Hrady a zámky se na konci března otevřou veřejnosti

Praha - Nejpozději v sobotu 31. března otevřou své brány veřejnosti památky pod správou Národního památkového ústavu (NPÚ), informovala v pondělí na tiskové konferenci generální ředitelka Naďa Goryczková. Řada projektů projde v letošním roce inovací a změnami, vstupné však NPÚ zvyšovat nebude.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"I tradiční projekty Národního památkového ústavu projdou letos inovací a změnami. Jako příklad lze uvést projekt Oživlé památky nebo věrnostní program Národního památkového ústavu. Změnami chceme návštěvníkům přinášet vyšší komfort a standard našich služeb," uvedla Goryczková.

V dubnu bude tématem projektu Oživlých památek akce s názvem Jarní dobývání, v květnu Tajemství hradních kaplí, které vyvrcholí 1. června Nocí kostelů a kaplí. Červnové téma projektu ponese název V zahradách, červencovým a srpnovým tématem bude Letní milostná ladění, v září Dědictví antiky a v říjnu Ozvěny lesních rohů.

Vstupné do památek pod správou NPÚ se v letošním roce zvyšovat nebude, uvedla Goryczková. Některé památky se budou naopak snažit prodloužit návštěvní dobu.

Změny se týkají také například věrnostního programu takzvaných návštěvnických pasů, do kterých se loni zapojilo 11 tisíc návštěvníků. "NPÚ letos spojil své síly s projektem Pohádkové Česko. Na pokladnách památek budou od května nabízeny karty s čárovým kódem. Za každou zakoupenou vstupenku získá návštěvník body na svůj elektronický účet. Navštíví-li takto pět památek, obdrží šestou prohlídku vybrané památky ve správě NPÚ zdarma," vysvětlil náměstek ředitelky NPÚ pro správu památkových objektů Petr Svoboda.

Po registraci na internetu se může návštěvník zapojit do soutěže o zážitkovou cenu, kterou je v letošním roce "knížecí den na zámku Lednice".

Celý letošní rok nese název Rok Pernštejnů. NPÚ připravilo řadu kulturních akcí, jako například pražskou výstavu Pernštejnové a jejich doba v Salmovském paláci na Hradčanech od 3. května letošního roku nebo Hradozámeckou noc 2012 v sobotu 1. září.

Témata: hrady a zámky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko bude lákat cizince na agroturistiku? Nový šéf CzechTourism…

20.03.2019 07:31 Zahraniční turisté by měli do Česka jezdit na více dní než nyní, řekl dnes ČTK nový ředitel státní…

Lyžařská sezona vydrží až do Velikonoc, některé areály ale kvůli…

17.03.2019 19:38 S blížícím se jarem lyžařů v horských střediscích ubývá, především ty menší a níže položené…

Kokořín není jen hrad z písničky. Skrývá tajemnou jeskyni i masivní pevnost

10.03.2019 15:30 S přicházejícím jarem opět nastává příznivé počasí pro celodenní toulky a poznávání krásných…

Hory jsou plné sněhu, Čechy odrazuje teplo. Areály asi zavřou předčasně

03.03.2019 18:09 Ačkoliv česká horská střediska mají sněhu dostatek, zájem o lyžování byl o víkendu v nejlepším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama