Jak se dělá z hradu zámek? Horšovský Týn je překrásnou českou dominantou

Zámek Horšovský Týn je hrad přestavěný na zámek v historickém centru stejnojmenného města v okrese Domažlice v západních Čechách. Jedná se o hojně navštěvovanou národní kulturní památku, která vyniká svou renesanční krásou. Srdce tohoto zámku je však gotické. Jeho provedení bylo navíc symbolem vzdoru biskupa vůči panovníkovi.

Horšovský Týn
doporučujeme

Archeologické výzkumy přinesly důležité informace, že místo, na kterém zámek stojí, bylo osídleno již v pravěku. Další intenzivní osídlení přichází v období mladší doby hradištní, tedy zhruba v době od 2. polovina 10. století do 1. poloviny 12. století. Jak samotný název „týn“ napovídá, jednalo se původně o otýněné, tedy dřevěnou hradbou opevněné či oplocené sídliště. Z období kolem roku 1100 pochází pozůstatky dřevěného opevnění, které hovoří o existenci biskupského dvorce.

Dřevěný dvorec byl předchůdcem pozdějšího raně gotického hradu nad důležitým brodem přes řeku Radbuzu. K jeho zániku dle archeologických výzkumů došlo ničivým požárem. V místech staršího dvorce byla následně po roce 1250 zahájena výstavba nového sídla v podobě kamenného hradu. Ten v počátcích z části využíval staršího valového opevnění původního dvorce. Nejstarší částí byla románská kaple, kterou postupně doplnil palác, čtvercové nárožní věže a obvodová kamenná hradba.

Pravidelná dispozice hradu na půdorysu přibližně obdélníka vedla některé autory k mylné klasifikaci objektu coby falce. Tento „typ“ raně středověkého hradu se ale u nás až na výjimku oblasti Chebska, které ale bylo v dané době součástí Svaté říše římské, nevyskytuje. Pokud je možné hrad nějak typologicky klasifikovat, lze ho spíše označit za kastelový typ, který je typický svou pravidelností a přítomností nárožních věží. V tomto případě zde byly minimálně tři.

K výstavbě hradu došlo nejspíše za časů biskupa Jana III. z Dražic. První písemná zmínka o hradě pochází z 80. let 13. století, kdy biskup Tobiáš z Bechyně nechal založit přilehlé město. Pražské diecézi hrad zůstal až do období husitských válek.

Že se jednalo o opravdu velkolepý počin, ukazuje především náročné stavební provedení hradu se zajímavými detaily. Například přízemí jihozápadní věže fungovalo jako trezor. V přízemí přilehlého paláce se kromě průjezdu nachází dvě místnosti klenuté křížovými klenbami, v prvním patře pak býval velký sál s krbem a vytápěnou komnatou. Samotná hradní kaple patří se svým provedením k nejnáročnějším raně gotickým realizacím. Nádherně zaklenutý strop a nákladně architektonicky zdobený prostor byl jasnou demonstrací síly a moci církve, která si mohla dovolit hrad vysoké kvality rovnající se hradům královským.

Biskupové později na hradě pobývali jen příležitostně a o chod hradu se starali purkrabí. Jeden z nich, purkrabí Zdeněk z Drštky, úspěšně hájil hrad v letech 1422 a 1431, kdy byl obléhán husitským vojskem. Později se hrad střídal mezi církevními a světskými majiteli až ho ve 30. letech 16. století koupil od krále Ferdinanda I. Jan mladší Popel z Lobkovic. V majetku rodu Lobkoviců se udržel po další čas.

V roce 1547 došlo k velkému požáru, při kterém hrad i město vyhořely. Ničivý požár dal zaniknout části starého hradu, ale umožnil vznik nového zámku, který se stal renesanční perlou. Přestavba zámku byla dokončena až za Vilém z Lobkovic na počátku 17. století.

Pro účast na stavovském povstání byl majetek po bitvě na Bílé hoře rodu Lobkoviců zkonfiskován. Následně zámek od krále koupil roku 1623 štýrský hrabě a císařský diplomat Maximilián z Trauttmansdorffu. Trauttmansdorffové vlastnili zámek více než 300 let až do roku 1945, kdy na základě Benešova dekretu správu nad ním převzal stát.

Zámek je dnes přístupný veřejnosti a nabízí prohlídkové okruhy zaměřené jak na prostory starého hradu, tak i bohatě zařízené interiéry zámku. Jeho největší unikát je, že si dodnes až na dílčí opravy a úpravy během 19. století uchoval svou jedinečnou renesanční podobu a gotické srdce. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rokokový zámek Stekník je plný maleb a vůně chmelu

28.09.2020 13:30 Nevelký a ne příliš známý zámek Stekník se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Louny nedaleko…

Hrad Templštejn dodnes údajně skrývá podklad řádu templářů

27.09.2020 21:24 Templštejn je zřícenina středověkého hradu nedaleko obce Jamolice u Moravského Krumlova. Jedná se…

Turisté v Chorvatsku přispívají k šíření nákazy po Evropě, píše The Wall…

22.09.2020 15:53 Chorvatsko bylo jednou z mála evropských zemí, kterým se podařilo v květnu snížit počet nových…

Zámek Jezeří odolal náporům vojsk, ničivým požárům i těžební technice

20.09.2020 14:00 Jezeří se nachází v Ústeckém kraji nedaleko města Most. Při pohledu na dnešní zámek, na jehož…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama