Zahraniční návštěvníci ztrácí zájem o české památky

Praha - Českým památkám ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) ubývá zahraničních návštěvníků. Za první dva měsíce letošní sezóny ubylo v meziročním srovnání 42 procent lidí, s daty za červen pokles činí okolo 20 procent, řekl v pondělí novinářům za NPÚ náměstek pro správu památek Petr Svoboda.

Přidejte svůj názor

Hrad Karlštejn
doporučujeme

Do správy Národního památkového ústavu přitom patří i například hrad Karlštějn nebo zámek Hluboká. "Současně s poklesem počtu zahraničních turistů se mění i jejich struktura. Rapidně ubývá organizovaných skupin a přibývá individuálních cestovatelů. Téměř úplně zmizeli návštěvníci z USA a Kanady, naopak roste zájem Rusů a obecně návštěvníků z východního bloku," popsal Svoboda.

Dodal, že za úbytek zahraničních turistů v letošním roce může stále světová hospodářská krize. "Tenhle pokles se táhne již od roku 2008 a nezdá se, že by opadal," uvedl Svoboda.

Zároveň ale podle něj klesá i počet návštěvníků památek vzhledem k počtu noclehů. To tedy znamená, že turisté sice do Česka jezdí, ale na památky moc nechodí. "Jezdí sem totiž spíše za obchodními schůzkami nebo nákupy. I to bychom rádi změnili," vysvětlil.

Národní památkový ústav se tak nyní bude snažit přilákat individuální turisty, což jsou z velké části mladí lidé. Podepsal proto v pondělí dohodu o spolupráci s Českou hostelovou asociací. NPÚ se v ní zavazuje poskytovat slevy držitelům mezinárodní hostelové slevové karty. Za to naopak asociace zajistí propagaci českých památek na mezinárodních autobusových linkách, recepcích hostelů v klíčových evropských městech i na internetových stránkách Mezinárodní hostelové asociace.

Ty mají podle prezidentky Edithy Arnoult-Brillové návštěvnost až 15 milionů lidí ročně.

Na památky ve správě NPÚ loni zamiřilo okolo okolo 400 tisíc zahraničních návštěvníků. NPÚ to vyvozuje z počtu podaných cizojazyčných výkladů a půjčených audioprůvodců a průvodních textů v cizím jazyce. Výkladů bylo 264 tisíc a 150 tisíc lidí si půjčilo audioprůvodce nebo cizojazyčný text.

Témata: památky | turistika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko bude lákat cizince na agroturistiku? Nový šéf CzechTourism…

20.03.2019 07:31 Zahraniční turisté by měli do Česka jezdit na více dní než nyní, řekl dnes ČTK nový ředitel státní…

Lyžařská sezona vydrží až do Velikonoc, některé areály ale kvůli…

17.03.2019 19:38 S blížícím se jarem lyžařů v horských střediscích ubývá, především ty menší a níže položené…

Kokořín není jen hrad z písničky. Skrývá tajemnou jeskyni i masivní pevnost

10.03.2019 15:30 S přicházejícím jarem opět nastává příznivé počasí pro celodenní toulky a poznávání krásných…

Hory jsou plné sněhu, Čechy odrazuje teplo. Areály asi zavřou předčasně

03.03.2019 18:09 Ačkoliv česká horská střediska mají sněhu dostatek, zájem o lyžování byl o víkendu v nejlepším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama