Vodáci, pozor. Sjíždění řek je nyní prakticky nemožné

Praha - Příjemné letní počasí přímo svádí k tomu vyrazit někam k vodě. Někomu stačí navléknout plavky a vykoupat se, někdo raději krotí vlny z raftu či kánoe. A koupe se později - nedobrovolně. Letos však dávejte bedlivý pozor! Hladina řek je opravdu nízko a převrhnutí loďky by vás tak mohlo stát víc než pádla a mokré oblečení.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Na konci školního roku, kdy už je větší pohoda a svítí sluníčko, obvykle studenti i vášniví vodáci popadnou pádla a hurá na řeky. Letos je ale třeba dbát zvýšené pozornosti a předem si pořádně rozmyslet, kam vlastně vyrazíte. Drtivou většinu říčních koryt je totiž nyní naprosto nemožné sjet (tabulka zde).

Důvodem je sucho, před kterým už dříve varovali meteorologové. Neprší tolik, aby stoupla hladina řek a vodáci tak neriskovali propíchnutí raftu či rozbití kánoe, a když už prší, tak zničená půda nedokáže vstřebávat vodu.

A bude hůř. Už teď je na většině místech hladina řek tak nízko, že platí přísný zákaz sjíždění. Někde - jako třeba na Branné a Cidlině - je rozdíl mezi povoleným limitem a současným stavem hladiny řek dokonce i 40 centimetrů. Katastrofická situace je pak třeba v Doubravě, kde se vodní hladina dostala dokonce 106 centimetrů pod limit.

Naopak vhodné podmínky pro sjíždění jsou v současné době na Berounce, Bílině, Dyji, Lužnici či Nežárce. Přesto odborníci varují: Vždy si před vyplutím zjistěte co nejvíce informací o řece - zejména o jejích nebezpečných místech.

Loading...
Témata: Vodáci | řeky
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

13.10.2019 11:42 Horní úsek lanové dráhy na Sněžku se dnes ráno kvůli silnému větru nerozjel. Kabinová lanovka na…

Červená Lhota: Slavný český zámek se stal dějištěm krvavé tragédie

06.10.2019 11:45 Půvabný zámek plující na hladině rybníka nezapře svůj původ v zemanské tvrzi. Její počátky spadají…

Zámek Blatná: Vodní pevnost a pohodlná rezidence pro Lva

06.10.2019 08:34 Zámek Blatná, to je především malebný zámek uprostřed rybníka ve stejnojmenném městě v jižních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama