Most do věčnosti: Mariánský most vede z krematoria do skály

Mariánský most v Ústí nad Labem není žádnou novinkou, přesto je to nejmladší most přes Labe v Ústí nad Labem. Jedná se o most, který se rozhodlo postavit město, ne stát.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Mariánský most

Autorem Mariánského mostu je architekt Roman Koucký a pracovalo se na něm od roku 1994 do roku 1998. Tento téměř 200 metrů dlouhý most spojuje Ústí nad Labem-město s částí Střekov. Nachází se v místě zvaném Ústecká brána. Jeho severní část začíná pod Mariánskou skálou, která jeho tvůrce omezovala při stavbě. Na druhém břehu se napojuje na silnici ve směru Kamenný vrch, tím směrem se také nachází ústecké krematorium.

Stavba je unikátní také v tom, že byla postavena na popud samotného města, ne státu. A Ústí nad Labem za ni zaplatilo přes 750 milionů korun. V roce 2008 však město Mariánský most prodalo státu, proto se od 26. června 2008 o stavbu stará Ředitelství silnic a dálnic České republiky. Město tím ušetří mnoho nákladů na údržbu.

Most je zavěšen na dvou betonových pylonech, které stojí u jižního břehu. Z každého pylonu vychází 15 ocelových lan, které konstrukci drží. Myšlenkou při tvorbě bylo to, že nestačí postavit jen funkční most, lidé si prý zasloužili nějakou pěknou architektonickou záležitost. Most měl ukázat, že Ústí nad Labem není jen město chemické a průmyslové.

Konstrukce se nesetkala jen s chválou, množství lidí most spíše kritizovalo, že je zbytečně strohý a připomíná komunistický režim, že se k městu nehodí, že bylo zbytečné stavět most v takovém stylu. Místní kritici o mostu někdy mluví jako o „mostu do věčnosti“, protože od krematoria míří do skály. Řidič, který přijede od Střekova, pak může mít pocit, že do skály narazí a dokončí tak svou poslední jízdu.

Mariánský most získal Cenu Evropské asociace ocelových konstrukcí 1999 a stal se novou dominantou Ústí nad Labem. Objevil se i na známkách. Na výběru jména se podíleli obyvatelé Ústí nad Labem. Mezi návrhy byly kromě zvoleného jména i názvy jako Vidlák, Manhattan, Semtam most či Jehla. Název Mariánský most vyhrál kvůli tomu, že most stojí právě u Mariánské skály – v dnešní době je poměrně neobvyklé, aby byl most pojmenován po světci.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko bude lákat cizince na agroturistiku? Nový šéf CzechTourism…

20.03.2019 07:31 Zahraniční turisté by měli do Česka jezdit na více dní než nyní, řekl dnes ČTK nový ředitel státní…

Lyžařská sezona vydrží až do Velikonoc, některé areály ale kvůli…

17.03.2019 19:38 S blížícím se jarem lyžařů v horských střediscích ubývá, především ty menší a níže položené…

Kokořín není jen hrad z písničky. Skrývá tajemnou jeskyni i masivní pevnost

10.03.2019 15:30 S přicházejícím jarem opět nastává příznivé počasí pro celodenní toulky a poznávání krásných…

Hory jsou plné sněhu, Čechy odrazuje teplo. Areály asi zavřou předčasně

03.03.2019 18:09 Ačkoliv česká horská střediska mají sněhu dostatek, zájem o lyžování byl o víkendu v nejlepším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama