Na kole za divy Česka: Užijte si adrenalin, vyhlídky i koloběžky

Kouty nad Desnou - V Koutech nad Desnou můžete relaxovat, objevovat, ale hlavně zažívat pořádná dobrodružství. Pro lenochy je tu lanovka, díky které ušetříte síly při dobývání nových míst ležících vysoko v horách (přehrada Dlouhé Stráně, která patří mezi sedm divů České republiky a Rysí skály). Dolů pak můžete sjet po Uhlířské stezce a dát si discgolf, nebo po 17 km dlouhé trati na koloběžkách.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

V Koutech vyváží cyklisty i turisty šestisedačková lanovka na celkem čtyři tratě různých obtížností, které jsou charakteristické svou dlouhou délkou. Jezdci s batůžky na celoodpružených kolech dávají nejčastěji přednost lehké modré „Uhlířské stopě", která je se svými 6,5 km nejdelší tratí.

Uhlířská stopa

Uhlířská stopa se zpočátku klikatí ve velkých zatáčkách po celé šířce sjezdovky. Tuhle vyšlapanou pěšinku zvládá i pevné kolo, nicméně celoodpružené oceníte zejména v dalších pasážích tratě.

Pokračuje se dál doleva, kde vás čeká lesní „kořínková" cestička, na jejímž konci narazíte na širokou lesní cestu, na které – pokud se chcete dostat zpět k lanovce – zabočte doprava. Pokud se bez lanovky obejdete, zahněte na křižovatce doleva a můžete si po asfaltu vyjet buď zpět na Medvědí horu (výstup lanovky) nebo můžete sjet až do Loučné nad Desnou.

Na cestě pokračujte po delším traverzu po vrstevnici, než narazíte na spojení tras červené Hřebenky a právě Uhlířské stopy v místě zvaném „U obrázku". Odtud následuje mírný sjezdík po šotolinové cestě, kdy vás Uhlířská stopa zavede po nějaké době do lesa. Lesní cesta už představuje skutečný trail, kde celoodpružené kolo najde své uplatnění. Střídají se tu hlinité vlny s klopenými zatáčkami a ke konci se opět dostáváte na hravou kořenovitou pěšinu.

Tuhle pasáž máte přesně takovou, jakou si jí uděláte – jste-li šikovní bikeři, není problém si tu vyšvihnout i nějaký ten skok, netroufáte-li si, můžete všechny skoky projet v podstatě jako vlny. Trail ukončují dvě dlouhé klopené zatáčky na sjezdovce a jste u nástupu lanovky.

Další trasy

Pro zdatnější sjezdaře se nabízí středně těžké varianty Hřebenka a Stará Medvědice a nejobtížnější sjezdovou tratí je tu černá trasa Koutíkův sen. Pro tyto tratě je vhodné zapůjčit si v půjčovně sjezdové kolo, nicméně tratě se dají zvládnout i na kole endurovém. Pro baťůžkáře a pohodáře už tyto tratě ale úplně vhodné nejsou.

Zábava

Kromě bikování si v Koutech můžete dát také discgolf, což je obdoba golfu na horách – místo míčků ale máte disky a místo jamek koše. Sadu fresbee si zapůjčte dole u pokladen v půjčovně kol (zapůjčení sady = 150 Kč) a nechte se vyvézt lanovkou na discgolfové hřiště, které se nachází u výstupu lanovky. Pravidla discgolfu jsou podobná golfu – čím méně bodů, tím lépe.

Dalším adrenalinem v Koutech jsou koloběžky. Trasa pro koloběžky má 17 kilometrů a vede od horní nádrže Dlouhé Stráně po asfaltovém sjezdu okolo dolní nádrže až do Koutů. Kromě úseku okolo dolní nádrže se v podstatě nemusíte vůbec odrážet a jen se vezete.

Kolobežky si můžete zapůjčit už v prodejně Helia Sport u pokladen (půjčovna biků), což je sice o 50 Kč levnější (200 Kč + 1500 Kč kauce), nicméně pak s koloběžkou musíte ujít ještě trasu 4,5 km k nádrži Dlouhé Stráně. Další a pohodlnější variantou je vyrazit mikrobusem na Dlouhé Stráně (40 Kč jízdenka a autobus jezdí po půl hodině), kde lze koloběžky i s helmou rovněž zapůjčit (250 Kč + 1500 Kč kauce). Z Dlouhých Strání vám koloběžkový výlet zabere okolo 1,5 hod času.

Rysí skála a Dlouhé Stráně

Pro rodiny s dětmi se v okolí nabízí i naučná stezka Rysí skála, která vede od výstupu lanovky až na Medvědí horu. Stezka je značená rysí tlapkou a najdete na ní různé interaktivní prvky, prolézačky nebo chýši Praděda. Se svačinou počkejte až na její konec a užijte si výhled na nevyšší horu Jeseníků Praděd. Stezka má 2 km, takže je pohodově zvládnutelná.

A samozřejmě tu nemůžete vynechat ani zmíněnou přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně ležící v nadmořské výšce 1350 m. K horní nádrži Dlouhé Stráně vás rovněž od horní stanice lanovky odveze autobus za 40 Kč nebo se můžete vydat 4,5 km po svých, či na kole. Kolem horní nádrže najdete cyklo a in-line okruh, takže spojíte sport se zajímavou podívanou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lyžařské areály nezavírají. Sjezdovky pojedou i o Velikonocích

14.04.2019 17:12 Týden před Velikonocemi je v Česku v provozu stále ještě několik horských středisek. Zatímco však…

Je to jak lyžování na ledovci v Alpách, láká krkonošský Harrachov

11.04.2019 09:17 V Libereckém kraji je pro lyžaře otevřené poslední středisko. V krkonošském Harrachově je na…

Hrad Ementál: Česká památka s nejpodivnějším názvem

07.04.2019 19:31 Aktualizováno Valečov neboli Ementál je zřícenina středověkého hradu, která se vypíná na skalních útvarech při…

Lyžařské areály pro letošní zimu zavírají. Pár jich nechá otevřeno dva…

31.03.2019 18:47 Lyžaři mají poslední dva týdny na to, aby vyrazili na hory do Česka. Sjezdovky jsou v provozu už…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama