Památky lákají návštěvníky na celou řadu novinek a akcí

Plzeň - V sezoně 2012 otevřou památky ve správě plzeňské pobočky Národního památkového ústavu své brány již v sobotu 31. března. Podle slov mluvčího památkového ústavu Davida Růžičky se návštěvníci památek v Plzeňském kraji mohou letos těšit na celou řadu novinek a změn.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Změny se týkají například věrnostního programu Národního památkového ústavu, tedy návštěvnických pasů, do kterého se v roce 2011 zapojilo více než 11 tisíc návštěvníků. NPÚ letos spojil své síly s projektem Pohádkové Česko, na pokladnách památek budou od května 2012 nabízeny karty s čárovým kódem, za každou zakoupenou vstupenku získá návštěvník body na svůj elektronický účet," uvedl David Růžička. Navštíví-li takto turista pět památek, obdrží návštěvník šestou prohlídku vybrané památky ve správě NPÚ zdarma.

Na sezonu 2012 se v rámci NPÚ ÚOP v Plzni nechystá žádné plošné zdražování vstupného. Velkým magnetem a velmi významnou událostí letošní sezóny bude například operní galakoncert naší přední pěvkyně Evy Urbanové v jízdárně zámku Kozel za doprovodu orchestru Národního divadla Praha. O vstupenky je již nyní velký zájem. Akce se koná 10. června 2012 v 16.00 hod v zámecké jízdárně přímo na Kozlu. Kromě toho na Kozlu připravili pro návštěvníky do expozice i nově zrestaurované barokní vějíře.

Hrad Velhartice otevírá 4. května slavnostně obnovenou budovu někdejšího hradního pivovaru. Tato obnova, která historickou budovu středověkého pivovaru, zchátralého počátkem 20. století, doslova vzkřísila z mrtvých, byla oceněna i závěrem roku 2011 oceněním Okresní hospodářské komory Plzeňska. V roce 2012 byla obnova velhartického hradního pivovaru nominována do soutěže Stavba roku.

Objekt pivovaru, který se závěrem 20. století nacházel v ruinách, byl postupně obnoven s nasazením správy památkového objektu a za pomoci řady dobrovolníků i profesionálních firem. Od sezony 2012 bude obnovený objekt bývalého hradního pivovaru sloužit návštěvníkům hradu jako multifunkční prostor, umožňující pořádání koncertů, divadelních přestavení, interaktivních i běžných výstav či svatebních obřadů. Součástí objektu je i zázemí pro občerstvení a gastronomický servis.

Vodní hrad Švihov připravil pro návštěvníky speciální velikonoční prohlídky v kulisách z populárního seriálu Borgiové. Tento oblíbený seriál zahraničních produkcí se bude přímo na hradě natáčet počátkem dubna 2012.

Hrad a zámek Horšovský Týn připravuje na dobu od 1. 6. do 15. 9. 2012 velkou pohádkovou výstavu Tři střevíčky pro Popelku. Půjde o slavnou výstavu z německého zámku Moritzburg, zaměřenou na populární pohádkový film Tři oříšky pro Popelku.

Také klášter Plasy připravil na letošní sezonu velké množství novinek. V knihovním sále objektu čekají na návštěvníky gigantické nově zrestaurované barokní knihovní skříně, které se na své místo vrátily po více než 100 letech. Novinkou, která doplní expozici, je také barokní obraz sv. Karla Boromejského, neobvykle malovaný na plechu! Roku 1731 jej namaloval „dvorní malíř“ plaského opata Evžena Tyttla Jakub Antonín Pink. Obraz, který patřil kdysi do majetku kláštera, se podařilo náhodou objevit na jedné internetové aukci a byl vykoupen na přelomu roku Národním památkovým ústavem.

Do kláštera se po staletích vrací i jedna zajímavá kniha, barokní breviář z roku 1775. Patřil předposlednímu plaskému opatovi Fortunátu Hartmanovi, což dosvědčuje i opatův zlacený znak na obalu knihy. To, že se podařilo objevit knihu přímo z plaské klášterní knihovny, lze označit za malý příjemný zázrak. Breviář bude rovněž vystaven v knihovním sále kláštera Plasy. V návštěvnickém okruhu klášterní kostel budou po mnoha letech návštěvníci možnost na vlastní oči spatřit v podlaze náhrobky posledních velkých opatů plaského kláštera: Evžena Tyttla, Fortunáta Hartmana či Benedikta Engelkena.

"Kladruby se v nové sezoně pyšní s nádherně obnovenou barokní fasádou nového konventu. K příležitosti prezentace této obnovy se pak bude konat 30. května 2012 také slavnost přímo v areálu kláštera Kladruby," řekla David Růžička.

Na zámku Manětín se plánuje rozšíření expozice vystavením ornátů, monstrancí a kalichů a dalších předmětů s církevní tematikou.

Zámek Nebílovy připravuje pro návštěvníky na rok 2012 program pod názvem rok "nebílovského maršála". Stavitel zámku, Adam Jindřich hrabě ze Steinau, zemřel totiž před 300 roky - 31. října 1712. Od 1. dubna bude otevřena v zámecké galerii výstava Zničené kostely západních Čech a Zaniklé kostely severních Čech. Ta potrvá do 31. květn. Jde o dvě výstavy o zničených sakrálních památkách v pohraničních oblastech ČR.

Pod názvem Májová pěna se 26. května v Nebílovech na zámku uskuteční 1. festival minipivovarů na zámeckém nádvoří. Přihlášeno je 18 minipivovarů a malých pivovarů ze západních Čech. Na podzim čeká návštěvníky tradiční nebílovské Vinobraní, jedná se o 5. ročník prezentace a ochutnávek produktů českých a moravských vinařů. Rok hraběte ze Steinau uzavře zádušní mše za Adama Jindřicha hraběte ze Steinau. Bude se konat v nebílovské zámecké kapli 28. 10. 2012

Zámek Červené Poříčí kromě dubnových mimořádných prohlídek připravuje režim červencových mimořádných nahlédnutí do zajímavých interiérů, procházejících dlouhodobou obnovou. Na 14. července 2012 je pak v areálu zámku připravována i bitva ve stylu třicetileté války s jarmarkem.

Loading...
Témata: památky
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zbiroh: Středověký hrad ve službách armád II. světové války

10.11.2019 19:13 Středověký kamenný hrad zde vznikl již během první poloviny 13. století. Zbiroh tak patří mezi…

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

13.10.2019 11:42 Horní úsek lanové dráhy na Sněžku se dnes ráno kvůli silnému větru nerozjel. Kabinová lanovka na…

Červená Lhota: Slavný český zámek se stal dějištěm krvavé tragédie

06.10.2019 11:45 Půvabný zámek plující na hladině rybníka nezapře svůj původ v zemanské tvrzi. Její počátky spadají…

Zámek Blatná: Vodní pevnost a pohodlná rezidence pro Lva

06.10.2019 08:34 Zámek Blatná, to je především malebný zámek uprostřed rybníka ve stejnojmenném městě v jižních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama