Máchovo jezero bude kvůli výlovu bílých ryb bez vody

Doksy - Po skončení sezony bude Máchovo jezero bez vody. Starostka Doks Eva Burešová (Starostové pro Liberecký kraj) ve středu Mediafaxu řekla, že město nechá rybník vypustit a vyloví přemnožené bílé ryby, což by mělo zajistit lepší kvalitu vody pro příští sezonu.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Doksy mají od letošního roku Máchovo jezero v pronájmu od Agentury ochrany přírody za osm tisíc korun ročně. Nájem trvá zatím do roku 2019.

„Starost o to, aby voda byla v pořádku, je tak zcela na nás. Proto chystáme i výlov bílých ryb, hlavně cejnů, kteří rozrývají dno a uvolňují sinice, chceme nasadit dravé ryby, především štiky, boleny a candáty,“ vysvětlila Burešová. Rybník se začne vypouštět v říjnu nebo v listopadu.

Letos je zatím voda v Máchově jezeře ke koupání vhodná. Není sice stoprocentně čistá, ale sinice se v ní masivně nevyskytují.

Je to i díky opatřením, které Doksy provedly už v předchozích letech. Podle starostky se tak nastartovaly přirozené samočisticí procesy. „Voda na přítoku do jezera z říčky, která protéká Doksy, je biologicky předčištěná v ekologické hrázce a také jsme zaslepili některé nepovolené přítoky,“ upřesnila starostka.

Témata: máchovo jezero
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi vyrazili do hor. Sjezdovky ovládly stovky lyžařů

09.12.2018 18:34 Aktualizováno Stovky lidí si o víkendu nenechaly ujít jednu z prvních možností lyžování v nové sezoně v…

Záhada Kouzelného hradu: Před očima návštěvníků mizel nábytek

02.12.2018 07:25 Záhady, kouzla a mystika lákala lidi už od nepaměti. Nejinak tomu bylo v 18. století, v dobách, kdy…

Hotel na Vánoce či Silvestra? V Česku je téměř vyprodáno, navzdory vyšším…

18.11.2018 11:57 Ubytování v mnoha hotelech, penzionech či chatách v Česku je již teď téměř vyprodáno na období…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama