Čeští turisté dávají přednost tradiční dovolené, z novinek vede geocaching

Praha - Podle ankety, kterou realizovala Vysoká škola obchodní v Praze (VŠO), dávají čeští turisté přednost tradiční dovolené, z nových trendů je nejznámější a nejoblíbenější geocaching. Škola o tom informovala ve středu.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Anketa potvrdila konzervativní vztah Čechů k netradičním formám turismu – 73 procent dotázaných upřednostňuje tradiční cestovatelské zážitky. Z nových forem cestovního ruchu je pro českou veřejnost nejznámější geocaching, o kterém slyšelo 50 procent dotázaných a 48 procent ho i vyzkoušelo. Couchsurfing (sdílení domova) vyzkoušelo 24 procent respondentů, Voluntourism (turistiku spojenou s dobrovolnickou pomocí) 20 procent. Geocaching je hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache, o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice.

"K dalším novým směrům, kterých se Češi dle naší ankety také účastní, ale v daleko menší míře, patří medicínský turismus, zodpovědné cestování a temný turismus, což jsou návštěvy míst spojených s katastrofami a neštěstím," upřesnila Iveta Hamarnehová z Vysoké školy obchodní v Praze.

Z pohledu nových trendů v cestovním ruchu je značně omezená i nabídka českých cestovních kanceláří a agentur. Netradičně pojaté zájezdy jich má v nabídce pouze 15 procent. Nejčastěji jde o temnou, dobrovolnickou nebo zodpovědnou turistiku. "V nabídce českých cestovních kanceláří najdeme i asketickou dovolenou nebo speciální zájezdy pro gaye," doplnila Hamarnehová.

Dotazníkové šetření realizovala VŠO v únoru 2012. Zahrnuje odpovědi 161 respondentů, z nichž nejvíce je ve věku do 25 let (42 %) a s vysokoškolským vzděláním (47 %). Odpovědi poskytlo také 68 cestovních kanceláří a agentur.

Témata: turistika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lyžaři obsadili horská střediska, sněhové podmínky jsou ideální

13.01.2019 17:47 Dostatek sněhu vylákal o víkendu na české a moravské hory desetitisíce lyžařů. Hlavně v sobotu…

Vesmírná raketa? Hrad Roupov skrývá unikátní tajemství

12.01.2019 21:22 Aktualizováno Málo známé zříceniny hradu Roupov všeobecně nepřitahují velkou pozornost, ovšem kdo do těchto míst…

Tisíce lyžařů vyrazily na hory, v Bedřichově auta ucpala silnice

06.01.2019 19:33 Čerstvý sníh z posledních dní o víkendu přilákal do hor v Česku mnoho lyžařů. Třeba v Bedřichově v…

Hory před koncem roku zaplnili lyžaři, někde jsou fronty u vleků

30.12.2018 17:38 Horská střediska v Česku zaplnily tisíce lyžařů, kteří zde chtějí strávit konec roku. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama