Rekreační poplatky se zřejmě zvýší na dvojnásobek

Praha - Po dvou desetiletích zřejmě stoupne strop pro rekreační a lázeňský poplatek z 15 na 30 korun na osobu a den. Změnu má přinést novela zákona o místních poplatcích, kterou se bude v úterý zabývat vláda a podle níž se bude moci zvýšit i poplatek za vjezd aut do vybraných částí obcí.

Přidejte svůj názor

ilustrační foto

Ministerstvo financí jako předkladatel normy argumentuje tím, že zatímco rekreační poplatek je beze změny od roku 1991, náklady lázní a míst se soustředěným zájmem turistů vzrostly mnohonásobně. Dražší je podle rezortu například údržba kolonád, parků, místních komunikací, zvýšit se měly také nároky na čistotu.

Příjmy obcí za rekreanty a lázeňské hosty se po uplynulých letech poklesu vloni zvýšily, stále ale ještě nedosáhly úrovně roku 2008. Zatímco v roce 2011 obce získaly 301,8 milionu korun, o rok dřív to bylo 283,8 milionu a v roce 2009 ještě o dva miliony méně. Pokud by se obce rozhodly využít nové dvojnásobné hranice, mohlo by to do jejich pokladen přinést teoreticky až 300 milionů korun navíc.

Provozovatelé lázní, hotelů, penzionů a kempů budou muset do evidence svých hostů nově uvádět také jejich data narození. Ministerstvo úpravu zdůvodňuje faktem, že lidé do 18 let a nad 70 let jsou od poplatku osvobozeni a bez uvedení data narození neměl při kontrole správce poplatku šanci ověřit jeho řádné odvedení.

Poplatek za povolení k vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst bude podle návrhu nově až 40 korun za každý započatý den. V pravomocích obce bude možnost stanovit si poplatek jako týdenní, měsíční nebo roční paušál. Úprava má snížit zájem řidičů o zpoplatněné lokality a snížit jejich ekologickou zátěž.

U místního poplatku za užívání veřejného prostranství a poplatku ze vstupného má vést úprava ke snížení možnosti spekulativního jednání některých pořadatelů akcí. Ti sice nejdřív prohlásí, že pořádají akci kvůli získání finančních prostředků na charitu nebo na veřejně prospěšné účely, ale následně žádný finanční výtěžek na tuto činnost neodvedou.

Zákon přináší i změny týkající se poplatků za psy. Stávající norma vedla k nejasnostem ohledně snížené sazby poplatku za psa, jehož držitelem byl poživatel invalidního, starobního, vdovského nebo vdoveckého důchodu, pokud neměl žádný jiný zdroj příjmu. A zmatky byly také u osvobození od poplatku pro osoby provozující útulky pro ztracené nebo opuštěné psy. Podle verdiktu Nejvyššího správního soudu přitom provozovatelé útulku takovou povinnost vůbec nemají.

Cílem návrhu je aktualizace právní úpravy některých místních poplatků včetně úpravy speciálních procesních ustanovení ve vztahu k daňovému řádu. Součástí návrhu zákona jsou i některé legislativně technické úpravy.

Zákon má začít účinkovat po schválení vládou, parlamentem a prezidentem od 1. července 2013. Letošní prázdniny tak už rekreantům neprodraží.

Témata: rekreace | lázně
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lyžaři obsadili horská střediska, sněhové podmínky jsou ideální

13.01.2019 17:47 Dostatek sněhu vylákal o víkendu na české a moravské hory desetitisíce lyžařů. Hlavně v sobotu…

Vesmírná raketa? Hrad Roupov skrývá unikátní tajemství

12.01.2019 21:22 Aktualizováno Málo známé zříceniny hradu Roupov všeobecně nepřitahují velkou pozornost, ovšem kdo do těchto míst…

Tisíce lyžařů vyrazily na hory, v Bedřichově auta ucpala silnice

06.01.2019 19:33 Čerstvý sníh z posledních dní o víkendu přilákal do hor v Česku mnoho lyžařů. Třeba v Bedřichově v…

Hory před koncem roku zaplnili lyžaři, někde jsou fronty u vleků

30.12.2018 17:38 Horská střediska v Česku zaplnily tisíce lyžařů, kteří zde chtějí strávit konec roku. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama