Jak se dělá z hradu zámek? Horšovský Týn je překrásnou českou dominantou

Zámek Horšovský Týn je hrad přestavěný na zámek v historickém centru stejnojmenného města v okrese Domažlice v západních Čechách. Jedná se o hojně navštěvovanou národní kulturní památku, která vyniká svou renesanční krásou. Srdce tohoto zámku je však gotické. Jeho provedení bylo navíc symbolem vzdoru biskupa vůči panovníkovi.

Přidejte svůj názor

Horšovský Týn
doporučujeme

Archeologické výzkumy přinesly důležité informace, že místo, na kterém zámek stojí, bylo osídleno již v pravěku. Další intenzivní osídlení přichází v období mladší doby hradištní, tedy zhruba v době od 2. polovina 10. století do 1. poloviny 12. století. Jak samotný název „týn“ napovídá, jednalo se původně o otýněné, tedy dřevěnou hradbou opevněné či oplocené sídliště. Z období kolem roku 1100 pochází pozůstatky dřevěného opevnění, které hovoří o existenci biskupského dvorce.

Dřevěný dvorec byl předchůdcem pozdějšího raně gotického hradu nad důležitým brodem přes řeku Radbuzu. K jeho zániku dle archeologických výzkumů došlo ničivým požárem. V místech staršího dvorce byla následně po roce 1250 zahájena výstavba nového sídla v podobě kamenného hradu. Ten v počátcích z části využíval staršího valového opevnění původního dvorce. Nejstarší částí byla románská kaple, kterou postupně doplnil palác, čtvercové nárožní věže a obvodová kamenná hradba.

Pravidelná dispozice hradu na půdorysu přibližně obdélníka vedla některé autory k mylné klasifikaci objektu coby falce. Tento „typ“ raně středověkého hradu se ale u nás až na výjimku oblasti Chebska, které ale bylo v dané době součástí Svaté říše římské, nevyskytuje. Pokud je možné hrad nějak typologicky klasifikovat, lze ho spíše označit za kastelový typ, který je typický svou pravidelností a přítomností nárožních věží. V tomto případě zde byly minimálně tři.

K výstavbě hradu došlo nejspíše za časů biskupa Jana III. z Dražic. První písemná zmínka o hradě pochází z 80. let 13. století, kdy biskup Tobiáš z Bechyně nechal založit přilehlé město. Pražské diecézi hrad zůstal až do období husitských válek.

Že se jednalo o opravdu velkolepý počin, ukazuje především náročné stavební provedení hradu se zajímavými detaily. Například přízemí jihozápadní věže fungovalo jako trezor. V přízemí přilehlého paláce se kromě průjezdu nachází dvě místnosti klenuté křížovými klenbami, v prvním patře pak býval velký sál s krbem a vytápěnou komnatou. Samotná hradní kaple patří se svým provedením k nejnáročnějším raně gotickým realizacím. Nádherně zaklenutý strop a nákladně architektonicky zdobený prostor byl jasnou demonstrací síly a moci církve, která si mohla dovolit hrad vysoké kvality rovnající se hradům královským.

Biskupové později na hradě pobývali jen příležitostně a o chod hradu se starali purkrabí. Jeden z nich, purkrabí Zdeněk z Drštky, úspěšně hájil hrad v letech 1422 a 1431, kdy byl obléhán husitským vojskem. Později se hrad střídal mezi církevními a světskými majiteli až ho ve 30. letech 16. století koupil od krále Ferdinanda I. Jan mladší Popel z Lobkovic. V majetku rodu Lobkoviců se udržel po další čas.

V roce 1547 došlo k velkému požáru, při kterém hrad i město vyhořely. Ničivý požár dal zaniknout části starého hradu, ale umožnil vznik nového zámku, který se stal renesanční perlou. Přestavba zámku byla dokončena až za Vilém z Lobkovic na počátku 17. století.

Pro účast na stavovském povstání byl majetek po bitvě na Bílé hoře rodu Lobkoviců zkonfiskován. Následně zámek od krále koupil roku 1623 štýrský hrabě a císařský diplomat Maximilián z Trauttmansdorffu. Trauttmansdorffové vlastnili zámek více než 300 let až do roku 1945, kdy na základě Benešova dekretu správu nad ním převzal stát.

Zámek je dnes přístupný veřejnosti a nabízí prohlídkové okruhy zaměřené jak na prostory starého hradu, tak i bohatě zařízené interiéry zámku. Jeho největší unikát je, že si dodnes až na dílčí opravy a úpravy během 19. století uchoval svou jedinečnou renesanční podobu a gotické srdce. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

13.10.2019 11:42 Horní úsek lanové dráhy na Sněžku se dnes ráno kvůli silnému větru nerozjel. Kabinová lanovka na…

Červená Lhota: Slavný český zámek se stal dějištěm krvavé tragédie

06.10.2019 11:45 Půvabný zámek plující na hladině rybníka nezapře svůj původ v zemanské tvrzi. Její počátky spadají…

Zámek Blatná: Vodní pevnost a pohodlná rezidence pro Lva

06.10.2019 08:34 Zámek Blatná, to je především malebný zámek uprostřed rybníka ve stejnojmenném městě v jižních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama