Skiareály v ČR si mnou ruce: Podmínky jsou ideální, jezdí tisíce lyžařů

Praha - Zatímco města ve většině krajů trápil smog, kvůli inverzi bylo na horách slunečno a tepleji než v nížinách. Není proto divu, že skiareály zaplnily tisíce lyžařů. I přes ideální podmínky měla ale práci také Horská služba.

Ilustrační foto

Někteří provozovatelé tvrdí, že tato sezona je jedna z nejlepších za poslední roky. Na sjezdovkách je i přes metr sněhu. V Krkonoších i Jeseníkách aktuálně platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí a platí pro lavinové katastry, které leží mimo turisticky značené trasy. 

Na Lipenském jezeře byla letos poprvé otevřena bruslařská dráha. Desítky lidí využily zase možnosti zabruslit si na rychlobruslařském oválu ve Žďáru nad Sázavou. Krásné počasí přilákalo do hor vedle milovníků sjezdového a běžeckého lyžování také hodně pěších turistů.

Tisíce lidí lyžovaly také na Zadově, kde leží na sjezdovkách až metr sněhu. Lyžaři mohli využít všechny vleky i sedačkové lanovky. Upravené lyžařské stopy v okolí měří podle správce areálu Petra Vondraše kolem 70 kilometrů. Zhruba pět stovek lyžařů se zúčastnilo veřejných lyžařských závodů.

"Podmínky jsou nejlepší za mnoho posledních let, návštěvnost je vysoká, ale nikoliv rekordní, protože lidé mají strach z polétavého prachu," řekl ČTK správce střediska na Šibeničním vrchu Jan Zenkl. Obavy ze smogu označil za liché a poukázal na to, že v nedalekých Říčanech je plicní léčebna. "Ale lidem to nevysvětlíte. Maminky mají strach, dvě děti tady dokonce lyžovaly s rouškou," dodal.

Psali jsme:  

Na horách na severu republiky je poznat, že začaly prázdniny v Polsku. V Česku začnou týdenní cykly jarních prázdnin začátkem února a potrvají do poloviny března.

Do Sportovního areálu Ještěd vyrazilo o víkendu bezmála 7000 lyžařů. "Co jsem tady, tak takový víkend nepamatuju. Celý areál je v provozu, o víkendu jsme pustili i Staré Pláně," řekl ČTK vedoucí střediska Jan Svatoš.

Také v oblíbeném krkonošském areálu v Rokytnici nad Jizerou měli o víkendu nabito. "Návštěvnost se vyrovnala dnům před Silvestrem," řekl ČTK ředitel Spartaku Rokytnice Michal Kopecký.

"Na Bouřňáku to o víkendu vypadalo nádherně, jako v Alpách. Modrá obloha, sluníčko, na vrchu Bouřňák je lehce nad nulou, dole v Mikulově lehce pod nulou," popsal ČTK víkendové podmínky ve Sport Centru Bouřňák na Teplicku Petr Benda. Středisko podle něj bylo o víkendu plné. "Já takovou sezonu nepamatuju a starousedlíci říkají, že tady takové dny deset let zpátky nebyly," poznamenal. Středisko je otevřené denně od 08:00. Ve středu je večerní lyžování a od pátku do neděle se lyžuje až do 18:00.

Psali jsme:  

Velikou návštěvnost zaznamenaly o víkendu lyžařské areály na Frýdecko-Místecku v Beskydech. Vedoucí střediska Ski Bílá Jaroslav Vrzgula řekl, že lyžařů přijelo o víkendu do areálu opravdu hodně. "Sice minulý víkend byla návštěvnost možná ještě větší, ale i tak byla velice slušná. Má být pěkně, takže doufáme, že to vydrží," řekl Vrzgula. 

"O víkendu bylo plno, podmínky jsou skutečně skvělé, je to prostě skvělá zima," řekl provozovatel střediska v Branné na Šumpersku Rostislav  Procházka. Ideální podmínky panovaly také ve Ski Aréně Karlov. "Do hor to přilákalo spoustu lidí, dnes krásně svítí sluníčko, skutečně naprostá spokojenost," uvedl zástupce areálu Boris Keka. Spousta lyžařů dorazila také do areálu Hlubočky u Olomouce.

Na ideální podmínky láká lyžaře také Ovčárna pod horou Praděd, která je nejvýše položeným lyžařským střediskem v ČR. Kvůli své poloze v přírodní rezervaci může areál spoléhat pouze na přírodní sníh.

Lyžařský areál v Němčičkách na Břeclavsku zaznamenal tento víkend velkou návštěvnost, odhadem asi 2000 lidí.

Polovina domácností s dětmi se chystá na dovolenou v Česku

17.06.2021 12:28 Na dovolenou v tuzemsku se podle vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz chystá zhruba polovina…

Zámek Nové Město nad Metují představuje unikátní dílo architekta Dušana…

12.06.2021 15:00 Zámek Nové Město nad Metují se nachází ve stejnojmenném městě v okrese Náchod, v Královéhradeckém…

Související:

Právě se děje