Na hradech a zámcích se letos prodlouží otevírací doba

Praha - Letošní turistickou sezonu, která startuje v pátek, přivítají mnohé hrady a zámky prodlouženou otevírací dobou. Některé objekty budou otevřeny nově také v tradičně zavírací den - v pondělí, sdělila ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková.

Přidejte svůj názor

Karlštejn

"Naší snahou je přinést novou nabídku návštěvníkům a umožnit jim strávit delší dobu na jejich oblíbených objektech. Otevírací doba se prodlouží ve většině případů o hodinu, palácové zahrady budou přístupné do 22 hodin," uvedla Goryczková.

V letošním roce se také zdraží vstupné, a to o pět až deset procent. "Podotýkám, že se nezdražovalo plošně. Cena vstupenek vzrostla pouze u některých objektů," upřesnila Goryczková.

Změny vstupného se netýkají v návštěvnické sezoně 2011 zámků Mníšek pod Brdy, Veltrusy, Dačice, Jindřichův Hradec, Třeboň, Náměšť nad Oslavou, Sychrov, Valtice, Lysice, hradů Landštejn, Zvíkov, Rožmberk, Nové Hrady, Lipnice nad Sázavou, Bezděz a klášterů Sázava a Zlatá Koruna.

NPÚ od 1. dubna poprvé otevírá ve své správě zahrady pod Pražským hradem, které nabídnou bohatý kulturní program. Hrad Karlštejn otevírá o prázdninách i v pondělí. O prázdninách budou mít otevřeno v pondělí zámky Hluboká, Nové Hrady, Lednice nebo Sychrov.

V průběhu sezony bude zavedeno několik nových elektronických systémů, které návštěvu památek usnadní a zpříjemní. Dále se milovníci památek mohou těšit na Víkend otevřených zahrad (11.-12. června) nebo na Hradozámeckou noc (3. září). "Pilotním objektem letošní Hradozámecké noci bude zámek Jaroměřice nad Rokytnou a jednotícím prvkem bude bílá nebo panenská barva," řekl náměstek pro správu památkových objektů Petr Svoboda.

Témata: hrady a zámky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teplo přilákalo do českých hor tisíce lidí

17.02.2019 20:52 Teplé a slunečné počasí přilákalo o víkendu na české hory tisíce lyžařů. Teploty přes den stoupaly…

Zámek Konopiště: Gotická pevnost skrývá mnohá tajemství

10.02.2019 18:36 Aktualizováno Zámek Konopiště se nachází ve Středních Čechách na Benešovsku. Leží uprostřed rozsáhlého anglického…

Zámek, který nebyl zámkem. Lednicko-valtický areál ukrývá středověké…

10.02.2019 13:38 Lednicko-valtický areál patří k našim vůbec nejnavštěvovanějším destinacím. Svůj zasloužený zájem a…

Desetitisíce Čechů využily sněhu. Zaplnily lyžařské areály

03.02.2019 20:15 Dětem z několika okresů republiky začaly jarní prázdniny a zimním areálům hlavní sezona, tento…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama