Teplo přilákalo do českých hor tisíce lidí

Teplé a slunečné počasí přilákalo o víkendu na české hory tisíce lyžařů. Teploty přes den stoupaly až nad deset stupňů Celsia, sníh tak byl později odpoledne na některých místech měkký, ale dopoledne byla jeho kvalita díky nočním mrazům dobrá. Na sjezdovkách ho leží dostatek, střediska mají zásoby. Oteplení zatím odolává i většina běžeckých tratí, zjistila ČTK.

Přidejte svůj názor

Pec pod Sněžkou
doporučujeme

"Ráno byly kopce po noci přimrzlé, odpoledne to bylo hodně jarní ježdění," řekl ČTK René Hroneš ze skicentra ve Špindlerově Mlýně. U hlavních lanovek se v nejznámějším českém středisku čekalo kolem 15 minut, na menších vlecích se ale lidé frontám vyhnuli. V Rokytnici nad Jizerou byly také tisíce lidí. Ředitel střediska Vít Pražák řekl ČTK, že ve spodních částech sjezdovek může být sníh měkčí, horní partie jsou ale podle něj ideální.

Částečně přírodní a částečně technický sníh mohou lyžaři využít na Ještědu. "V noci máme na Ještědu pod nulou, takže to, co přes den mírně povolí a rozjezdí se, tak večer se to upraví a ráno je sjezdovka krásná," uvedla mluvčí areálu Renata Balašová.

Na Lipně se o víkendu vystřídalo téměř 6000 lyžařů, ředitel areálu Petr Dušek to hodnotí jako průměrnou únorovou návštěvnost. Dopoledne se dalo bruslit na lipenském jezeře, odpoledne už to ale provozovatelé kvůli vysokým teplotám nedoporučovali. Zadova se oteplení výrazně nedotklo, sjezdovky jsou většinou schované ve stínu. Běžkaři mají k dispozici například desítky kilometrů stop v okolí Železné Rudy, pokud počasí vydrží, měly by být udržovány až do poloviny března.

Naopak na Vysočině je kvůli oteplení horší situace na Žďársku. Běžkaři tam měli v krajině tento víkend upravené stopy možná naposled. Uměle zasněžované sjezdovky ale mají podmínky pořád dobré. Správci areálů se provoz omezovat nechystají.

Na Červenohorském sedle v Jeseníkách byla návštěvnost abnormální, problém byl kvůli tomu i s parkováním. Lyžaři dorazili i do níže položených středisek. Nadprůměrnou návštěvnost měly i Beskydy. Kvůli ranním zmrzlým sjezdovkám ale musela Horská služba zasahovat u množství úrazů.

Návštěvnost si pochvalovali provozovatelé areálů ve Zlínském kraji. Sněhu je ve Velkých Karlovicích, Kohútce, na Stupavě i Trojáku pořád dostatek. Ve Středočeském kraji teploty vliv na kvalitu sněhu zatím nemají, pomáhá noční mráz. Na Monínci se ale letos zřejmě naposledy běžkovalo.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výstupový chodník na Sněžku se opět otevře, další omezení bude v září

19.07.2019 09:37 Od dneška od 14:00 bude opět obousměrně otevřený turistický chodník z Růžové hory na Sněžku v úseku…

Pozor v Krkonoších. Sestup ze Sněžky řetězovou cestou je ode dneška uzavřen

15.07.2019 10:59 V Krkonoších dnes začal platit zákaz sestupu ze Sněžky takzvanou řetězovou cestou, která vede po…

Strach o tisíce Čechů na Chalkidiki: Ostrov zpustošily bouře, zjišťuje se…

11.07.2019 08:42 Na řeckém poloostrově Chalkidiki, který ve středu zasáhly silné bouře s krupobitím, je s cestovními…

Letohrádek královny Anny skrývá vzácný příběh naplněné lásky

30.06.2019 18:55 Trochu ve stínu majestátního Pražského hradu, na druhé straně Jeleního příkopu, nachází se malebný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama