Houbaření po jaderné havárii ve Fukušimě - hrozí vám nebezpečí?

Praha - Vášniví houbaři už se pomalu chystají vyrazit do lesa, ale počasí jim zatím moc nepřeje. A mnozí se navíc obávají radioaktivního spadu z japonské elektrárny Fukušima. Je z čeho mít strach? Informuje o tom TÝDEN.cz.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Houbařská sezóna ještě příliš nezačala, ale odborníci slibují, že očekávané horké počasí bude po nynějších deštích to pravé. Mykolog Vladimír Antonín z houbařské poradny Moravského zemského muzea v Brně potvrzuje, že zatím je to s houbami špatné. Nevyhnaly je ze země ani deště a chladno jim také příliš neprospívá.

Ale o víkendu by se mohlo všechno změnit. Meteorologové předpovídají až tropických 30 stupňů Celsia. "Teplé počasí houbám přeje, snad by se mohlo konečně něco objevit," předpovídá Antonín pro TÝDEN.cz.

Ale ani on nedokáže odhadnout, jaké houby by mohly vyrazit ze země. Pokud by panovaly normální podmínky, dařilo by se podle něho hřibům, masákům či křemenáčům. Ale protože je nynější počasí jako na houpačce, nedokáže předpovědět, co vyroste.

Mnozí lidé mají navíc obavy, jestli houby v českých lesích nezasáhla radioaktivita. Ta unikla v březnu z japonské jaderné elektrárny Fukušima, jíž poškodilo zemětřesení a následná vlna tsunami. A Češi jsou vůči radioaktivitě podezřívaví ještě z dob výbuchu Černobylu, po kterém se u nás houbám neobvykle dařilo.

"Tyhle fámy se občas objevují, souvisejí se situací po výbuchu elektrárny v Černobylu. Strach jíst houby kvůli Fukušimě je úplně zbytečný, jde opravdu jen o fámy. Houby sám sbírám a s gustem je i jím," popřel jakékoliv nebezpečí pro server mykolog Antonín.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zbiroh: Středověký hrad ve službách armád II. světové války

10.11.2019 19:13 Středověký kamenný hrad zde vznikl již během první poloviny 13. století. Zbiroh tak patří mezi…

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

13.10.2019 11:42 Horní úsek lanové dráhy na Sněžku se dnes ráno kvůli silnému větru nerozjel. Kabinová lanovka na…

Červená Lhota: Slavný český zámek se stal dějištěm krvavé tragédie

06.10.2019 11:45 Půvabný zámek plující na hladině rybníka nezapře svůj původ v zemanské tvrzi. Její počátky spadají…

Zámek Blatná: Vodní pevnost a pohodlná rezidence pro Lva

06.10.2019 08:34 Zámek Blatná, to je především malebný zámek uprostřed rybníka ve stejnojmenném městě v jižních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama