Tisíce lidí vyrazily lyžovat, počasí jim ale nepřálo

Kvůli dešti a předvánočnímu shonu hlásí lyžařské areály nízkou víkendovou návštěvnost. Většina bude mít otevřeno i na Štědrý den, některé ve zkráceném provozu. Provozovatelé vleků očekávají zvýšený nápor lyžařů od 25. prosince či po svátcích. Skutečná sezona podle nich začíná až mezi druhým svátkem vánočním a Novým rokem, kdy přijedou lidé trávit Silvestra na horách. Sněhové podmínky ve velkých střediscích jsou dobré, obleva je většinou neohrozila.

Přidejte svůj názor

Lyžařská sezona

Do krkonošského skiareálu ve Špindlerově mlýně přijelo v sobotu a neděli kolem 4000 lidí. Návštěvnost odpovídá vánočnímu období, kdy se lidé spíš věnují přípravě na Štědrý den. V hlavní sezoně bývá o víkendu i čtyřikrát více lyžařů. V areálu je v provozu 15 kilometrů sjezdovek, pět lanovek a čtyři vleky, na svazích je kolem 40 až 60 centimetrů sněhu. Ve SkiResortu Černá hora - Pec bylo kolem kolem 6000 návštěvníků. "S ohledem na počasí je návštěvnost dobrá, ale chtěli jsme ji malinko vyšší. Počasí nám příliš nepřeje, ale mělo by se zlepšovat. Připadlo přibližně 15 centimetrů od 1000 metru nahoru," uvedl Petr Hynek ze skicentra.

Dostatek sněhu je i v areálech v Libereckém kraji. "Návštěvnost vzhledem k počasí, které je, je ale minimální. Lidé běhají po obchodních centrech a v tomto dešti se jim moc lyžovat nechce," uvedl ředitel areálu v krkonošské Rokytnici nad Jizerou Vít Pražák. Na Boží hod podle něj spustí i lanovku na Lysou horu, která je největším lákadlem střediska. V sousedním Harrachově mohlo o víkendu denně lyžovat až 1000 lidí. "Zájem byl slušný," uvedl vedoucí tamní lanovky Martin Nedvěd. Naopak minimální zájem byl o další krkonošské středisko, Paseky nad Jizerou. "Denně tak do 150 lidí," odhadl provozovatel střediska Martin Řípa. Pár set lidí denně pak lyžovalo v Jizerských horách v Bedřichově, na Severáku i na Tanvaldském Špičáku, obdobné to bylo i na Ještědu v Liberci.

Jen stovky lyžařů byly o víkendu i na jihočeských sjezdovkách. Na svazích ve Skiareálu Lipno a šumavských střediscích Zadov i Hochficht na česko-rakouském pomezí leží asi půlmetrová vrstva technického sněhu.

Naopak v Ústeckém kraji jezdí kvůli oblevě pouze dva vleky. V Klínech nad Litvínovem byla dnes v provozu Poma a otevřená 300 metrů dlouhá modrá sjezdovka a v Zadní Telnici za Ústím nad Labem se dá zatím lyžovat na dětské sjezdovce Meva, která má necelých 200 metrů. Provozovatelé areálu Bouřňák na Teplicku chtěli sezonu zahájit v pátek, start se ale rozhodli odložit na 25. prosince.

Na Vysočině zase kvůli dešti a větru provozovatelé zavřeli sjezdovky na Křemešníku a v Lukách nad Jihlavou. Lyžovalo se na Šacberku na Jihlavsku nebo na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. Sjezdovky s technickým sněhem využily desítky lidí.

Malá byla i návštěvnost v Jeseníkách. "O víkendu hodně pršelo, na návštěvnost to mělo vliv, ale jedeme dál," řekl ČTK provozovatel areálu v Branné na Šumpersku Rostislav Procházka. Podobně tomu bylo ve Ski Aréně Karlov na Bruntálsku. Podprůměrnou návštěvnost zaznamenaly i Beskydy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko bude lákat cizince na agroturistiku? Nový šéf CzechTourism…

20.03.2019 07:31 Zahraniční turisté by měli do Česka jezdit na více dní než nyní, řekl dnes ČTK nový ředitel státní…

Lyžařská sezona vydrží až do Velikonoc, některé areály ale kvůli…

17.03.2019 19:38 S blížícím se jarem lyžařů v horských střediscích ubývá, především ty menší a níže položené…

Kokořín není jen hrad z písničky. Skrývá tajemnou jeskyni i masivní pevnost

10.03.2019 15:30 S přicházejícím jarem opět nastává příznivé počasí pro celodenní toulky a poznávání krásných…

Hory jsou plné sněhu, Čechy odrazuje teplo. Areály asi zavřou předčasně

03.03.2019 18:09 Ačkoliv česká horská střediska mají sněhu dostatek, zájem o lyžování byl o víkendu v nejlepším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama