Rekreační poplatky se zřejmě zvýší na dvojnásobek

Praha - Po dvou desetiletích zřejmě stoupne strop pro rekreační a lázeňský poplatek z 15 na 30 korun na osobu a den. Změnu má přinést novela zákona o místních poplatcích, kterou se bude v úterý zabývat vláda a podle níž se bude moci zvýšit i poplatek za vjezd aut do vybraných částí obcí.

Přidejte svůj názor

ilustrační foto

Ministerstvo financí jako předkladatel normy argumentuje tím, že zatímco rekreační poplatek je beze změny od roku 1991, náklady lázní a míst se soustředěným zájmem turistů vzrostly mnohonásobně. Dražší je podle rezortu například údržba kolonád, parků, místních komunikací, zvýšit se měly také nároky na čistotu.

Příjmy obcí za rekreanty a lázeňské hosty se po uplynulých letech poklesu vloni zvýšily, stále ale ještě nedosáhly úrovně roku 2008. Zatímco v roce 2011 obce získaly 301,8 milionu korun, o rok dřív to bylo 283,8 milionu a v roce 2009 ještě o dva miliony méně. Pokud by se obce rozhodly využít nové dvojnásobné hranice, mohlo by to do jejich pokladen přinést teoreticky až 300 milionů korun navíc.

Provozovatelé lázní, hotelů, penzionů a kempů budou muset do evidence svých hostů nově uvádět také jejich data narození. Ministerstvo úpravu zdůvodňuje faktem, že lidé do 18 let a nad 70 let jsou od poplatku osvobozeni a bez uvedení data narození neměl při kontrole správce poplatku šanci ověřit jeho řádné odvedení.

Poplatek za povolení k vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst bude podle návrhu nově až 40 korun za každý započatý den. V pravomocích obce bude možnost stanovit si poplatek jako týdenní, měsíční nebo roční paušál. Úprava má snížit zájem řidičů o zpoplatněné lokality a snížit jejich ekologickou zátěž.

U místního poplatku za užívání veřejného prostranství a poplatku ze vstupného má vést úprava ke snížení možnosti spekulativního jednání některých pořadatelů akcí. Ti sice nejdřív prohlásí, že pořádají akci kvůli získání finančních prostředků na charitu nebo na veřejně prospěšné účely, ale následně žádný finanční výtěžek na tuto činnost neodvedou.

Zákon přináší i změny týkající se poplatků za psy. Stávající norma vedla k nejasnostem ohledně snížené sazby poplatku za psa, jehož držitelem byl poživatel invalidního, starobního, vdovského nebo vdoveckého důchodu, pokud neměl žádný jiný zdroj příjmu. A zmatky byly také u osvobození od poplatku pro osoby provozující útulky pro ztracené nebo opuštěné psy. Podle verdiktu Nejvyššího správního soudu přitom provozovatelé útulku takovou povinnost vůbec nemají.

Cílem návrhu je aktualizace právní úpravy některých místních poplatků včetně úpravy speciálních procesních ustanovení ve vztahu k daňovému řádu. Součástí návrhu zákona jsou i některé legislativně technické úpravy.

Zákon má začít účinkovat po schválení vládou, parlamentem a prezidentem od 1. července 2013. Letošní prázdniny tak už rekreantům neprodraží.

Témata: rekreace | lázně
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Historie hradu Kámen: Místo smíru dvou nepřátel a počátek cesty Jiřího z…

08.09.2018 07:45 Málo známý hrad Kámen, jehož název jasně vypovídá o středověké pevnosti vystavěné na žulové skále,…

Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu

25.08.2018 12:10 Praha - Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu, bude ji vlastnit městská společnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama