Tisíce lyžařů vyrazily na hory, v Bedřichově auta ucpala silnice

Čerstvý sníh z posledních dní o víkendu přilákal do hor v Česku mnoho lyžařů. Třeba v Bedřichově v Jizerských horách turisté zcela ucpali silnice a parkoviště, situaci musela řešit policie. Většina středisek hlásí desítky centimetrů vysokou sněhovou pokrývku, některé areály mají i kolem metru sněhu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Sněžení vylepšilo lyžařské podmínky také v Krkonoších, kde je nyní až 80 centimetrů sněhu, skiareály se ale místy musely potýkat s větrem. V provozu je mimo jiné všech pět areálů SkiResortu Černá hora - Pec, který nabízí 42 kilometrů sjezdovek. O víkendu je navštívilo přes 17.000 lyžařů. K dispozici je i 40 kilometrů tras pro běžkaře. Více než 15.000 lidí zamířilo do Špindlerova Mlýna, kde je k dispozici přes 20 kilometrů upravených sjezdovek až s 80 centimetry sněhu. Dnes dopoledne tam ale kvůli silnému větru museli na čas omezit provoz některých lanovek.

Lanovka dopoledne nejela ani v Rokytnici nad Jizerou a v sobotu snížil návštěvnost déšť. Sněhu je tam aktuálně až 70 centimetrů. V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Horská služba nedoporučuje kvůli větru a snížené viditelnosti hřebenové túry. Sobotu v Krkonoších poznamenala tragická událost, kdy se při pádu z lanovky v Harrachově těžce zranila šestiletá dívka. Záchranáři ji převezli do nemocnice a policie hledá svědky události.

Podobně jako v Krkonoších zasáhl i v Krušných horách část středisek silný vítr a také námraza. Nejela kvůli tomu například lanová dráha CineStar Express v areálu Klínovec. Další vleky a lanovky na Klínovci zůstaly v provozu. Otevřeno je tam přes 25 kilometrů sjezdovek a na svazích je až metr sněhu.

Jizerské hory zažily nápor lyžařů, kteří dnes doslova ucpali obec Bedřichov. Obsadili všech 1500 parkovacích míst, a i poté dál najížděli do obce, takže zablokovali cestu linkovým autobusům. Situaci museli usměrňovat policisté.

Na Šumavě je třeba na Lipně v provozu 6,5 kilometru sjezdových tratí s více než 60 centimetry sněhu. Během víkendu tam dorazilo asi 3500 lyžařů. Na začátku příštího týdne otevře středisko Promenádní sjezdovku. V zadovské Kobyle přivítali za víkend 2500 lidí. Na svazích je až 70 centimetrů sněhu a běžkaři mohou využít 50 kilometrů tras kolem Churáňova. Na sjezdovkách na Špičáku leží až půl metru sněhu.

Do beskydského střediska Ski Bílá dorazilo za víkend kolem 5000 lidí. Na svazích tam leží až 60 centimetrů sněhu. Zhruba půl metru sněhu leží na svazích v areálu Rališka v Horní Bečvě a za víkend tam přijelo asi 600 lidí. Nový sníh vylepšil i podmínky pro lyžování v Jeseníkách. Zhruba 2000 lidí dorazilo o víkendu do střediska v Branné, kde leží až půl metru sněhu. Červenohorské sedlo, kde je až metr sněhu, navštívilo kolem 2400 lidí.

Skiareály na Vysočině zaznamenaly podle provozovatelů středisek největší návštěvnost od začátku sezony. Areály Šacberk, Fajtův kopec, Harusův kopec, Luka nad Jihlavou a Křemešník u Pelhřimova navštívily stovky lidí. Na svazích v regionu leží kolem půl metru technického sněhu a v sobotu napadl i přírodní.

Ve středních Čechách až před víkendem zahajoval sezonu areál Šibeniční vrch nedaleko Mnichovic u Prahy. V provozu jsou tak nyní již všechny čtyři lyžařské areály ve Středočeském kraji. Sněhové podmínky si všichni vlekaři chválí. Například skiareál Monínec u Sedlce-Prčice navštívily stovky lidí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lyžaři obsadili horská střediska, sněhové podmínky jsou ideální

13.01.2019 17:47 Dostatek sněhu vylákal o víkendu na české a moravské hory desetitisíce lyžařů. Hlavně v sobotu…

Vesmírná raketa? Hrad Roupov skrývá unikátní tajemství

12.01.2019 21:22 Aktualizováno Málo známé zříceniny hradu Roupov všeobecně nepřitahují velkou pozornost, ovšem kdo do těchto míst…

Hory před koncem roku zaplnili lyžaři, někde jsou fronty u vleků

30.12.2018 17:38 Horská střediska v Česku zaplnily tisíce lyžařů, kteří zde chtějí strávit konec roku. Na…

Tisíce lidí vyrazily lyžovat, počasí jim ale nepřálo

23.12.2018 19:21 Kvůli dešti a předvánočnímu shonu hlásí lyžařské areály nízkou víkendovou návštěvnost. Většina bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama