V Lednici odstartovala přestavba zámecké jízdárny

Lednice - Politické špičky Jihomoravského kraje, ministerští úředníci a místní zastupitelé zahájili ve čtvrtek symbolickým poklepáním na základní kámen rekonstrukci zámecké jízdárny v Lednici na Břeclavsku. Během půldruhého roku z ní vyroste za 375 milionů korun kulturní, vzdělávací a společenské centrum.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Peníze na nejrozsáhlejší letošní opravu tuzemské památky v Česku se našly ve státním i krajském rozpočtu, nemalou částkou přispěly i evropské dotace. Výběrové řízení na zhotovitele stavby vyhrálo konsorcium firem Imos Brno, OHL ŽS a Unistav.

Slavnostního zahájení přestavby jízdáren se účastnil i hejtman Michal Hašek (ČSSD). Ten přitom před nedávnem čelil kritice části médií kvůli údajně předraženému projektu. Hejtman však veškeré výpady proti projektu odmítl. "Jihomoravský kraj bude jako jeden z hlavních iniciátorů myšlenky obnovy zámeckých jízdáren i nadále realizaci tohoto projektu podporovat," zdůraznil. Zámecká jízdárna v Lednici, jedna z památek UNESCO, se tak podle něj po mnoha letech dočká "skutečného znovuoživení a obnovy na multifunkční centrum, které bude sloužit především vzdělávacím účelům a v neposlední řadě pro občany nejen z jižní Moravy, ale i celé republiky".

Zchátralý objekt je větší než lednický zámek a místní mu říkají Palác koní. Do roku 2014 v něm vznikne multifunkční centrum pro výstavy, koncerty, společenské akce a ekologickou výchovu. "Multifunkční centrum se stane místem scházení celého regionu. Bude to krásné místo, když ho spravíme," řekl starosta Lednice Libor Kabát (SN-NK). Dodal, že památku hodlají využít ke kulturním a výchovným účelům pro školní mládež.

Barokní objekt byl od začátku 20. století využíván jako sklad, tělocvična nebo hasičská zbrojnice. Je součástí Lednicko-valtického areálu, zapsaného od roku 1997 na seznamu památek UNESCO. Lednický zámek je nejnavštěvovanější památkou na Moravě, ročně jej navštíví asi 330 tisíc lidí.

Jihomoravský kraj založil kvůli rekonstrukci jízdáren sdružení, ve kterém se kromě krajského úřadu účastní i obec Lednice, Masarykova univerzita, Mendelova univerzita a Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava. Partnery sdružení jsou i Vysoké učení technické v Brně a Biosférická rezervace Dolní Morava, spolupracujícím subjektem je pak Národní památkový ústav v Praze.

 

Témata: kultura | hrady a zámky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lyžaři obsadili horská střediska, sněhové podmínky jsou ideální

13.01.2019 17:47 Dostatek sněhu vylákal o víkendu na české a moravské hory desetitisíce lyžařů. Hlavně v sobotu…

Vesmírná raketa? Hrad Roupov skrývá unikátní tajemství

12.01.2019 21:22 Aktualizováno Málo známé zříceniny hradu Roupov všeobecně nepřitahují velkou pozornost, ovšem kdo do těchto míst…

Tisíce lyžařů vyrazily na hory, v Bedřichově auta ucpala silnice

06.01.2019 19:33 Čerstvý sníh z posledních dní o víkendu přilákal do hor v Česku mnoho lyžařů. Třeba v Bedřichově v…

Hory před koncem roku zaplnili lyžaři, někde jsou fronty u vleků

30.12.2018 17:38 Horská střediska v Česku zaplnily tisíce lyžařů, kteří zde chtějí strávit konec roku. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama