Návštěvníci mohou fárat do těžní šachty

Ostrava - Nejstarší černouhelný důl na Ostravsku - Anselm v Landek Parku - má od středy novou atrakci. V někdejším Hornickém muzeu funguje simulace skutečného fárání do kilometr hluboké těžní šachty, informovala mluvčí Vítkovice Machinery Group Eva Kijonková.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podzemní expozice dolu Anselm prošla unikátní proměnou. "Výsledkem je téměř dokonalá iluze, že se návštěvník přírodního a hornického muzea Landek Park v Ostravě stal horníkem. Umocněna je autentickou atmosférou fárání na činném dole," přiblížila mluvčí.

"Návštěvníkům chceme co nejvíce přiblížit cestu horníka do práce a věrohodně představit i samotné hornické pracoviště," vysvětlil ředitel Landek Parku Lumír Plac.

Hlavním cílem projektu autentického fárání, který je realizován z půlmilionové dotace Nadace OKD a z provozních příspěvků sdružení Dolní oblast Vítkovice a skupiny Vítkovice Machinery Group, je proměnit expozici tak, aby si příchozí uvědomili, jak se pracuje v hloubce až kilometru pod zemí. "Prostřednictvím ozvučení a pohybu strojů proto autoři navodí iluzi opravdového důlního pracoviště, a tím návštěvníka zcela vtáhnou do atmosféry hornické práce," uvedla Kijonková.

Zástupci sdružení Dolní oblast Vítkovice na dole ČSM v Karviné natočili zvukové efekty a nafilmovali skutečný pohyb klece v těžní jámě. "Mimo to jsme zachytili kupříkladu zvuk ventilátoru, vibrace klece či proudění vháněného vzduchu do dolu. Zvuková simulace a jiné efekty na Landeku tedy nebudou žádnou science fiction, ale návštěvníci zažijí skutečný pocit jako při fárání na činném dole,“ popsal Plac.

Do podlahy těžní klece dolu Anselm jsou nově nainstalovány dva monitory, které navodí atmosféru fárání do hloubky. „Po zaznění signálu naražeče se ztlumí světla v kleci a důl Anselm se ponoří do tmy. Zároveň se ale v té chvíli rozsvítí monitory ve skleněné podlaze pod nohama návštěvníků. Uvidí zde nafilmovanou jízdu do hloubky skutečné těžní jámy, a automaticky tak získají pocit, že fárají hluboko do dolu,“ nastínil Plac. „Celá expozice je postavena na systému ExpoVision, který byl vyvinut pro muzejní instalace a kromě minimálních nároků na obsluhu dokáže spolehlivě pracovat i v poměrně náročných klimatických podmínkách dolu,“ dodal Pavel Havránek ze společnosti Tamtam Media, která celou instalaci provedla.

Novinky na návštěvníky čekají také po výstupu z těžní klece. "Na štolovém patře uslyší zvuky, které se odehrávají ve skutečném náraží dolu, kupříkladu naražení vozů do klece nebo zvuk posunovačů. Následovat bude místo ručního rubání, kde uslyší zvuk sbíjecích kladiv, zvuk ventilátoru či zvuk dopravních zařízení v rubání," dodala mluvčí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teplo přilákalo do českých hor tisíce lidí

17.02.2019 20:52 Teplé a slunečné počasí přilákalo o víkendu na české hory tisíce lyžařů. Teploty přes den stoupaly…

Zámek Konopiště: Gotická pevnost skrývá mnohá tajemství

10.02.2019 18:36 Aktualizováno Zámek Konopiště se nachází ve Středních Čechách na Benešovsku. Leží uprostřed rozsáhlého anglického…

Zámek, který nebyl zámkem. Lednicko-valtický areál ukrývá středověké…

10.02.2019 13:38 Lednicko-valtický areál patří k našim vůbec nejnavštěvovanějším destinacím. Svůj zasloužený zájem a…

Desetitisíce Čechů využily sněhu. Zaplnily lyžařské areály

03.02.2019 20:15 Dětem z několika okresů republiky začaly jarní prázdniny a zimním areálům hlavní sezona, tento…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama