V Lednici odstartovala přestavba zámecké jízdárny

Lednice - Politické špičky Jihomoravského kraje, ministerští úředníci a místní zastupitelé zahájili ve čtvrtek symbolickým poklepáním na základní kámen rekonstrukci zámecké jízdárny v Lednici na Břeclavsku. Během půldruhého roku z ní vyroste za 375 milionů korun kulturní, vzdělávací a společenské centrum.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Peníze na nejrozsáhlejší letošní opravu tuzemské památky v Česku se našly ve státním i krajském rozpočtu, nemalou částkou přispěly i evropské dotace. Výběrové řízení na zhotovitele stavby vyhrálo konsorcium firem Imos Brno, OHL ŽS a Unistav.

Slavnostního zahájení přestavby jízdáren se účastnil i hejtman Michal Hašek (ČSSD). Ten přitom před nedávnem čelil kritice části médií kvůli údajně předraženému projektu. Hejtman však veškeré výpady proti projektu odmítl. "Jihomoravský kraj bude jako jeden z hlavních iniciátorů myšlenky obnovy zámeckých jízdáren i nadále realizaci tohoto projektu podporovat," zdůraznil. Zámecká jízdárna v Lednici, jedna z památek UNESCO, se tak podle něj po mnoha letech dočká "skutečného znovuoživení a obnovy na multifunkční centrum, které bude sloužit především vzdělávacím účelům a v neposlední řadě pro občany nejen z jižní Moravy, ale i celé republiky".

Zchátralý objekt je větší než lednický zámek a místní mu říkají Palác koní. Do roku 2014 v něm vznikne multifunkční centrum pro výstavy, koncerty, společenské akce a ekologickou výchovu. "Multifunkční centrum se stane místem scházení celého regionu. Bude to krásné místo, když ho spravíme," řekl starosta Lednice Libor Kabát (SN-NK). Dodal, že památku hodlají využít ke kulturním a výchovným účelům pro školní mládež.

Barokní objekt byl od začátku 20. století využíván jako sklad, tělocvična nebo hasičská zbrojnice. Je součástí Lednicko-valtického areálu, zapsaného od roku 1997 na seznamu památek UNESCO. Lednický zámek je nejnavštěvovanější památkou na Moravě, ročně jej navštíví asi 330 tisíc lidí.

Jihomoravský kraj založil kvůli rekonstrukci jízdáren sdružení, ve kterém se kromě krajského úřadu účastní i obec Lednice, Masarykova univerzita, Mendelova univerzita a Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava. Partnery sdružení jsou i Vysoké učení technické v Brně a Biosférická rezervace Dolní Morava, spolupracujícím subjektem je pak Národní památkový ústav v Praze.

 

Loading...
Témata: kultura | hrady a zámky
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

13.10.2019 11:42 Horní úsek lanové dráhy na Sněžku se dnes ráno kvůli silnému větru nerozjel. Kabinová lanovka na…

Červená Lhota: Slavný český zámek se stal dějištěm krvavé tragédie

06.10.2019 11:45 Půvabný zámek plující na hladině rybníka nezapře svůj původ v zemanské tvrzi. Její počátky spadají…

Zámek Blatná: Vodní pevnost a pohodlná rezidence pro Lva

06.10.2019 08:34 Zámek Blatná, to je především malebný zámek uprostřed rybníka ve stejnojmenném městě v jižních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama