Největší kostnice v Česku bude brzy otevřena! Druhá největší v Evropě

Brno - Političtí představitelé Brna, archeologové, stavbaři a novináři si v pondělí prohlédli nově opravené prostory pod kostelem svatého Jakuba. Labyrint chodeb totiž skrývá unikát - druhou největší kostnici v Evropě, větší existuje pouze v proslulých pařížských katakombách, zjistil Mediafax.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Kostnice pod kostelem svatého Jakuba bude po Mincmistrovském sklepě a Labyrintu pod Zelným trhem třetím podzemním prostorem, který brněnská radnice zpřístupní veřejnosti," řekl agentuře Mediafax brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

Jakubská kostnice je největší kostnicí v Česku a druhou největší svého druhu v Evropě. Nacházejí se v ní ostatky asi padesáti tisíc lidí. Lebky a dlouhé kosti jsou v podzemí vyskládány do pyramid vyplněných menšími kostmi. Drobné kosti a úlomky jsou pak uloženy pod podlahou komor.

Brněnský magistrát věnoval na zpřístupnění kostnice 33 milionů korun. Podzemní pohřebiště pod svatým Jakubem má totiž ambici stát se jednou z prvořadých brněnských pozoruhodností.

Součástí úprav kostnice byly i stavební práce. Stavbaři postavili nový vstup do kostnice. V době, kdy se dovnitř ukládaly lidské ostatky, byla přístupná pouze z kostela, zprostředka chrámové lodi po schodišti ukrytém pod kamennou deskou. Pro prohlídky vznikl nový vstup z Jakubského náměstí. "Kostnice pro veřejnost zpřístupníme ještě před letní turistickou sezonou," řekl Onderka.

O existenci podzemních hrobek v Brně se ví od roku 2001. Několik sond pod jakubským kostelem potvrdilo existenci rozsáhlého pohřebního komplexu. Z dosud provedených antropologických rozborů vyplynulo, že jsou zde pochovány oběti středověkých morových a cholerových ran, válečných událostí z doby třicetileté války a švédského obléhání.

Témata: Brno | Kostely
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další skiareály v ČR zahájily sezonu, do hor vyrazily tisíce lidí

16.12.2018 17:20 O víkendu zahájila sezonu další lyžařská střediska v Česku. Do větších skiareálů dorazily až tisíce…

Kam na lyže (nejen v Česku): jistotou zůstávají Krkonoše

14.12.2018 14:55 Blíží se víkend a na mapě lyžařských středisek přibývají zelené tečky, které značí areály v provozu…

Češi vyrazili do hor. Sjezdovky ovládly stovky lyžařů

09.12.2018 18:34 Aktualizováno Stovky lidí si o víkendu nenechaly ujít jednu z prvních možností lyžování v nové sezoně v…

Záhada Kouzelného hradu: Před očima návštěvníků mizel nábytek

02.12.2018 07:25 Záhady, kouzla a mystika lákala lidi už od nepaměti. Nejinak tomu bylo v 18. století, v dobách, kdy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama