Máchovo jezero bude kvůli výlovu bílých ryb bez vody

Doksy - Po skončení sezony bude Máchovo jezero bez vody. Starostka Doks Eva Burešová (Starostové pro Liberecký kraj) ve středu Mediafaxu řekla, že město nechá rybník vypustit a vyloví přemnožené bílé ryby, což by mělo zajistit lepší kvalitu vody pro příští sezonu.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie
doporučujeme

Doksy mají od letošního roku Máchovo jezero v pronájmu od Agentury ochrany přírody za osm tisíc korun ročně. Nájem trvá zatím do roku 2019.

„Starost o to, aby voda byla v pořádku, je tak zcela na nás. Proto chystáme i výlov bílých ryb, hlavně cejnů, kteří rozrývají dno a uvolňují sinice, chceme nasadit dravé ryby, především štiky, boleny a candáty,“ vysvětlila Burešová. Rybník se začne vypouštět v říjnu nebo v listopadu.

Letos je zatím voda v Máchově jezeře ke koupání vhodná. Není sice stoprocentně čistá, ale sinice se v ní masivně nevyskytují.

Je to i díky opatřením, které Doksy provedly už v předchozích letech. Podle starostky se tak nastartovaly přirozené samočisticí procesy. „Voda na přítoku do jezera z říčky, která protéká Doksy, je biologicky předčištěná v ekologické hrázce a také jsme zaslepili některé nepovolené přítoky,“ upřesnila starostka.

Loading...
Témata: máchovo jezero
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejkrásnější středověký komiks u nás se ukrývá na zámku v Jindřichově…

11.08.2019 14:05 Dnešní zámek, původně gotický hrad, v Jindřichově Hradci byl založen již na počátku 13. století na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama