Největší kostnice v Česku bude brzy otevřena! Druhá největší v Evropě

Brno - Političtí představitelé Brna, archeologové, stavbaři a novináři si v pondělí prohlédli nově opravené prostory pod kostelem svatého Jakuba. Labyrint chodeb totiž skrývá unikát - druhou největší kostnici v Evropě, větší existuje pouze v proslulých pařížských katakombách, zjistil Mediafax.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Kostnice pod kostelem svatého Jakuba bude po Mincmistrovském sklepě a Labyrintu pod Zelným trhem třetím podzemním prostorem, který brněnská radnice zpřístupní veřejnosti," řekl agentuře Mediafax brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

Jakubská kostnice je největší kostnicí v Česku a druhou největší svého druhu v Evropě. Nacházejí se v ní ostatky asi padesáti tisíc lidí. Lebky a dlouhé kosti jsou v podzemí vyskládány do pyramid vyplněných menšími kostmi. Drobné kosti a úlomky jsou pak uloženy pod podlahou komor.

Brněnský magistrát věnoval na zpřístupnění kostnice 33 milionů korun. Podzemní pohřebiště pod svatým Jakubem má totiž ambici stát se jednou z prvořadých brněnských pozoruhodností.

Součástí úprav kostnice byly i stavební práce. Stavbaři postavili nový vstup do kostnice. V době, kdy se dovnitř ukládaly lidské ostatky, byla přístupná pouze z kostela, zprostředka chrámové lodi po schodišti ukrytém pod kamennou deskou. Pro prohlídky vznikl nový vstup z Jakubského náměstí. "Kostnice pro veřejnost zpřístupníme ještě před letní turistickou sezonou," řekl Onderka.

O existenci podzemních hrobek v Brně se ví od roku 2001. Několik sond pod jakubským kostelem potvrdilo existenci rozsáhlého pohřebního komplexu. Z dosud provedených antropologických rozborů vyplynulo, že jsou zde pochovány oběti středověkých morových a cholerových ran, válečných událostí z doby třicetileté války a švédského obléhání.

Loading...
Témata: Brno | Kostely
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lanovka na Sněžku opět jezdí v celé délce, atrakcí pro turisty je Mapa…

15.06.2019 15:05 Aktualizováno Silný vítr dopoledne zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Po…

CNN láká turisty do kostnice v Kutné Hoře. Nic pro citlivky, varuje zároveň

11.06.2019 10:34 Americká zpravodajská stanice CNN ve své cestovatelské sekci láká k návštěvě kostnice v Sedlci u…

Lipnice nad Sázavou: Hrad českého krále, který nikdy nedostal korunu

08.06.2019 19:39 Dnes je velkolepý hrad Lipnice nad Sázavou z části zřícenina, která si však i přes mladší zásahy a…

Český Krumlov se chystá na nápor turistů, zpoplatnil vjezd zájezdových…

01.06.2019 12:33 Český Krumlov ode dneška zpoplatnil vjezd zájezdových autobusů do města. Za příjezd a odjezd z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama