Návštěvníci mohou fárat do těžní šachty

Ostrava - Nejstarší černouhelný důl na Ostravsku - Anselm v Landek Parku - má od středy novou atrakci. V někdejším Hornickém muzeu funguje simulace skutečného fárání do kilometr hluboké těžní šachty, informovala mluvčí Vítkovice Machinery Group Eva Kijonková.

Ilustrační fotografie

Podzemní expozice dolu Anselm prošla unikátní proměnou. "Výsledkem je téměř dokonalá iluze, že se návštěvník přírodního a hornického muzea Landek Park v Ostravě stal horníkem. Umocněna je autentickou atmosférou fárání na činném dole," přiblížila mluvčí.

"Návštěvníkům chceme co nejvíce přiblížit cestu horníka do práce a věrohodně představit i samotné hornické pracoviště," vysvětlil ředitel Landek Parku Lumír Plac.

Hlavním cílem projektu autentického fárání, který je realizován z půlmilionové dotace Nadace OKD a z provozních příspěvků sdružení Dolní oblast Vítkovice a skupiny Vítkovice Machinery Group, je proměnit expozici tak, aby si příchozí uvědomili, jak se pracuje v hloubce až kilometru pod zemí. "Prostřednictvím ozvučení a pohybu strojů proto autoři navodí iluzi opravdového důlního pracoviště, a tím návštěvníka zcela vtáhnou do atmosféry hornické práce," uvedla Kijonková.

Zástupci sdružení Dolní oblast Vítkovice na dole ČSM v Karviné natočili zvukové efekty a nafilmovali skutečný pohyb klece v těžní jámě. "Mimo to jsme zachytili kupříkladu zvuk ventilátoru, vibrace klece či proudění vháněného vzduchu do dolu. Zvuková simulace a jiné efekty na Landeku tedy nebudou žádnou science fiction, ale návštěvníci zažijí skutečný pocit jako při fárání na činném dole,“ popsal Plac.

Do podlahy těžní klece dolu Anselm jsou nově nainstalovány dva monitory, které navodí atmosféru fárání do hloubky. „Po zaznění signálu naražeče se ztlumí světla v kleci a důl Anselm se ponoří do tmy. Zároveň se ale v té chvíli rozsvítí monitory ve skleněné podlaze pod nohama návštěvníků. Uvidí zde nafilmovanou jízdu do hloubky skutečné těžní jámy, a automaticky tak získají pocit, že fárají hluboko do dolu,“ nastínil Plac. „Celá expozice je postavena na systému ExpoVision, který byl vyvinut pro muzejní instalace a kromě minimálních nároků na obsluhu dokáže spolehlivě pracovat i v poměrně náročných klimatických podmínkách dolu,“ dodal Pavel Havránek ze společnosti Tamtam Media, která celou instalaci provedla.

Novinky na návštěvníky čekají také po výstupu z těžní klece. "Na štolovém patře uslyší zvuky, které se odehrávají ve skutečném náraží dolu, kupříkladu naražení vozů do klece nebo zvuk posunovačů. Následovat bude místo ručního rubání, kde uslyší zvuk sbíjecích kladiv, zvuk ventilátoru či zvuk dopravních zařízení v rubání," dodala mluvčí.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama