Houbaření po jaderné havárii ve Fukušimě - hrozí vám nebezpečí?

Praha - Vášniví houbaři už se pomalu chystají vyrazit do lesa, ale počasí jim zatím moc nepřeje. A mnozí se navíc obávají radioaktivního spadu z japonské elektrárny Fukušima. Je z čeho mít strach? Informuje o tom TÝDEN.cz.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Houbařská sezóna ještě příliš nezačala, ale odborníci slibují, že očekávané horké počasí bude po nynějších deštích to pravé. Mykolog Vladimír Antonín z houbařské poradny Moravského zemského muzea v Brně potvrzuje, že zatím je to s houbami špatné. Nevyhnaly je ze země ani deště a chladno jim také příliš neprospívá.

Ale o víkendu by se mohlo všechno změnit. Meteorologové předpovídají až tropických 30 stupňů Celsia. "Teplé počasí houbám přeje, snad by se mohlo konečně něco objevit," předpovídá Antonín pro TÝDEN.cz.

Ale ani on nedokáže odhadnout, jaké houby by mohly vyrazit ze země. Pokud by panovaly normální podmínky, dařilo by se podle něho hřibům, masákům či křemenáčům. Ale protože je nynější počasí jako na houpačce, nedokáže předpovědět, co vyroste.

Mnozí lidé mají navíc obavy, jestli houby v českých lesích nezasáhla radioaktivita. Ta unikla v březnu z japonské jaderné elektrárny Fukušima, jíž poškodilo zemětřesení a následná vlna tsunami. A Češi jsou vůči radioaktivitě podezřívaví ještě z dob výbuchu Černobylu, po kterém se u nás houbám neobvykle dařilo.

"Tyhle fámy se občas objevují, souvisejí se situací po výbuchu elektrárny v Černobylu. Strach jíst houby kvůli Fukušimě je úplně zbytečný, jde opravdu jen o fámy. Houby sám sbírám a s gustem je i jím," popřel jakékoliv nebezpečí pro server mykolog Antonín.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lyžaři obsadili horská střediska, sněhové podmínky jsou ideální

13.01.2019 17:47 Dostatek sněhu vylákal o víkendu na české a moravské hory desetitisíce lyžařů. Hlavně v sobotu…

Vesmírná raketa? Hrad Roupov skrývá unikátní tajemství

12.01.2019 21:22 Aktualizováno Málo známé zříceniny hradu Roupov všeobecně nepřitahují velkou pozornost, ovšem kdo do těchto míst…

Tisíce lyžařů vyrazily na hory, v Bedřichově auta ucpala silnice

06.01.2019 19:33 Čerstvý sníh z posledních dní o víkendu přilákal do hor v Česku mnoho lyžařů. Třeba v Bedřichově v…

Hory před koncem roku zaplnili lyžaři, někde jsou fronty u vleků

30.12.2018 17:38 Horská střediska v Česku zaplnily tisíce lyžařů, kteří zde chtějí strávit konec roku. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama