vykoupat se, někdo raději krotí vlny z raftu či kánoe. A koupe se později - nedobrovolně. Letos však dávejte bedlivý pozor! Hladina řek je opravdu nízko a převrhnutí loďky by vás tak mohlo stát víc než pádla a mokré oblečení.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Na konci školního roku, kdy už je větší pohoda a svítí sluníčko, obvykle studenti i vášniví vodáci popadnou pádla a hurá na řeky. Letos je ale třeba dbát zvýšené pozornosti a předem si pořádně rozmyslet, kam vlastně vyrazíte. Drtivou většinu říčních koryt je totiž nyní naprosto nemožné sjet (tabulka zde).

Důvodem je sucho, před kterým už dříve varovali meteorologové. Neprší tolik, aby stoupla hladina řek a vodáci tak neriskovali propíchnutí raftu či rozbití kánoe, a když už prší, tak zničená půda nedokáže vstřebávat vodu.

A bude hůř. Už teď je na většině místech hladina řek tak nízko, že platí přísný zákaz sjíždění. Někde - jako třeba na Branné a Cidlině - je rozdíl mezi povoleným limitem a současným stavem hladiny řek dokonce i 40 centimetrů. Katastrofická situace je pak třeba v Doubravě, kde se vodní hladina dostala dokonce 106 centimetrů pod limit.

Naopak vhodné podmínky pro sjíždění jsou v současné době na Berounce, Bílině, Dyji, Lužnici či Nežárce. Přesto odborníci varují: Vždy si před vyplutím zjistěte co nejvíce informací o řece - zejména o jejích nebezpečných místech.

Témata: Vodáci | řeky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Historie hradu Kámen: Místo smíru dvou nepřátel a počátek cesty Jiřího z…

08.09.2018 07:45 Málo známý hrad Kámen, jehož název jasně vypovídá o středověké pevnosti vystavěné na žulové skále,…

Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu

25.08.2018 12:10 Praha - Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu, bude ji vlastnit městská společnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama