ZOO Zlín otevřela novou letní expozici, uvidíte nebezpečné predátory

Zlínská zoologická zahrada dnes otevřela novou letní expozici pro aligátory americké. Před zraky návštěvníků chovatelé vypustili do upravené nádrže před zámkem osmiletou a dvacetiletou samici. S opuštěním přepravního boxu obě dvě chvíli otálely, po několika okamžicích však rychle zamířily pod vodní hladinu, uvedla v tiskové zprávě mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Zvířata
doporučujeme

Prostorný bazén budou aligátoři obývat přes léto, poté se vrátí do vytápěného skleníku v chovatelském zázemí. "Jsme opravdu rádi, že můžeme aligátorům poskytnout venkovní prostor a dostatek slunce. Navíc všichni zřejmě vnímáme, že oteplování je opravdu výrazné. Nyní budou aligátoři venku dva měsíce, za pár let to klidně může být tři, čtyři nebo pět měsíců," uvedl ředitel zahrady Roman Horský.

Zbývají tři aligátoři, třicetiletý samec a dvě další samice, zůstávají v chovatelském zázemí. "U těchto zvířat jsme nedávno pozorovali zřetelné náznaky zájmu samic o samce. Proto jsme je nechali společně, abychom jejich harmonii nenarušili. Odchov aligátorů amerických se v České republice totiž ještě nepodařil," uvedl Horský.

Zlínská zoo chová aligátory americké od roku 2002. Původně obývali terária v suterénu zámku Lešná, nicméně tyto prostory již nesplňovaly chovatelské nároky. Zoo pro ně proto před rokem připravila nové chovné zařízení s prostorným bazénem a písčitou částí.

"Rozlehlý skleník je umístěn v chovatelském zázemí, kde se jim snažíme vytvořit co nejvhodnější podmínky pro rozmnožování. Postupem času jsme však začali zjišťovat, že návštěvníkům, a k našemu překvapení především dětem, aligátoři v areálu zoo chybí. Proto jsme se rozhodli spojit opravu zámecké nádrže s realizací nové letní expozici pro aligátory," doplnil Roman Horský.

Při úpravách celého prostoru zoo dala do země zabudovat šest nádrží o celkovém objemu 60 metrů krychlových. Je do nich svedena dešťová voda ze střechy zámku, kterou zahrada využije pro provoz nádrže pro aligátory a také na zalévání. Náklady na vybudování expozice se pohybovaly kolem 2,5 milionu korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rokokový zámek Stekník je plný maleb a vůně chmelu

28.09.2020 13:30 Nevelký a ne příliš známý zámek Stekník se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Louny nedaleko…

Hrad Templštejn dodnes údajně skrývá podklad řádu templářů

27.09.2020 21:24 Templštejn je zřícenina středověkého hradu nedaleko obce Jamolice u Moravského Krumlova. Jedná se…

Turisté v Chorvatsku přispívají k šíření nákazy po Evropě, píše The Wall…

22.09.2020 15:53 Chorvatsko bylo jednou z mála evropských zemí, kterým se podařilo v květnu snížit počet nových…

Zámek Jezeří odolal náporům vojsk, ničivým požárům i těžební technice

20.09.2020 14:00 Jezeří se nachází v Ústeckém kraji nedaleko města Most. Při pohledu na dnešní zámek, na jehož…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama