Návštěvníci mohou fárat do těžní šachty

Ostrava - Nejstarší černouhelný důl na Ostravsku - Anselm v Landek Parku - má od středy novou atrakci. V někdejším Hornickém muzeu funguje simulace skutečného fárání do kilometr hluboké těžní šachty, informovala mluvčí Vítkovice Machinery Group Eva Kijonková.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podzemní expozice dolu Anselm prošla unikátní proměnou. "Výsledkem je téměř dokonalá iluze, že se návštěvník přírodního a hornického muzea Landek Park v Ostravě stal horníkem. Umocněna je autentickou atmosférou fárání na činném dole," přiblížila mluvčí.

"Návštěvníkům chceme co nejvíce přiblížit cestu horníka do práce a věrohodně představit i samotné hornické pracoviště," vysvětlil ředitel Landek Parku Lumír Plac.

Hlavním cílem projektu autentického fárání, který je realizován z půlmilionové dotace Nadace OKD a z provozních příspěvků sdružení Dolní oblast Vítkovice a skupiny Vítkovice Machinery Group, je proměnit expozici tak, aby si příchozí uvědomili, jak se pracuje v hloubce až kilometru pod zemí. "Prostřednictvím ozvučení a pohybu strojů proto autoři navodí iluzi opravdového důlního pracoviště, a tím návštěvníka zcela vtáhnou do atmosféry hornické práce," uvedla Kijonková.

Zástupci sdružení Dolní oblast Vítkovice na dole ČSM v Karviné natočili zvukové efekty a nafilmovali skutečný pohyb klece v těžní jámě. "Mimo to jsme zachytili kupříkladu zvuk ventilátoru, vibrace klece či proudění vháněného vzduchu do dolu. Zvuková simulace a jiné efekty na Landeku tedy nebudou žádnou science fiction, ale návštěvníci zažijí skutečný pocit jako při fárání na činném dole,“ popsal Plac.

Do podlahy těžní klece dolu Anselm jsou nově nainstalovány dva monitory, které navodí atmosféru fárání do hloubky. „Po zaznění signálu naražeče se ztlumí světla v kleci a důl Anselm se ponoří do tmy. Zároveň se ale v té chvíli rozsvítí monitory ve skleněné podlaze pod nohama návštěvníků. Uvidí zde nafilmovanou jízdu do hloubky skutečné těžní jámy, a automaticky tak získají pocit, že fárají hluboko do dolu,“ nastínil Plac. „Celá expozice je postavena na systému ExpoVision, který byl vyvinut pro muzejní instalace a kromě minimálních nároků na obsluhu dokáže spolehlivě pracovat i v poměrně náročných klimatických podmínkách dolu,“ dodal Pavel Havránek ze společnosti Tamtam Media, která celou instalaci provedla.

Novinky na návštěvníky čekají také po výstupu z těžní klece. "Na štolovém patře uslyší zvuky, které se odehrávají ve skutečném náraží dolu, kupříkladu naražení vozů do klece nebo zvuk posunovačů. Následovat bude místo ručního rubání, kde uslyší zvuk sbíjecích kladiv, zvuk ventilátoru či zvuk dopravních zařízení v rubání," dodala mluvčí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Historie hradu Kámen: Místo smíru dvou nepřátel a počátek cesty Jiřího z…

08.09.2018 07:45 Málo známý hrad Kámen, jehož název jasně vypovídá o středověké pevnosti vystavěné na žulové skále,…

Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu

25.08.2018 12:10 Praha - Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu, bude ji vlastnit městská společnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama