Češi míří na hory, podmínky pro jarní prázdniny jsou ideální

Praha - I přes mírné oteplení a oblevu se o tomto víkendu vydaly do českých hor tisíce lyžařů. Vlekařům pomohly i pololetní školní prázdniny a navazující jarní volno v některých regionech.

Přidejte svůj názor

Pec pod Sněžkou

Do pěti středisek SkiResortu Černá hora - Pec denně dorazilo 10.000 návštěvníků a v Rokytnici nad Jizerou či Harrachově každý den lyžovaly více než dvě tisícovky lidí. I společnost Ski bižu, která provozuje střediska v Bedřichově, na Tanvaldském Špičáku a Severáku v Jizerských horách hlásila dobrou návštěvnost, přes 4000 lidí denně.

Také na Šumavu dorazily tisícovky lidí. Zvláště pátek byl podle provozovatelů díky jednodenním školním pololetním prázdninám návštěvností mimořádný a zařadí se k nejlepším dnům sezony. Ve Skiareálu Lipno se v pátek vystřídalo 3500 lyžařů a dalších zhruba 5200 přišlo v sobotu a dnes. Na Zadov přijelo v pátek asi 1400 lidí, podobně v sobotu, v neděli asi tisícovka.

V areálu Ski Bílá v Beskydech byla podle vedoucího Jaroslava Vrzguly návštěvnost v sobotu mírně nadprůměrná, a to kolem 2000 lidí, dnes pak klesla na 1600 až 1700.

Jarní prázdniny začínají, podmínky jsou ideální

V některých okresech navíc v pondělí začínají jarní prázdniny. V Olomouckém kraji, kde mají příští týden volno školáci na Přerovsku, tak jsou plně obsazeny hotely a ubytovny v Jeseníkách.

V největším krušnohorském areálu Klínovec je 80 až 150 centimetrů sněhu, v provozu jsou všechny vleky na téměř 19 kilometrech sjezdovek. "Tento víkend, kdy bylo velmi hezké počasí, byl paradoxně trochu slabší než před 14 dny. Čekali jsme, že se to o jarních prázdninách zvětší. Pořád je to hodně, ale nebyly to rekordy," řekla mluvčí střediska Hana Hoffmannová.

V okolí Klínovce je projeto asi 49 kilometrů běžeckých stop. Všechny jsou upravovány třikrát týdně a všude je dost sněhu. Na Klínovci je tepleji, ale sněhovou pokrývku to neohrožuje. V týdnu napadlo dalších pět až deset centimetrů sněhu. Ubytovací kapacity jsou plné. "Je tu ale hodně soukromých ubytovatelů a individuálně se v okolí dá ubytování najít," řekla Hoffmannová.

Také v božídarském areálu bylo o víkendu jasno. Je tam 65 centimetrů přírodního sněhu na technickém základu, skiareál je plně v provozu. "Podmínky jsou perfektní," uvedl mluvčí skiareálu Neklid Filip Majkus. "Další týden, kdy začínají prázdniny, budou ideální podmínky," dodal. Odpolední teploty byly dnes mírně nad nulou. Během pondělí se má ochladit mírně, v týdnu pak až na minus devět stupňů.

Spokojeni mohou být i zemědělci, upozornilo dnes meteocentrum.cz. Sníh, i když je na povrchu studený, totiž funguje jako skvělá ochrana před mrazem podobně jako zimní kožich. Zejména čerstvě napadaný sníh obsahuje množství vzduchových bublin, díky kterým je vedení tepla velmi obtížné.

Další výhodou sněhu je to, že zaručuje půdě dostatek vláhy. Čím déle sněhová pokrývka na úrodných půdách zůstane, tím menší je pravděpodobnost extrémního sucha na jaře a v létě. Lidova pranostika "únor bílý pole síly" je tedy zaručeně pravdivá a to i v dnešních dobách, kdy spousta pranostik přestává platit díky měnícímu se klimatu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teplo přilákalo do českých hor tisíce lidí

17.02.2019 20:52 Teplé a slunečné počasí přilákalo o víkendu na české hory tisíce lyžařů. Teploty přes den stoupaly…

Zámek Konopiště: Gotická pevnost skrývá mnohá tajemství

10.02.2019 18:36 Aktualizováno Zámek Konopiště se nachází ve Středních Čechách na Benešovsku. Leží uprostřed rozsáhlého anglického…

Zámek, který nebyl zámkem. Lednicko-valtický areál ukrývá středověké…

10.02.2019 13:38 Lednicko-valtický areál patří k našim vůbec nejnavštěvovanějším destinacím. Svůj zasloužený zájem a…

Desetitisíce Čechů využily sněhu. Zaplnily lyžařské areály

03.02.2019 20:15 Dětem z několika okresů republiky začaly jarní prázdniny a zimním areálům hlavní sezona, tento…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama